اخبار کارگری ایران

امروز جمعی از مالباختگان مجتمع تجاری آدینه در مقابل ساختمان استانداری رشت، شماری از کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل دانشگاه بین المللی “خمینی” این شهر و  گروهی از کارگران رسمی شرکت نیشکر هفت تپه در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت، در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود در مقابل ساختمان استانداری رشت دست به تجمع اعتراضی زدند.

گفتنی است که با وجود پیش فروش این مجتمع هنوز ساخت آن به پایان نرسیده و همین مساله باعث اعتراض خریداران مجموعه شده است.

تجمع کارگران کنتورسازی قزوین

روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران کنتورسازی قزوین در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی خود، برای پنجمین روز متوالی مقابل دانشگاه بین المللی “امام خمینی” قزوین دست به تجمع زدند.

کارگران خواستار پیگیری مجدانه مسئولان استان قزوین در خصوص تحقق مطالبات خود اعم از حقوق معوقه و سنوات شدند.

شرکت کنتورسازی قدیمی‌ترین شرکت سازنده کنتورهای برق در کشور است و کارگران این شرکت به دلیل مدیریت نادرست این مجموعه با مشکل مواجه شده‌اند.

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، کارگران رسمی شرکت نیشکر هفت تپه که تعداد آنان بیشتر از  ۴۰۰ نفر بود، در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خود، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، تجمع کردند.

کارگران علت اعتراض خود را عدم پرداخت دستمزد تیر ماه خود، عنوان کردند.

گفتنی است که این کارگران بعد از تجمع در مقابل دفتر مدیریت، اقدام به رفتن به داخل دفتر مالی کرده‌اند.

در این ارتباط اسدبیگی مدیر عامل شرکت هفت تپه، از طریق عوامل خود به کارگران گفته است که تا بعد از روز “عاشورا”  از پرداخت دستمزد تیر ماه خبری نیست.

احضار ده ها تن از کارگران شرکت فولاد اهواز به دادگاه انقلاب 

ده ها تن از کارگران معترض شرکت فولاد اهواز توسط دادگاه انقلاب این شهر احضار شدند. به گفته منابع کارگری ۴۱ تن این افراد با دریافت نامه‌های جداگانه برای روزهای آتی به شعبه ۲۰ دادگاه انقلاب اهواز احضار شده اند. گفته می شود احضار این کارگران جهت ابلاغ رای صادره توسط این دادگاه صورت گرفته است.

ده ها تن از کارگران معترض شرکت فولاد اهواز به دادگاه انقلاب این شهر احضار شدند.

فعالان کارگری گروه ملی صنعتی فولاد از احضار ۴۱ نفر از کارگران معترض این واحد خبر دادند. به گفته این منابع “دادگاه انقلاب اهواز با ارسال نامه‌های جداگانه به ۴۱ نفر از کارگران فولاد از آنها خواسته در روزهای آینده خود را به شعبه ۲۰ این دادگاه معرفی کنند”.

گفته می شود کارگران احضار شده پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند هویت این کارگران در دست بررسی است.

لازم به ذکر است از نیمه شب یکشنبه ۲۵ آذرماه ۹۷ و چند روز پس از آن، دست کم ۴۳ تن از کارگران فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و تدریجا با صدور قرار آزادشدند.

گروه ملی صنعت فولاد توسط گروه سرمایه‌گذار امیرمنصور آریا در اهواز اداره می‌شد. به گفته کارگران بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده که اعدام شد، این واحد صنعتی زیر نظر قوه قضاییه قرار گرفت و بعد به بخش خصوصی منتقل شد.

کارگران فولاد خوزستان، از اواخر سال ۹۶ تا دی ماه سال ۹۷ چندین بار در اعتراض به عدم دریافت حقوق‌های خود، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین و کارگران نیشکر هفت‌تپه

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین در پنجمین روز

پنجمین روز تجمع اعتراضی کارگران کنتور‌سازی قزوین روز پنج شنبه ۱۴ شهریور ماه ۹۸، مقابل ساختمان استانداری قزوین برگزار شد. بنا به گزارش دریافتی، کارگران معترض کنتورسازی قزوین در تجمع خود خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

این کارگران از روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه در اعتراض به ۲۵ ماه دستمزد پرداخت نشده و همچنین حق بیمه عقب افتاده خود دست به اعتصاب زده‌اند.

کارگران کنتورسازی قزوین در تجمع خود بنری به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «خطاب به مسئولین کشور؛ برگ زرین دیگری بر افتخارات استان قزوین افزوده شد، تعطیلی شرکت کنتورسازی قزوین با سابقه بیش از نیم قرن کارو تلاش» آنها همچنین خواستار بازپس‌گیری این شرکت از «احمدعاملی و علی عاملی» و واگذاری آن به اهلش شدند.

کارگران با سر دادن شعارهایی از جمله «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز» خواستار رسیدگی به مطالبات خود و راه‌اندازی تولید کارخانه‌ شدند.

کارگران خواستار پیگیری مجدانه مسئولان استان قزوین در جهت تحقق مطالبات خود اعم از حقوق عقب افتاده و سنوات شدند. تاکنون هیچ یک از مسئولان پاسخگوی آنها نبوداند.

لازم به ذکر است که شرکت کنتورسازی قدیمی‌ترین شرکت سازنده کنتورهای برق در کشور است و کارگران این شرکت به دلیل مدیریت نادرست این مجموعه با مشکل مواجه شده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل دفتر مدیریت این شرکت

تجمع اعتراضی  کارگران نیشکر هفت‌تپه

از سوی دیگر در همین روز، کارگران رسمی شرکت نیشکر هفت‌تپه که تعداد آنان بیشتر از  ۴۰۰ نفر بود نیز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خود، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، تجمع کردند.

کارگران علت اعتراض خود را عدم پرداخت دستمزد تیر ماه خود، عنوان کردند. گفتنی است که این کارگران بعد از تجمع در مقابل دفتر مدیریت، اقدام به رفتن به داخل دفتر مالی کردند. در این ارتباط اسدبیگی مدیر عامل شرکت هفت‌تپه، از طریق عوامل خود به کارگران گفته است که تا بعد از روز عاشورا از پرداخت دستمزد تیر ماه خبری نیست.

کارگران بازداشتی گروه ملی صنعتی فولاد به دادگاه انقلاب احضار شدند

دادگاه انقلاب اهواز طی پیامکی بیش از ۵۰ نفر از کارگران معترض گروه ملی صنعتی فولاد را که پیش‌تر در اعتراضات شرکت داشتند و بازداشت شده بودند برای ابلاغ رأی نهایی صادر شده علیه آنها به شعبه بیستم دادگاه انقلاب اهواز فراخوانده است.

برخلاف رویه معمول که احکام صادره در سامانه‌ای موسوم به سنا ثبت و ابلاغ می‌گردد دادگاه انقلاب از کارگران گروه ملی فولاد خواسته است تا طی روزهای آینده با مراجعه حضوری حکم و رأی صادره را دریافت دارند.

فعالین کارگری در اهواز این خبر را تایید کرده‌اند. میثم آل مهدی از فعالین کارگری اهواز در تویتی نوشته است: «دادگاه انقلاب اهواز با ارسال نامه‌های جداگانه به ۴۱ نفر از کارگران فولاد از آنها خواسته در روزهای آینده خود را به شعبه ۲۰ این دادگاه معرفی کنند.»

کارگران فولاد اهواز سال گذشته یکی از قدرتمندترین و طولانی‌ترین اعتصابات تاریخ جنبش کارگری ایران را سازمان دادند. اعتصاب کارگران که در اعتراض به مسائل معیشتی و رفاهی آغاز شد، چهل روز ادامه یافت.

کارگران گروه ملی صنعتی اهواز در آن زمان، هر روز در خیابان‌های اهواز و با اجتماع در برابر استانداری با شعارهایی که اهداف آنها را مطرح می‌کرد، راهپیمایی و تجمع کردند. کارگران در جریان این اعتصاب با برگزاری چند تجمع عمومی، در مورد ادامه‌ی حرکات آینده‌ی خود تصمیم‌گیری می‌کردند.

این اعتصاب که با اعتصاب کارگران هفت‌تپه همزمان شده بود با طرح شعارهای کارگری پیشرو، فضای سیاسی جامعه را تحت تاثیر قرار داد و چشم‌انداز تازه‌ای را در برابر جنبش کارگران ایران گشود.

کارگران در اعتصابات و تجمعات خود با پروژه خصوصی‌سازی به مخالفت برخاستند و شرکت شوراهای کارگری در اداره‌ی کارخانه‌ها را در صدر مطالبات خود قرار دادند.

ماموران امنیتی در روزهای پایانی آذر ماه ۹۷ با توسل به تهدید و سپس سرکوب، در یورش شبانه به کارگران فولاد اهواز، بیشتر از چهل نفر از آن ها بازداشت کردند. برخی از بازداشت شدگان که جزء فعالین اعتصاب فولاد به شمار می‌روند، ماه‌ها در بازداشت باقی ماندند.

از آذر ماه سال گذشته و بعد از پایان اعتصاب، فعالان کارگری در اهواز به طور مداوم تحت تعقیب ماموران امنیتی قرار داشته‌اند و تهدیدها علیه آن‌ها ادامه یافته است.

احضار این دسته از کارگران فولاد به دادگاه که هنوز جزئیات بیشتری از آن رسانه ای نشده است، در ادامه‌ی موج بازداشت‌ها و محکومیت‌های سنگین فعالان سیاسی ـ کارگری، زنان و روزنامه‌نگاران در ایران صورت گرفته است.

Share: