اخبار کارگری ایران

تجمع کارگران شهرداری شاهین‌شهر در اعتراض به کاهش حقوق، شرایط کاری سخت و اخراج از کار

 روز دوشنبه ۱۱شهریورماه ۹۸، کارگران شهرداری شاهین‌شهر (شرکت شبنم شهر) در اعتراض به عدم پایبندی شرکت پیمانکار به تعهداتش ازجمله کاهش حقوق، شرایط کاری سخت و اخراج از کار اقدام به تجمع کردند.

نماینده کارگران شهرداری شاهین‌شهر با ۲۰سال سابقه کار در حوزه تنظیف شهری در نشست عصر روز دوشنبه ۱۱ شهریورماه شورای شهر به وضعیت موجود در سطح شهر اشاره کرد و گفت: «در طول ۱۶ سال سابقه کار با شرکت مدیریت پسماند، هیچ زمانی شهر را با این بوی نامطبوع و وضعیت نابسامان بهداشتی به یاد ندارم.»

وی ادامه داد: «با همکارانم در سه شیفت کاری با استفاده از تجهیزات و وسایل لازم و کافی به نظافت سطح شهر مشغول و از حقوق و دستمزد به حق خود بهره‌مند بودیم، اما اکنون نه تنها از هویت سابق برخوردار نیستیم، بلکه به دلیل نبود امکانات کافی زحمت و کار ما چند برابر شده در حالی‌که دستمزدمان نیز کاهش چشمگیری داشته است.»

نماینده کارگران علت افزایش حجم کاری را نبود تجهیزات کافی شرکت پیمانکار دانست و افزود:

«در مرحله بعد حجم کاری ما افزایش چشم‌گیری یافت چون شرکت پیمانکار ماشین‌آلات و تجهیزات تخصصی برای تنظیف شهری را در دارایی و سرمایه خود ندارد و این مسئله حتی باعث اخراج حدود ۲۰ نفر از رانندگان و کارگران شده است.»

وی به سوابق شغلی و حقوق دریافتی خود در سال قبل اشاره کرد و ادامه داد: «پس از گذشت ۴۰ روز از شروع کار شاهد کاهش ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومانی در حقوق و دستمزد خود بوده‌ایم این در حالی است، که طبق طرح طبقه‌بندی مشاغل شهرداری حقوق پایه کارگران باید حدود ۲میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد؛ اما اکنون ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان محاسبه شده‌ است.»

سخنگوی کارگران تنظیف شهری به افزایش ۴۰۰هزار تومان حقوق و دستمزدهای دولتی اشاره کرد و گفت: «با توجه به شرایط اقتصادی کنونی، شاهد کاهش ۸۰۰هزار تومانی در ازای افزایش ۴۰۰هزار تومانی به حق کارگران بوده‌ایم به نحوی که حقوق و دستمزد کارگران امسال نسبت به سال قبل کاهش زیادی داشته است.»

طی روز گذشته و امروز، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن در مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران، گروهی از ناشنوایان در میدان خمینی تهران، شماری از کارگران واحد تولیدی، صنعتی آذرآب اراک در میدان مرکزی این شهر، تعدادی از کارگران شهرداری شاهین شهر در مقابل ساختمان شهرداری این شهر، عده‌ای از فعالان صنفی بخش صنایع مزاحم در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان ری، شماری از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل ساختمان استانداری قزوین، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان سایت طلای ثامن، در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران، اقدام به برگزاری تجمع کردند.

این افراد در اعتراض به برآورده ‌نشدن مطالبات و مجوزهای داده شده به این موسسه و عدم نظارت و پاسخگویی و درخواست تسریع در روند رسیدگی به پرونده اقدام به برگزاری تجمع کردند.

تجمع ناشنوایان در تهران

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از ناشنوایان در میدان خمینی تهران، دست به تجمع اعتراض زدند.

معترضان دلایل تجمع خود را در اعتراض به محرومیت از حقوق شهروندی و برخوردار نبودن از موقعیت‌های برابر اجتماعی، عنوان کردند.

تجمع کارگران واحد تولیدی، صنعتی آذرآب اراک

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران واحد تولیدی، صنعتی آذرآب اراک، برای دومین روز متوالی، دست به تجمع زده و در میدان مرکزی این شهر راهپیمایی کردند.

این کارگران عدم پرداخت مطالبات مزدی خود را علت تجمع و راهپیمایی، عنوان کردند.

در این تجمع که از نیمروز ۱۳ شهریور ماه از مقابل شرکت آغاز و به میدان اصلی شهر (میدان شهدا) ختم شد، کارگران در مسیر خود در مقابل بانک کشاورزی به عنوان سهامدار عمده این شرکت و دفتر نمایندگان اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی، تجمع کردند و خواستار شنیده شدن صدایشان شدند.

تجمع کارگران شهرداری شاهین شهر

۱۲ شهریور ۱۳۹۸، تعدادی از کارگران شهرداری شاهین شهر، در اعتراض عدم تغییر وضعیت استخدامی از پیمانی به رسمی و وضعیت معیشتی خود، در مقابل ساختمان شهرداری این شهر دست به تجمع زدند.

کارگران شهرداری شاهین شهر با اشاره به اینکه به صورت پیمانی در  یک شرکت پیمانکاری به کار خدماتی مشغول هستیم، گفتند: “می‌خواهیم وضعیت استخدامی ما به قرارداد مستقیم تبدیل شود”.

کارگران پیمانی شهرداری شاهین شهر گفتند که حقوق دریافتی آنان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد و در این بین شرکت واسطه‌ای که هیچ نقشی در خدمات شهری ندارد؛ به واسطه کار آنان؛ به سودهای کلانی دست پیدا کرده است.

به گفته آنان، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در شهرداری شاهین شهر مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

آنها در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه پیش از این وضعیت شغلی خوبی داشتیم و همه حقوق و مزایای ما طبق قانون کار پرداخت می‌شد، گفتند: “قبل از برگزاری مناقصه و واگذاری واحد خدمات شهری به پیمانکار مربوطه مسئولان شهری به کارگران اطمینان دادند پیمانکار حق اخراج هیچ کارگری را ندارد در عین حال کارگران خدماتی همانند گذشته از حقوق مزایای قانونی بهره مند خواهند شد”.

تجمع فعالان صنفی بخش صنایع مزاحم

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، عده‌ای از فعالان صنفی بخش صنایع مزاحم، نسبت به براورده نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان فرمانداری شهرستان ری، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

معترضان خود را دست‌اندرکار حوزه تولید بخش مشاغل کاذب و مزاحم ( پلاستیک، کارگاهی و …)‌ خواندند که پس از خرید زمین از یک نفر مالک، قصد ساخت واحدهای صنفی‌شان را در فاز سوم مجتمع فرخی باقرشهر دارند اما شهرداری اجازه ساخت به آنان نمی‌دهد زیرا می‌گوید که مالک اصلی، فراتر از مجوز و مفاد پروانه، با فروش زمین به تعداد بیشتری از آنچه در جواز قید شده، اقدام کرده است.

«محمد» یکی از تجمع کنندگان که قصد احداث واحد صنفی در فاز سوم مجتمع فرخی دارد گفت:‌ “سال ۹۱ برای احداث این واحد همه هزینه‌ها را از ما گرفته‌اند اما اینک اجازه ادامه فعالیت برای بهره‌برداری به ما نمی‌دهند”.

وی با بیان اینکه ۲ فاز این مجتمع هم اکنون در حال فعالیت هستند افزود: “از آنجا که ما هزینه کرده‌ایم باید به ما هم اجازه فعالیت بدهند”.

تجمع کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارکنان شاغل در دفاتر سهام عدالت در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی و معوقات مزدی خود، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، دست به تجمع زدند.

یکی از این کارکنان معترض گفت: “حدود ۱۵۰۰ نفر هستیم که پس از ۱۳سال فعالیت در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نیست”.

به گفته وی، اصلی‌ترین خواسته کارکنان معترض سهام عدالت توجه به امنیت شغلی آنها در لایحه آزادسازی سهام عدالت است که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود.

در لایحه مذکور به امنیت شغلی کارکنان سهام عدالت که حدود ۱۳ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار بیمه‌ای داشته و عمر مفید خود را در شرکت‌های مذکور سپری کرده‌اند، هیچ‌گونه توجهی نشده است.

به گفته این کارگران؛ عدم توجه مجلس به امنیت شغلی کارکنان تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت در سطح کشور که زحمات این  کارکنان، سهام عدالت را به ثمر رسانیده است، عامل تجمع امروز کارکنان سهام عدالت مقابل مجلس شده است.

تجمع کارگران کنتورسازی قزوین

روز چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کنتورسازی قزوین در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود، برای چهارمین روز متوالی در مقابل ساختمان استانداری قزوین، دست به تجمع زدند.

 کارگران شرکت کنتورسازی شهرستان البرز استان قزوین از روز شنبه نهم شهریور تا به امروز مقابل استانداری قزوین تجمع کرده‌اند و خواستار پیگیری مطالبات خود اعم از حقوق معوقه حدود ۳۰ ماهه و سنوات خود از مسئولان هستند.

در حال حاضر مدیرعامل شرکت کنتورسازی در زندان به سر می‌برد و سوء مدیریت موجب شده حقوق کارگران پرداخت نشود و همچنان پیگیر مطالبات خود از طریق تجمع مقابل استانداری قزوین باشند.

مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار 

طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۴ کارگر در شهرهای زرندیه، یزد و قزوین دچار حادثه شدند. در این حوادث ۳ کارگر مصدوم شدند و ۱ کارگر جان خود را از دست داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان مرکزی از مرگ مهندس پیمانکار در حین کار در زرندیه خبر داد.

خلجی گفت: “روز گذشته حدود ساعت ۱۵ فردی در حین کار در محوطه یک شرکت تولیدی در حین عبور از بین خودروی کمپرسی و بیل مکانیکی در نقطه کور قرار بیل مکانیکی گرفت و جان خود را از دست داد”.

او افزود: “جسد متوفی به پزشکی قانونی منتقل و تحقیقات برای بررسی علت این حادثه ادامه دارد”.

مصدومیت ۲ کارگر در معدن بهاباد یزد

رئیس جمعیت هلال احمر بهاباد: “دو کارگر محبوس شده در معدن سرب و روی بهاباد با تلاش عوامل امدادی از مرگ نجات یافتند”.

رضا پور افزود: “کارگران ساعت ۱۴ دیروز بر اثر ریزش معدن محبوس و ساعت هشت و نیم صبح امروز با تلاش عوامل آتش نشانی و اورژانس نجات یافتند”.

وی یادآور شد: “کارگران در اختیار عوامل اورژانس قرار گرفتند”.

معدن سرب و روی بهاباد در ۴۵ کیلومتری بهاباد و در مناطق صعب العبور کوهستانی قرار دارد و از معادنی قدیمی است که با شش کارگر کار اکتشاف در آن در حال انجام است.

مصدومیت یک کارگر ساختمانی در قزوین

قائم مقام سازمان آتش‌نشانی شهرداری قزوین از سقوط یک کارگر هنگام کار در یک پروژه ساختمانی از طبقه هفتم خبر داد.

قدیر موسی خانی با اعلام این خبر گفت: “حادثه سقوط یک کارگر ساختمانی از ارتفاع در خیابان ملاصدرا قزوین به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که در پی آن آتش‌نشانان ایستگاه‌های پنج و هفت به محل حادثه اعزام شدند”.

وی تصریح کرد: “با حضور عوامل آتش‌نشانی در محل مشاهده شد که کارگری جوان در یک ساختمان در حال ساخت مشغول کار بوده که ناگهان از طبقه هفتم به طبقه ششم سقوط کرده بود”.

وی ادامه داد: “آتش‌نشانان با فیکس کردن کارگر که از چند ناحیه دچار آسیب و شکستگی شده بود در برانکارد مخصوص او را به سطح زمین منتقل کردند”.

موسی خانی خاطرنشان کرد: “با انتقال کارگر آسیب‌دیده به سطح زمین، این فرد در اختیار عوامل اورژانس قرار گرفت و به بیمارستان اعزام شد”.ا

Share: