اخبار کارگری ایران

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین و کارگران نیشکر هفت‌تپه

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین در پنجمین روز

پنجمین روز تجمع اعتراضی کارگران کنتور‌سازی قزوین روز پنج شنبه ۱۴ شهریور ماه ۹۸، مقابل ساختمان استانداری قزوین برگزار شد. بنا به گزارش دریافتی، کارگران معترض کنتورسازی قزوین در تجمع خود خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

این کارگران از روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه در اعتراض به ۲۵ ماه دستمزد پرداخت نشده و همچنین حق بیمه عقب افتاده خود دست به اعتصاب زده‌اند.

کارگران کنتورسازی قزوین در تجمع خود بنری به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «خطاب به مسئولین کشور؛ برگ زرین دیگری بر افتخارات استان قزوین افزوده شد، تعطیلی شرکت کنتورسازی قزوین با سابقه بیش از نیم قرن کارو تلاش» آنها همچنین خواستار بازپس‌گیری این شرکت از «احمدعاملی و علی عاملی» و واگذاری آن به اهلش شدند.

کارگران با سر دادن شعارهایی از جمله «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز» خواستار رسیدگی به مطالبات خود و راه‌اندازی تولید کارخانه‌ شدند.

کارگران خواستار پیگیری مجدانه مسئولان استان قزوین در جهت تحقق مطالبات خود اعم از حقوق عقب افتاده و سنوات شدند. تاکنون هیچ یک از مسئولان پاسخگوی آنها نبوداند.

لازم به ذکر است که شرکت کنتورسازی قدیمی‌ترین شرکت سازنده کنتورهای برق در کشور است و کارگران این شرکت به دلیل مدیریت نادرست این مجموعه با مشکل مواجه شده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه مقابل دفتر مدیریت این شرکت

از سوی دیگر در همین روز، کارگران رسمی شرکت نیشکر هفت‌تپه که تعداد آنان بیشتر از  ۴۰۰ نفر بود نیز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد خود، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، تجمع کردند.

کارگران علت اعتراض خود را عدم پرداخت دستمزد تیر ماه خود، عنوان کردند. گفتنی است که این کارگران بعد از تجمع در مقابل دفتر مدیریت، اقدام به رفتن به داخل دفتر مالی کردند. در این ارتباط اسدبیگی مدیر عامل شرکت هفت‌تپه، از طریق عوامل خود به کارگران گفته است که تا بعد از روز عاشورا از پرداخت دستمزد تیر ماه خبری نیست.

همبستگی کارگران اعتصابی دو ابرشرکت اراک و مشکلات یکسان و ادامه‌دار این دو شرکت

این هفته شاهد ادامه اعتراض کارگران اعتصابی دو شرکت بزرگ اراک بودیم. کارگران ابرشرکت «آذرآب» در روزهای اخیر در اعتراض به تعویق دستمزدها، پرداخت‌نشدن حق بیمه، عدم امنیت شغلی، و بلاتکلیفی کارخانه و توقف تولید به خیابان‌های اراک، مرکز استان مرکزی آمده‌اند.

پیش از آنها نیز کارگران یک ابرشرکت صنعتی دیگر در اراک، شرکت «هپکو» دست به اعتراض زده بودند. کارگران آذرآب در اعتراض‌هایشان با کارگران هپکو اعلام همبستگی کرده اند. مسئولان به دنبال تغییر مدیریت این شرکت‌ها هستند.

کارگران آذرآب از سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۹۸ اعتصاب و اعتراض‌های خیابانی خود را آغاز کردند. کارگران هپکو هفته گذشته با خواست‌های مشابهی دست به اعتصاب زدند.

تولید در کارخانه هپکو از ابتدای سال جاری متوقف شده و حقوق کارگران نیر پرداخت نشده است. کارخانه با بحران روبروست و مشکل نقدینگی دارد. در آذرآب تولید متوقف است و کارگران بدون دستمزد به حال خود رها شده‌اند.

آغاز اعتصاب کارگران کارخانه آذرآب مصادف است با توقف مشروط اعتصاب در کارخانه هپکو و التیماتوم کارگران که ۱۰ روز به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) مهلت داده‌اند مشکلات کارخانه هپکو را حل کند.

وزرای کابینه و استانداری استان مرکزی، برای خاموش کردن اعتراض کارگران دو کارخانه، راه‌حل‌های مشابهی پیش کشیده‌اند و آن تغییر مدیریت هر دو کارخانه است.

کارگران اعتصابی کارخانه آذرآب بی‌توجه به این وعده‌ها، روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه به اعتصاب خود ادامه دادند. آن‌ها در حمایت از همکاران‌شان در هپکو شعار می‌دادند: «زنده باد هپکو، پاینده هپکو، برقرار هپکو.»

کارگران دو ابرشرکت هپکو و آذرآب وضعیت کم و بیش مشابهی دارند. هر دو این کارخانه‌ها، در رده واحدهای صنایع سنگین ایران هستند و چند هزار کارگر در آن‌ها به کار اشتغال دارند. هر دو کارخانه‌ها در چارچوب سیاست‌ها به بخش خصوصی واگذار شده‌اند. امنیت شغلی کارگران از میان رفته و تولید متوقف است. بدهی‌های چند ده میلیاردی سرانجام آن‌ها را به کام بانک‌ها کشانده است و در چنبره‌ای از مشکلات درگیر شده‌اند.

استاندار استان مرکزی دو روز پیش برای فرونشاندن اعتراض کارگران هپکو از استقراض ۵۰ میلیارد تومان دیگر از بانک ملی برای پرداخت حقوق معوقه کارگران خبر داد. او وعده کرد با گماردن مدیران جدید در هر دو کارخانه، مشکلات تولید و کارگران را برطرف کند.

واکنش کارگران هپکو و آذرآب به این وعده‌ها اعتراض بود. کارگران هپکو اعتراض خود را رسانه‌ای کردند و کارگران آذرآب به اعتصاب ادامه دادند و باز به خیابان‌ها آمدند.

کارگران اعتصابی این دو کارخانه که مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی و فرو کردن این دو کارخانه به کام بانک‌ها را چشیده‌اند، تغییر مدیریت را حلال مشکلات خود نمی‌دانند. آن‌ها خواستار لغو خصوصی‌سازی این دو کارخانه و حل قطعی مشکلات آن هستند.

آیا حل قطعی مشکلات این دو کارخانه ممکن است؟

ابرشرکت هپکو پس از واگذاری به بخش خصوصی چندین بار دست به دست شد و سرانجام اوایل سال ۹۷ تحت کنترل دولت قرار گرفت. بخشی از مطالبات کارگران و کارکنان پرداخت و تولید راه‌اندازی شد؛ اما این رونق موقت بود.

این بار تحریم‌ها، مشکل نقدینگی و بدعهدی سه وزارتخانه در واگذاری پروژه‌ها به هپکو این کارخانه را در آستانه تعطیلی قرار داده است. از ابتدای سال جاری تولید در این بزرگ‌ترین تولید کننده ماشین‌آلات و تجهیزات راهسازی ایران به زیر ۲۰ درصد ظرفیت کاهش یافته و بخش مونتاژ آن تعطیل است.

یکی از مشکلات کارخانه هپکو نداشتن سفارش تولید است. سال گذشته وزرای راه و شهرسازی، کشور و صنعت، معدن و تجارت، وعده‌هایی مبنی بر واگذاری پروژه تولید دوهزار و ۴۰۰ دستگاه انواع ماشین‌های راهسازی به هپکو را دادند؛ اما این وعده در مرحله حرف باقی ماند. به‌گفته‌ مهدی مقدسی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای پرداخت حقوق کارگران و راه‌اندازی تولید نیاز به تامین اعتبار است؛ اما انگیزه و توان مالی لازم برای خرید تجهیزات جدید وجود ندارد.

رئیس شورای کار شرکت هپکو ابوذر جعفری گفته است تمامی وعده‌های دولت در حد حرف باقی مانده است و افزوده: «اگر این سه وزیر به تعهدات خود عمل می‌کردند مشکلات تا این اندازه پیچیده نمی‌شد؛ اما آن وعده‌ها هرگز عملیاتی نشد.»

کارگران هپکو یک روز پیش از اعتصاب در نامه‌ی سرگشاده‌ای به حسن روحانی،‌  نوشتند: «مشکلات مدیریتی در هپکو به گونه‌ای است که پرسنل طی دو ماه اول امسال بخشی از حقوق خود را دریافت کرده‌اند و حقوق ماه‌های تیر و مرداد به کلی پرداخت نشده است. در واقع فقط حقوق خرداد ماه به طور کامل به کارگران پرداخت شده است.

لازم به ذکر است که کارگران از سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ نیز معوقات دستمزدی دارند که مجموعاً به حدود سه میلیارد تومان می‌رسد. این در حالی است که طی این مدت مرخصی اجباری نیز به کارگران تحمیل شده. ما پرسنل هپکو در گذشته نیز نسبت به خصوصی‌سازی هپکو و مشکلات تولید اعتراضاتی داشته‌ایم؛ اما پس از گذشت دو سال هنوز هیچ فکری برای مشکلات این کارخانه نشده است؛ لذا از مسئولان می‌خواهیم به جای دادن وعده، اقدامات اساسی در راستای نجات هپکو انجام دهند.»

کارخانه آذرآب و سهام‌داران بی‌انگیزه

صنایع آذرآب اراک یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری عمومی ایران در زمینه احداث زیرساخت‌های صنعتی و ساخت پالایشگاه‌ها و کارخانجات است. مشکلات این شرکت بزرگ همراه با شرکت هپکو ـ دیگر شرکت بزرگ پیمانکاری اراک ـ از میانه دهه ۱۳۸۰ و با خصوصی‌سازی آن آغاز شد. به طور خاص، کارخانه آذرآب از دو سال پیش همانند هپکو با بحران حاد نقدینگی و تولید روبرو شده است.

کارگران همچنین خواستار تعیین تکلیف شرکت و پرداخت حقوق معوقه خود هستند. آن‌ها که نیمی از دستمزد خرداد ماه و دستمزد تیر و مرداد را هم دریافت نکرده‌اند، سه‌شنبه به نشانه گرسنگی خود و خانواده‌هایشان در میدان مرکزی شهر سفره خالی پهن کردند.

روز پنجشنبه ۱۴شهریور خبرگزاری تسنیم به نقل از جواد صابی رئیس شورای اسلامی کارخانه آذرآب نوشت: «دو سهام‌دار عمده داریم، نماینده بانک کشاورزی و مدیر تاسیسات جنوب که دوست ندارند کارخانه پا بگیرد این درحالی است که اکنون هیئت مدیره، مدیرعامل و قائم مقام نداریم.»

پیش از این علی آقازاده، استاندار مرکزی در روز سه‌شنبه گفته بود مدیریت جدید شرکت تا ۴۸ ساعت آینده تعیین خواهد شد. مسئولان استان تلاش دارند کارگران را به تغییرات مدیریتی شرکت امیدوار کنند؛ اما کارگران خواستار لغو خصوصی‌سازی شرکت هستند.

منبع‌: اتحادیه آزاد کارگران ایران

مرگ و مصدومیت ۷ کارگر در شهرهای تهران، زرندیه، یزد، ساری و قزوین

مرگ و مصدومیت ۲ کارگر در تهران بر اثر برق گرفتگی

جان باختن یک کارگر و مصدومیت کـارگر دیگر در حادثه برق گرفتگی در ساختمان در حال ساخت خبر می‌دهد. این حادثه بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ماه ۹۸ در محله جنت آباد، بلوار پژوهنده رخ داد.

به قرار اطلاع، یک ساختمان در حال ساخت بود و کارگران مشغول بتن ریزی برای ساخت سقف طبقه اول بودند که لوله فلزی هدایت کننده دستگاه بتن ریز با سیم‌های برق فشار قوی اتصال پیدا می‌کند و باعث برق گرفتگی و مصدومیت دو کـارگر ۳۰ ساله ایرانی می‌شود.

با آنکه این دو کـارگر به عوامل اورژانس تحویل داده شدند اما متاسفانه یکی از کارگران به دلیل شدت حادثه جان خود را از دست داد و کارگـر دوم نیز دچار مصدومیت شدید شده بود که به مراکز درمانی منتقل شد.

مرگ یک کـارگر در زرندیه استان مرکزی

حادثه دوم برای یک کـارگر که در محوطه یک شرکت تولیدی در زرندیه واقع در استان مرکزی کار می‌کرده اتفاق افتاده است. این کـارگر حین عبور از بین خودروی کمپرسی و بیل مکانیکی در نقطه کور بیل مکانیکی قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

مصدومیت دو کـارگر بر اثر ریزش معدن سرب در یزد

در گزارشی دیگر آمده است که دو کارگر در یزد بر اثر ریزش معدن سرب، محبوس می‌شوند. در این حادثه دو کـارگر ۲۵ و ۴۵ ساله معدن سرب و روی گزینو در جاده فرعی محور بهاباد ـ چادرملو به دلیل ریزش معدن به شدت مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

برق‌گرفتگی یک کارگـر فضای سبز شهرداری ساری

روز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه یک کارگـر فضای سبز شهرداری ساری حین کار هرس درخت دچار برق‌گرفتگی شد.

مصدومیت یک کـارگر ساختمانی در قزوین

در همین روز یک کارگـر ساختمانی در قزوین بر اثر سقوط از ساختمان در حال ساخت، مصدوم شد. این حادثه در خیابان ملاصدرا قزوین اتفاق افتاده و مصدوم به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستان این شهر منتقل شد.

یادآوری می‌شود که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار دارای رتبه پایین ۱۰۲ است.

اعتراض کارگران شهرداری کوت‌عبدالله و مهاباد نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی

تجمع اعتراض کارگران شهرداری کوت عبدالله

کارگران شهرداری کوت عبدالله اهواز روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه ۹۸ در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد عقب افتاده خود اقدام به تخلیه فاضلاب جلوی شهرداری کردند.

کارگران شهرداری کوت ‌عبدالله همانند کـارگران شهرداری‌های بسیاری از شهرها با معضل تعویق دستمزدها، عدم پرداخت حق بیمه و عدم امنیت شغلی روبرو هستند. این کارگران هشت ماه است حقوق نگرفته‌اند و دفترچه بیمه‌شان تمدید نشده است.

آنها بارها برای دریافت مطالباتشان اعتصاب و تجمع کرده‌اند؛ ولی تاکنون هیچ مقام مسئولی پاسخگوی مشکلات آنها نبوده است. لازم به یادآوری است که مشکلات اقتصادی و فشارهای عصبی ناشی از عدم پرداخت دستمزدها و نداشتن بیمه درمانی بر کـارگران شهرداری کوت عبدالله در خردادماه امسال منجر به ایست قلبی و مرگ یکی از کـارگران این شهرداری شده بود.

اعتراض کـارگران شهرداری مهاباد نسبت به مطالبات مزدی پرداخت نشده خود

از سوی دیگر گزارش شده است که کـارگران شاغل در شهرداری مهاباد نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی ۳ ماهه خود معترض هستند. خبرگزاری ایلنا نیز نوشته است که کارگران شهرداری مهاباد مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این خبرگزاری به نقل از کـارگران معترض شهرداری مهاباد می‌نویسد: «بعد از مدت‌ها توانستیم یک ماه از دستمزد عقب‌افتاده‌ی خود را بگیریم؛ اما زمان واریز باقی مطالبات مزدی ما هنوز مشخص نیست.»

لازم به ذکر است که کـارگران شهرداری مهاباد در استان آذربایجان غربی که در بخش‌های مختلف فضای سبز، پارک‌بانی و نظافت مشغول به کار هستند، تا سقف ۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

شهرداری مهاباد دلیل تاخیر در پرداخت دستمزد کارکنان و کـارگران خود را کمبود نقدینگی و کاهش درآمدهای شهرداری اعلام کرده و مدعی شده که به محض تامین نقدینگی، معوقات کـارگران پرداخت خواهد شد.

گفتنی است که طی روزهای گذشته تنها یک ماه از مطالبات مزدی ۴ ماهه بیش از ۱۰۰ نفر از کـارگران شهرداری مهاباد پرداخت شده است.

تداوم راهپیمایی و تجمعات کارگران کارخانه آذرآب و کارکنان سهام عدالت کشور

ادامه راهپیمایی و تجمعات کارگران کارخانه آذرآب

پیش از ظهر روز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۸، بار دیگر کارگران کارخانه آذرآب در اعتراض به عدم پاسخگویی مقامات به خواسته‌های‌شان، از کارخانه به سمت مرکز شهر اراک راهپیمایی کردند.

در جریان این راهپیمایی معترضان ابتدا مقابل بانک کشاورزی به عنوان سهامدار عمده این شرکت تجمع نموده و سپس مقابل دفتر «بهارستان‌نشینان خنداب و کمیجان» و در نهایت درمیدان اصلی شهر تجمع اعتراضی برگزارکردند.

به دنبال اعتراضات و تجمعات کارگران کارخانه آذرآب، معاون اقتصادی و سیاسی استاندار استان مرکزی با حضور در میان تجمع کنندگان اعلام کرد که هفته آینده وضعیت شرکت در خصوص سهام تعیین تکلیف می‌شود، اما کارگران کارخانه آذرآب که از بلاتکلیفی شغلی و معیشتی و وعده‌های توخالی مسئولان کشور و استان مرکزی کاسه صبرشان لبریز شده است با ادامه تجمع خواهان تعیین تکلیف هرچه سریعتر خود شدند و برای به نمایش گذاشتن عزم راسخ‌شان بار دیگر راهی خیابان‌های شهر اراک شدند.

همبستگی کارگران اعتصابی دو ابرشرکت اراک و مشکلات یکسان و ادامه‌دار این دو شرکت

تجمع کارکنان سهام عدالت کشور در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی در سومین روز خود

روز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۹۸، کارکنان سهام عدالت کشور برای سومین روز متوالی در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی خود مقابل مجلس تجمع کردند.

کارکنان معترض که به نمایندگی از طرف همکارانشان از سراسر کشور به تهران آمده‌اند، در این خصوص می‌گویند، حدود ۱۵۰۰ نفر هستند که پس از ۱۳ سال فعالیت در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌شان مشخص نیست.

به گفته تجمع کنندگان، اصلی‌ترین خواسته کارکنان معترض سهام عدالت توجه به امنیت شغلی آنها در لایحه آزادسازی سهام عدالت است که قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و برای تصویب به رای گذاشته شود. گفتنی است در لایحه مذکور به امنیت شغلی کارکنان این شرکت که حدود ۱۳ سال است در مجموعه شرکت‌های سهام عدالت شهرستانی سابقه کار دارند، هیچ‌گونه توجهی نشده است.

نگرانی از تکرار اعتراضات دی‌ماه ۹۶ همزمان با اعتصاب‌های کارگری

روز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۹۸ رضا تاج‌آبادی نماینده «ولی فقیه» در استان مرکزی در مراسم معرفی استاندار جدید قزوین و در حضور وزیر کشور گفت: «اگر روند اعتراضات کارگری به این صورت تداوم یابد به دور از تصور نیست که وقایع سال ۹۶ به طور مجدد رخ دهند.»

از ابتدای شهریورماه سال جاری اعتصابات و اعتراضات کارگران دو کارخانه بزرگ صنعتی هپکو و آذرآب مجددا آغاز شده است. این دو کارخانه هر دو با رکود و توقف تولید روبرو هستند و کارگران‌شان ماه‌هاست دستمزد نگرفته‌اند.

کارگران کارخانه هپکو که با انتشار بیانیه‌ای از عملی‌نشدن وعده‌های سه وزیر کابینه برای تعیین تکلیف هپکو و راه‌اندازی تولید انتقاد کرده بودند، روز شنبه ۲ شهریورماه اعتصاب خود را آغاز کردند و در روزهای بعد در خیابان‌های شهر راهپیمایی و مقابل استانداری تجمع کردند.

آن‌ها پس از چند روز به طور موقت از اعتصاب دست کشیدند و به مسئولان ۱۰ روز مهلت دادند تا مشکلات تولید کارخانه را برطرف و مطالبات معوقه را پرداخت کنند.

کارگران آذرآب از سه‌شنبه ۱۲ شهریورماه اعتصاب و اعتراض‌های خیابانی خود را آغاز کردند. کارگران آذرآب در جریان اعتصاب خود با کارگران هپکو اعلام همبستگی کرده‌اند.

همزمان در کارخانه‌های مناطق دیگر اعتصاب و اعتراضاتی نسبت به نپرداختن دستمزد، رکود تولید و عدم امنیت شغلی جریان دارد.

به گفته تاج‌آبادی «عده‌ای» از اوضاع باخبرند؛ اما در انتظار منجی نشسته‌اند. تاج‌آبادی مشکلات کارخانه‌های استان مرکزی را ناشی از عدم رونق تولید، مدیریت جهادی، سوء مدیریت‌ها، بی‌برنامگی و عدم اهلیت‌ها در واگذاری‌ها دانست؛ اما وی هرگز به علت بی‌رونقی در تولید و بی‌توجه‌ای به سوء مدیریت‌ها و عدم شایستگی‌ها اشاره‌ای نکرد.

تاج‌آبادی همچنین فقر خانوارهای کارگری و ناتوانی آن‌ها در تامین هزینه‌های فرزندان‌شان از جمله ناتوانی آنها در تهیه نوشت‌افزار برای فرزندانشان را تایید کرد.

وی در این زمینه گفت: «بسیاری از خانواده‌ها در زمینه خرید نوشت‌افزار عاجز هستند و این گروه شامل خانواده کارگران صنایع دچار معضل شهر اراک نیز می‌شود.»

تجمع کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود برای روز دوم

گزارش دریافتی از شوش به اعتراض دو روزه کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت مطالبات صنفی خود اشاره دارد.

روز شنبه ۱۶ شهریورماه ۹۸، شماری از کارگران رسمی مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

لازم به ذکر است که روز پنجشنبه ۱۶ شهریورماه نیز جمعی بالغ بر ۴۰۰ تن از کارگران رسمی نیشکر هفت‌تپه دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند.

کارگران بعد از تجمع روبروی دفتر مدیریت و پس از چند ساعت، اقدام به رفتن به داخل دفتر مالی کرده و در پی این اقدام کارگران با مسئول مالی شرکت درگیر شدند. گفتنی است که سایر کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده‌اند که از فردا به تجمع این کارگران خواهند پیوست.

یکی از کارگران معترض با بیان اینکه تعداد کارگران رسمی شاغل در بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع  تا ۴۰۰ نفر برآورد می‌شود، در ادامه افزود: «کارگران رسمی  مجتمع هفت‌تپه دست‌کم ۲ ماه (تیر و مردادماه ) مزد عقب افتاده طلب دارند.»

بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست. در عین حال کارگران رسمی دوماه دیرکرد مابه التفاوت معوقات طرح طبقه‌بندی مشاغل سال ۹۳ خود را هم دریافت نکرده‌اند.

طبق اظهارات یکی از کارگران؛ هنگام اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل قانون کار به هر یک از کارگران، گروه شغلی مشخصی و به صورت عددی تعلق می‌گیرد. در حال حاضر کارفرمای هفت‌تپه علی‌رغم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل چندین سال است از درج عناوین و گروه بندی شغلی کارگران  رسمی خوداری می‌کند.

یکی از کارگران گفت که تجمع روز پنجشنبه آنها باعث معلق شدن وضعیت شغلی یکی از کارگران رسمی و بدحال شدن یکی دیگر از کارگران قدیمی شرکت شده است.

تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل استانداری در ششمین روز خود

روز شنبه ۱۶ شهریو ماه ۹۸، کارگران کنتورسازی سازی قزوین برای ششمین روز مقابل استانداری حکومتی در قزوین تجمع اعتراضی برگزار کردند.

کارگران شرکت کنتورسازی قزوین که با خصوصی سازی غارتگرانه شرکت ۸ سال است دچار مشکلات و گرفتاری های زیادی شده اند، هم اکنون از سوی مدیرعامل شرکت که در زندان به سر می‌برد، تهدید به اخراج شده اند. این کارگران ۲۴ ماه است حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند.

یادآوری می شود که پنجمین روز تجمع اعتراضی کارگران کنتور‌سازی قزوین روز پنج شنبه ۱۴ شهریور ماه ۹۸، مقابل ساختمان استانداری قزوین برگزار شد.  در پنجمین روز تجمع نیز کارگران معترض کنتورسازی قزوین خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

تا به حال کارگران در سلسله تجمعات اعتارضی ۶ روزه خود خواستار پیگیری مجدانه مسئولان استان قزوین در جهت تحقق مطالبات خود اعم از حقوق عقب افتاده و سنوات شده اند. متاسفانه تاکنون هیچ یک از مسئولان پاسخگوی آنها نبوداند و هیچ پاسخ عملی دریافت نکرده اند.

لازم به ذکر است که شرکت کنتورسازی قدیمی‌ترین شرکت سازنده کنتورهای برق در کشور است و کارگران این شرکت به دلیل مدیریت نادرست این مجموعه با مشکل مواجه شده‌اند.

تجمع کارگران هپکو اراک در حیاط شرکت و اعتصاب کارگران سد کانی سیب در پیرانشهر

کارگران هپکو اراک خواستار تعیین تکلیف سهامداری شرکت شدند

عصر روز شنبه ۱۶ شهریور ۹۸، جمعی از کارگران هپکو اراک بعد از اتمام ساعت کاری در حیاط شرکت با در دست داشتن پلاکاردی خواستار تعیین تکلیف سهامداری شرکت شدند. روی این پلاکارد نوشته شده است: ما کارگران هپکو با صدای بلند فریاد می‌زنیم، خواسته اصلی ما تعیین تکلیف سهامداری و مالکیتی شرکت هپکو بعد از ۵ سال بلاتکلیفی می‌باشد، نه انتصاب یک مدیر جدید.

یکی از کارگران هپکوی اراک در این‌باره گفت: با انتخاب مدیرعامل جدید، پرسنل همچنان خواسته اولیه خود را دارند چون می‌دانند جابه‌جایی مدیرعامل مانند مُسکنی است که به بیمار می‌دهند اما درمانی صورت نگرفته است. این درحالی است که ظهر امروز روحانی رئیس‌جمهور حکومت ، ابوالفضل روغنی را در اطلاعیه سازمان خصوصی‌سازی به عنوان مدیرعامل هلدینگ هپکو منصوب کرد.

اعتصاب کارگران سد کانی سیب در پیرانشهر

روز شنبه ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۸، کارگران سد کانی سیب در پیرانشهر در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد عقب افتاده شان دست از کار کشیدند و اعتراض کردند.

این چندمین بار است که کارگران به علت عقب افتادن دستمزدهای‌شان دست به اعتصاب می‌زنند. لازم به ذکر است، کارگران پروژه سد کانی‌سیب پیرانشهر چندین ماه است که دستمزدهای شان پرداخت نشده است، این درحالی است که تاکنون هیچ کس پاسخگوی مشکلات آنها نبوده است.

خاطر نشان می‌شود که همچنین آخرین بار از تداوم اعتصاب کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب در روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۹۸، به اطلاع رساندیم. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای عقب‌افتاده خود اقدام به برگزاری اعتصاب کرده بودند.

کارگران پروژه انتقال آب سد کانی‌سیب که تعداد آنها بیش از ۱۲۰ نفر می‌باشد، خواستار دریافت ۵ ماه دستمزد پرداخت‌نشده خود می‌باشند. به گفته کارگران معترض این پروژه، دستمزد و مزایای این کارگران از اول بهار سال گذشته (۹۷) تاکنون پرداخت نشده بود و به همین دلیل این کارگران نیز چند روزی را دست به اعتصاب زده بوداند و سر کار نمی‌رفتند.

Share: