اخبار کارگری ایران

نشانه رفتن حداقل دستمزد کارگران با هدف حذف پایگاه قانونی اعتراضات کارگری

مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به گزارش «چالش‌ها و راهکارهای رونق تولید در سال ۹۸» پیشنهاد می‌دهد بار حمایتی از روی حداقل دستمزد کارگران برداشته شود. یک عضو کارگری شورایعالی کار در این زمینه گفت: «هدف از نشانه رفتن حداقل دستمزد و ساقط کردن آن، حذف پایگاه قانونی اعتراض‌هاست.»

علی خدایی در گفتگو با ایلنا گفت که در مذاکرات مزدی، گروه کارفرمایی و دولت، حتی به خود زحمت طراحی یک حربه یا تاکتیک برای به انحراف کشیدن مذاکرات مزدی را نمی‌دهند و تنها و تنها از خود بی‌توجهی نشان می‌دهند.

خدایی در رابطه با ساقط کردن حداقل دستمزد کارگران گفت: «کمپین مخالفان حداقل دستمزد مدت‌هاست که بر حذف حداقل حمایت‌ها متمرکز شده‌‌ است. طرفداران این کمپین نه ماده ۴۱ قانون کار را برمی‌تابند و نه وجود تامین اجتماعی را. نمایندگان می‌خواهند اندک دستاویزی را که به واسطه قانون برای پیگیری خواسته کارگران در اختیار داریم، دچار تغییر و تحول کنند.»

او با بیان اینکه، گروه کارفرمایی و دولت از ابزار بی‌توجهی برای نادیده انگاشتن منافع عمومی بهره می‌برند، گفت: «آنها می‌خواهند با به تاخیر انداختن جلسات شورایعالی کار، پیامی را به نمایندگان کارگران در مذاکره‌های مزدی، تشکل‌های کارگری و افکار عمومی منتقل کنند. پیام آنها این است که از فکر تشکیل جلسه توسط شورایعالی کار به منظور بازنگری در حداقل دستمزد ۹۸ بیرون بیاییم.»

وی، افزود: «به همین جهت دولت به اصلی‌ترین خواسته عمومی یعنی جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران پشت کرده است.»

او در توضیح علت ناتوانی تشکل‌های کارگری گفت: «تشکل‌هایِ کارگری به جای اینکه به منافع کارگران بپردازند به دنبال منافع جناحی و گروهی خود هستند. آنها مشکلات اصلی کارگران را فراموش کرده‌اند.»

اما این است که چون تشکل‌های کارگری رسمی همگی وابسته و غیر مستقل هستند و بیشتر از منافع کارفرمایان حمایت می‌کنند تا کارگران، توان اینکه حتی دولت را به پای میز مذاکره بکشانند، ندارند.

بیشتر بخوانید: امضای «حداقل دستمزد» چند برابر زیر خط فقر، جنایت مستقیم علیه زندگی میلیونها کارگر

فاصله ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی مزد و هزینه‌های زندگی کارگران

تغییرمدیر کارخانه روغن نباتی جهان زنجان مسکن یا درمان؟

کارگران کارخانه روغن نباتی جهان زنجان می‌گویند: ما پرسنل همچنان خواسته اولیه خودمان را داریم؛ چون تاثیرات چنین جابه‌جایی‌هایی نقش تَسکینِی دارد و نه درمان  بیمار؛ اما تا به حال درمانی برای بیمار صورت نگرفته است. حال آنکه خواسته اصلی کارگران مطالبات معوقه، فقدان امنیت شغلی و بیمه درمانی و … بوده است که تا همین لحظه بی پاسخ مانده و فقط پرداخت ناقص یک ماه حقوق صورت گرفته است.»

منابع کارگری در کارخانه روغن نباتی جهان واقع در استان زنجان از تغییر مدیر داخلی این واحد تولیدی خبر دادند. کارگران روغن نباتی جهان زنجان گفتند: مراسم معارفه زارع شکیب به عنوان مدیر جدید روغن نباتی جهان صبح روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه ۹۸ با حضور برخی مسئولان استانی در محل کارخانه برگزار شد.

کارگران روغن نباتی جهان  با بیان اینکه این تغییر ازسوی کارفرمای اصلی کـارخانه به دنبال مصوبات اخیر برخی مسئولان قضایی و دولتی استان انجام شده است، افزودند:

در عین حال کارفرما طبق مصوبه فوق مکلف به پرداخت بخش زیادی از مطالباتمان شده که در اولین قدم یک ماه حقوق فروردین ماه کارگران را در روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۸ به صورت پایه حقوق پرداخت کرد.

کارگران روغن نباتی جهان با بیان اینکه تغییر متوالی مدیران مشکلی از ما حل نمی‌کند بلکه ما به دلیل مشکلات معیشتی خواستار دریافت بخش بیشتری از طلب‌های مزدیمان هستیم، افزودند: هر یک از کارگران دست‌کم ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکارند که بخش زیادی از آن مربوط به مطالبات مزدی‌ کارگران روغن نباتی جهان از سال ۹۳ تا اسفند ۹۷ می‌شود که پرونده شکایت آن در اداره کار زنجان همچنان باز است.

کارگران روغن نباتی جهان زنجان در خاتمه افزوند: مشکل کارگران روغن نباتی جهان فقط پرداخت ناقص یک ماه حقوق نیست بلکه آنها با مشکلات عدیده‌ی دیگری هم روبرو هستند که معوقات ۳۴ ماهه بیمه‌ای خود و خانواده‌هایشان بخشی از آن است و به همین دلیل از مسئولان انتظار رسیدگی داریم.

اخراج ۲۰۰ کارگر کارخانه رینگ اسپرت نور نی‌ریز

نوسانات نرخ ارز و کمبود مواد اولیه نشانه ناکارآمدی دولت در حمایت از تولیدات داخلی

از ۵۰۰ کارگر کارخانه رینگ اسپرت نور نی‌ریز واقع در استان فارس، ۲۰۰ نفرشان اخراج شدند. کارگران این کارخانه می‌گویند: در هفته‌های گذشته ابتدا حجم تولید کاهش یافت و در نهایت کارگران اخراج شدند.

کارگران کارخانه رینگ اسپرت نو نی‌ریز در گفتگو با رسانه‌‌ها گفتند: به خاطر نبود مواد اولیه بیکار شدیم! به گفته‌ی آنها، حدود ۲۰۰ کارگر این کارخانه اخراج شده‌اند؛ این در حالیست که این کارخانه از معدود واحدهای صنعتی منطقه بوده است که خانواده‌های بسیاری از این واحد تولیدی امرار معاش می‌کنند.

بنا به گزارش دریافتی، نوسانات نرخ ارز وکمبود مواد اولیه، کارخانه‌های بسیاری را  مجبور به کاهش سطح تولید کرده یا آنها را به مرز تعطیلیِ اجباری کشانده است. کـارخانه رینگ اسپرت نور نی‌ریز هم یکی از همین واحدهای تولیدی است که نیازمند مواد اولیه وارداتی از کشور آلمان است.

اصغر مسعودی (نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس) در ارتباط با شرایط این واحد تولیدی گفته است: نوسانات ارزی موجب اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران کـارخانه رینگ اسپرت نی‌ریز شد، سرمایه‌گذاران این کارخانه تاکنون تسهیلاتی دریافت نکردند و خود به تنهایی کارخانه را اداره می‌کنند بنابراین در صورتی که مواد اولیه در اختیار این کارخانه قرار گیرد نه تنها می‌توانند ظرفیت تولید را افزایش دهد بلکه زمینه اشتغال‌زایی بیشتر نیز فراهم می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: علیرغم تذکرات بسیار به وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارسال نامه‌های متعدد، تامین مواد اولیه موردنیاز رینگ اسپرت نور نی‌ریز مورد بی‌توجهی این وزارتخانه قرار گرفته است. حدود ۵۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بودند که به دلیل نبود مواد اولیه ۲۰۰ نفر از آنها اخراج شدند، حال آنکه می‌توان با حمایت از این واحدهای تولیدی زمینه داخلی‌سازی را فراهم کرد.

«بی‌شرف!» شعار تجمع صدها نفر از کارگران هپکو اراک در محاصره نیروی ضربت و انتظامی 

کارگران هپکو از ابتدای صبح روز سه شنبه ۲۶ شهریور ماه ۹۸ به تجمع خود در محاصره گارد ضدشورش و نیروهای ضربت ادامه داده و هرلحظه بر جمعیت آنها افزوده می‌شود.

در ویدئوی فوق تجمع و شعارهای کارگران هپکو در روز ۲۵شهریور را مشاهده می‌کنید. در روز دوشنبه نیروهای گارد ضدشورش به همراه ماموران نیروی انتظامی با کارگران هپکو درگیر شده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

کارگران هپکو در مقابل تهاجم وحشییانه گارد ضد شورش، فریاد الله اکبر و شعار بی‌شرف، بی‌شرف  سر دادند.

از صبح روز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ کارگران هپکوی اراک پس از تجمع و مسدود کردن ریل راه‌آهن در اعتراض به وعده های دروغین کارگزاران حکومتی مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت سهامداری و مالکیتی، به سمت مرکز شهر حرکت کرده و تظاهرات راه انداختند.

کارگران تظاهرکننده یک بنر بزرگ به چهار زبان فارسی،ترکی، عربی و آلمانی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود:

«ما کارگران شرکت هپکو خواستار تعیین تکلیف سهامدار عمده هستیم، ولاغیر. به چه زبان دیگری بگوییم؟ گوش شنوایی هست؟»

در آخرین دور از اعتراضات کارگران هپکو (حدودا ده روز پیش) برخی مسئولان با میانجی‌گری شرایطی را فراهم کردند که حداکثر تا ده روز دیگر شرکت تعیین و تکلیف شود که به موجب آن اجتماع اعتراضی چندین روزه کـارگران هپکو خاتمه یافت.

این کارگران که نسبت به تاخیر در معوقات مزدی و همچنین تعیین تکلیف وضعیت کارخانه از یکسال و نیم پیش هرچند وقت یکبار در مقابل کارخانه و ساختمان نهادهای مختلف دولتی و قضایی دست به اعتراض می‌زده‌اند، در ادامه گفتند: مهلت ده روزه مسئولان شهرستان نیز تمام شد و آنها به‌ جای تعیین تکلیف شرکت؛ مدیریت کارخانه را تغییر دادند اما این خواسته ما کارگران نبوده است.

وضعیت آماری وخیم گروه‌های سنی بیکاران در ایران 

به دلیل وضعیت وخیم اقتصادی و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و گرانی سرسام‌آور، تعداد بیکاران در ایران در حال افزایش است و به نقطه بسیار خطرناکی رسیده است.

با افزایش تمایل جوانان به ادامه تحصیل برای یافتن شغل بهتر و کشش پایین جذب متقاضیان کار از سوی بازار، سن بیکاران در ایران رو به افزایش است.

در سال گذشته سهم بیکاران ۱۵ تا ۲۹ ساله از کل بیکاران کشور ۵۲.۹ درصد و سهم بیکاران با طول مدت بیکاری بلندمدت از کل بیکاران در این دوره زمانی ۳۷.۸ درصد بوده است.

وزارت کار و رفاه اجتماعی گزارشی از وضعیت بیکاران بر اساس طول مدت بیکاری را در سال ۹۷ منتشر کرده است.

بنا به گزارش منتشر شده از طرف این وزارتخانه، ۱۱ درصد جمعیت بیکار کشور در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال به خاطر پایان تحصیلات و یا توقع یافتن شغل مناسب بیکار هستند.

همچنین مردان و زنان در گروه سنی ۳۰ ساله با نرخ ۲.۸درصد کمترین نرخ بیکاری بلند مدت را دارا می‌باشند.

گروه سنی ۳۰ ساله‌ها به علت افزایش سن و یا ازدواج به جای نوع شغل، داشتن شغل برای‌شان در اولویت است.

در همین آمار اشاره شده است که ۴۲ درصد مردان و ۵۶ درصد زنان در سن ۲۵ تا ۲۹ سال به مدت یکسال و بیشتر در انتظار یافتن شغل بوده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، ۲۳.۶ درصد از بیکاران در سال گذشته، یعنی ۱۳۹۷ افرادی بودند که در ۵ سال گذشته شاغل بوده‌اند. مدت زمان انتظار برای یافتن کار در زنان به دلیل حساسیت بالا و نبود مسئولیت تامین معاش بیشتر است.

در این گزارش سهم بیکاران ۱۵ تا ۲۹ ساله هم در سال گذشته ۵۲.۹درصد از کل بیکاران کشور اعلام شده است.

در انتهای این گزارش آمده است: «سهم بیکاران با طول مدت بیکار بلند مدت از کل بیکاران در این دوره زمانی ۳۷.۸ درصد بوده است.»

وضعیت اسفبار اشتغال زنان ایران ؛ ۲۸ میلیون زن ایرانی از نظر اقتصادی غیر فعالند

گزارش اتاق بازرگانی تهران، وضعیتی اسفبار  از اشتغال زنان ایران در سال ۹۷ را در یک اینفوگرافی به نمایش می‌گذراد. بنا بر این گزارش، در ایران تنها ۱۶.۱ درصد از کسانی که در سن کار هستند، فعالیت اقتصادی دارند و سهم زنانی که به کار تمام وقت مشغولند، یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با انتشار نمودار وضعیت اشتغال زنان ایران در سال ۱۳۹۷ از غیرفعال بودن ۲۸ میلیون زن از نظر اقتصادی خبر می‌دهد. این نمودار، جمعیت ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری زنان و آمار ۳۳.۳ میلیون زن در سن کار را مبنا و ملاک گرفته است. از این تعداد، پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر فعال اقتصادی هستند و باقی که سه چهارم‌شان را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند، غیر فعال معرفی شده‌اند.

معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ۲۰ درصد زنان از نظر اقتصادی غیرفعال، در حال تحصیل هستند، ۲۰ درصد دیگر درآمد بدون کار دارند و یک درصدشان بازنشسته‌اند.

ایجاد شغل برای جوانان و زنان یکی از موضوع‌های محوری مبارزات انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بود. چند ماه قبل معصومه ابتکار، معاون زنان و امور خانواده در دولت روحانی، خواستار تقویت و تکثیر انجمن‌های کارآفرینی زنان شد و تاکید کرد که بیکاری دانش‌آموختگان دختر دو تا سه برابر است.

ایران در قعر جدول شاخص‌های شکاف جنسیتی تنها از سه کشور جلوتر است. سازمان دیده‌بان حقوق بشر دو سال قبل بر اساس پژوهش مفصلی اعلام کرده بود که میانگین اشتغال زنان در کشورهای شمال افریقا و خاورمیانه ۲۰ درصد است اما  سهم زنان در بازار کار ایران حدود ۱۵ درصد.

در همایش «زن، اقتصاد، اشتغال و توسعه» در تابستان ۹۷ در اراک، نرخ مشارکت اقتصادی زنان در استان مرکزی شش تا هفت درصد و در کل کشور ۱۲ درصد اعلام شد.

در این همایش از جمله گفته شد که تنها صاحبان ۱۰۹ کارت از ۱۲۰۰ کارت بازرگانی صادره در استان مرکزی، زنان هستند.

اینفوگرافی معاونت اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، زنان خانه‌دار را جزء جمعیت فاقد فعالیت اقتصادی محسوب کرده؛ اما بسیاری از  خانه‌دارها یا کسانی که از استخدام و جذب در بازار کار محروم شده‌اند، با خوداشتغالی به اقتصاد خانوار کمک می‌کنند.

تهیه غذا و شیرینی برای مراسم یا فروش رب و ترشی و مربا از رایج‌ترین مشاغل خانگی نزد زنان در ایران است. گروهی نیز در خانه در شاخه‌های مختلف صنایع دستی، نقاشی، هنرهای دوخت و دوز یا کسب و کار اینترنتی مشغولند.

هم‌چنین به نظر می‌رسد اتاق بازرگانی تهران، زنان خطه شمال ایران و سایر زنانی را که پای اصلی کشت و کار در مزارع هستند، به دلیل آن که جایی استخدام نیستند و کارفرمایی ندارند، در اینفوگرافی خود منظور نکرده است.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری لیکک و دست از کار کشیدن کارگران کارخانه فولاد اهواز

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری لیکک شهرستان بهمئی مقابل فرمانداری

بنا به خبر دریافتی، کارگران شهرداری لیکک شهرستان بهمئی در استان کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸ مقابل فرمانداری شهرستان بهمئی اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. تجمع کنندکان در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه حقوق و حق بیمه و نیمی از عیدی خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع گفت: «از فروردین به بعد، حق بیمه تامین اجتماعی هیچکدام از ما واریز نشد. اگر اعضای خانواده ما بیمار شوند مجبوریم به صورت آزاد به مراکز درمانی مراجعه کنیم و برای این کار هزینه‌های سنگین بپردازیم که عملا برایمان غیر ممکن است.»

ممانعت ازورود کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به کارخانه

بنا به خبر دیگر، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۸ در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه خود اقدام به توقف تولید کردند. این کارگران خط ۶۳۰ را متوقف نمودند و در پی این اقدام اعتراضی، دست ازکار کشیدند.

مدیر حراست گروه ملی صنعتی فولاد اهواز صبح روز بعد، دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸ از ورود تعدادی از کارگران این بخش به شرکت جلوگیری و کارت تردد آنها را مسدود کرده است.

شایان یادآوری است که کارگران فولاد اهواز سال گذشته یکی از قدرتمندترین و طولانی‌ترین اعتصابات تاریخ جنبش کارگری ایران را سازمان دادند. اعتصاب کارگران که در اعتراض به مسائل معیشتی و رفاهی آغاز شد، به مدت چهل روز ادامه یافت.

ماموران امنیتی در روزهای پایانی آذر ماه سال ۹۷ با توسل به تهدید و سپس سرکوب، در یورش شبانه به کارگران فولاد اهواز، بیشتر از چهل نفر از آن ها بازداشت کردند. برخی از بازداشت شدگان که جزء فعالین اعتصاب فولاد به شمار می‌روند، همچنان در بازداشت باقی مانده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران و معدنکاران معدن آق‌دربند سرخس و پرسنل شرکت آلومینیوم اراک

تجمع کارگران و معدنکاران معدن آق‌دربند سرخس

بنا به گزارش دریافتی، روز دوشنبه، ۲۵ شهریورماه ۹۸، گروهی از کارگران و معدنکاران معدن آق‌دربند سرخس در استان خراسان رضوی در اعتراض به تعویق افتادن حقوق ۱۰ ماهه معدنکاران و عدم توجه به وعده‌های داده شده به کارگران، مقابل فرمانداری سرخس دست به تجمع زدند.

به دنبال به تعویق افتادن حقوق ۱۰ ماهه معدنکاران و عدم توجه به وعده‌های داده شده از سال گذشته کارگران معدن آق‌دربند سرخس ، مقابل فرمانداری سرخس تجمع و سپس در نشستی با فرماندار مشکلات خود را مطرح کردند.

۱۱۰ نفر از کارگران معدن آق دربند سرخس از صبح روز دوشنبه مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. تجمع کارگران باعث شد نشستی با حضور فرماندار و دادستان سرخس در سالن اجتماعات فرمانداری با معترضان برگزار شود. مطالبه اصلی تجمع کنندگان، پرداخت معوقه حقوق ۱۰ ماهه است. پیش از این مسئولان معدن، برای پرداخت مطالبات کارگران وعده‌هایی زیادی داده بودند.

این معدن استخراج زغال سنگ در روستای محروم آق‌دربند سرخس است و کارگران معدن از مردم این روستا هستند. فساد مالی و رانت‌خواری در اعضای هیات مدیره این معدن از علل اصلی تعویق در پرداخت مطالبات کارگران است.

حدود یک سال پیش نیز پرداخت ۱۷ ماه از مطالبات کارگران این معدن به تعویق افتاده بود که باعث اعتراض و تجمع آنان شد که در آن زمان با پیگیرهای رسانه‌ها و فشارهای حامیان کارگری، معوقات کارگران پرداخت شد.

تجمع پرسنل شرکت الومینیوم اراک مقابل ساختمان اداری این شرکت

از سوی دیگر گزارش شده است که پرسنل شرکت آلومینیوم اراک مقابل ساختمان اداری این شرکت در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه خود تجمع کردند.

روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۹۸ کارگران شرکت آلومینیوم اراک در اعتراض به تصمیمات و سیاست‌های گردانندگان این شرکت، در مقابل ساختمان اداری شرکت آلومینیوم اراک تجمع کردند. لازم به توضیح است که مطابق خبرهای دریافتی سه روز است که پرسنل این شرکت دست به تجمع اعتراضی و اعتصاب زده‌اند.

فقدان ایمنی کار، مصدومیت ۳ کارگر در بندرگز 

در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، سه کارگر ساختمانی در شهر بندرگز بر اثر ریزش آوار یک ساختمان، دچار مصدومیت شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر گلستان از ریزش آوار بر سر سه کارگر در بندرگز خبر داد.

رحیم میرکریمی در این خصوص ‘tj: “ساعت ۱۲ ظهر دوشنبه حادثه ریزش آوار در بندرگز اتفاق افتاد”.

وی افزود: “در این حادثه سه کارگر ساختمانی که مشغول تخریب ملک مسکونی بودند زیر آوار ماندند”.

میرکریمی گفت که یک تیم ۱۰ نفره امداد و نجات از پایگاه وزوار به محل اعزام شد و مصدومان را به بیمارستان بندرگز منتقل کردند.

بندرگز شهری در منتهی‌الیه غرب استان گلستان و در فاصله ۴۲ کیلومتری شهر گرگان واقع شده است.

معوقات مزدی معلمان اعزامی به خارج از کشور و کارگران شهرداری های سی سخت و خرم آباد 

کارگران شاغل در شهرداری سی سخت از عدم پرداخت مطالبات مزدی ۶ ماهه خود خبر دادند و گفتند که علاوه بر این حدود ۲۰ نفر از کارگران که از مدتها پیش بازنشسته شده بودند هنوز نتوانسته اند مطالبات بازنشستگی خود را از شهرداری دریافت کنند. همچنین بنا بر خبری دیگر، معلمان اعزامی به خارج از کشور و پاکبانان شهرداری خرم آباد نیز مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

کارگران شهرداری سی سخت در استان کهکیلویه و بویراحمد خواستار دریافت بخشی از مطالبات معوقه برای تامین خرج و مخارج مربوط به شروع سال تحصیلی فرزندان خود شدند.

کارگران شهرداری سی سخت گفتند: “دست‌کم بابت ۶ ماه مطالبات مزدی سال جاری طلبکاریم و با توجه به مخارج سنگین تحصیلی فرزندان دانش‌آموزان و دانشجویمان از شهرداری می‌خواهیم بخشی از این طلب مزدی را پرداخت کند”.

از قرار معلوم حدود ۸۵ کارگری که در شهرداری و سازمان‌های وابسته به آن به صورت رسمی، قراردادی و پیمانی مشغول کار هستند، از اسفند ماه سال ۹۷ بابت مطالبات مزدی خود طلبکارند. در عین حال نیمی از عیدی سال ۹۷ این کارگران نیز پرداخت نشده است.

این افراد که از کارگران قدیمی شهرداری محسوب می‌شوند به مشکلات مالی موجود اعتراض کرده و گفتند: “دستمزد اسفند ماه خود را با چهار ماه تاخیر حدود دو ماه پیش دریافت کرده‌اند و از آن پس دریافتی دیگری نداشته‌اند”.

به گفته این کارگران؛ حدود ۲۰ نفر از کارگران بازنشسته شهرداری سی‌سخت که از مدتها پیش بازنشسته شده‌اند هنوز نتوانسته‌اند مطالبات بازنشستگی خود را از شهرداری دریافت کنند.

این کارگران گفتند که بیشترشان حدود ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند و این نگرانی در آنها وجود دارد که در صورت ادامه پیدا کردن روند موجود نتوانند هزینه تحصیلی فرزندان خود را در آستانه سال جدیدی تحصیلی تامین کنند.

آنها با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری بابت مطالبات بیمه‌ای کارگران بدهی زیادی به تامین اجتماعی دارد، افزودند: “به همین دلیل هرچند وقت یکبار حساب مالی شهرداری بابت طلب بیمه‌ای مسدود می‌شود”.

یکی از کارگران شهرداری سی‌سخت با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری فقط بابت عوارض چندین میلیارد تومان از چند نهاد دولتی مستقر در این شهر طلبکار است، گفت: “طبق اظهارات برخی مسئولان شهرداری در صورتی که  این نهاد بتواند با همکاری مسئولان استانی و شهرستانی مطالبات معوقه خود را از نهادهای مختلف دولتی وصول کند توانایی پرداخت یکجای همه معوقات مالی و بیمه‌ای کارگران را خواهد داشت”.

او گفت: “این روزها تامین هزینه‌های مربوط به تحصیل شوخی‌بردار نیست به همین دلیل از مسئولان مربوطه می‌خواهیم که در این مورد چاره‌اندیشی کنند”.

معوقات مزدی معلمان اعزامی به خارج از کشور

معلمان اعزامی به خارج از کشور گفتند: “مدتهاست که در انتظار دریافت مطالبات قانونی خود هستیم”.

جمعی از معلمان اعزامی به خارج از کشور، از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

این معلمان که در روزهای گذشته از هفته جاری به آموزش و پرورش مراجعه کرده‌اند، گفتند: “بیست درصد مطالبات مزدی ما بر اساس رای ۵۷۶ دیوان عدالت اداری باید پرداخت شود که هنوز پرداخت نشده؛ برخی از ما سالهاست که در انتظار اجرای قانون هستیم”.

این معلمان خواستار پاسخگویی مسئولان آموزش و پرورش شدند.

معوقات مزدی پاکبانان شهرداری خرم آباد

پاکبانان شهرداری خرم آباد مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

یکی از این کارگران در خصوص معوقات مزدی خود و همکارانشان گفت: “شش ماه است که دستمزد دریافت نکردیم و فقط مسئولین وعده پرداخت مطالباتمان را میدهند اما این مطالبات تاکنون پرداخت نشده است”.

گفتنی است که برخی از رفتگران شهرداری خرم آباد نیز تا ۸ الی ۹ ماه دستمزد پرداخت نشده دارند.

۳ تجمع اعتراضی برگزار شد 

امروز، جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب این شهر، شماری از کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی تهران و گروهی از کارگران و معدنکاران معدن آق دربند در مقابل فرمانداری شهرستان سرخس، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از کارگران شرکت هپکو در اعتراض به معوقات مزدی، بلاتکلیفی وضعیت مالکیت و سهامدار شرکت، در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب این شهر، دست به تجمع زدند.

معترضان با پهن کردن سفره خالی، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

آنها با بیان اینکه مشکلات صنفی آنها از زمان خصوصی‌سازی شرکت هپکو و تغییر مدیریت آغاز شده است، در ادامه گفتند: “در آخرین دور از اعتراضات کارگران هپکو (حدودا ده روز پیش) برخی مسئولان با میانجی‌گری شرایطی را فراهم کردند که حداکثر تا ده روز دیگر شرکت تعیین و تکلیف شود که به موجب آن اجتماع صنفی چندین روزه کارگران هپکو خاتمه یافت”.

محمدتقی آبایی هزاوه (مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی) در ارتباط با اعتراضات این کارگران و پیگیری‌های انجام شده با تایید برگزاری تجمع توسط این کارگران، مدعی شد: “دو هفته قبل که وزیر صمت در استان حضور داشت، قول داد تعیین تکلیف سهامدار و پرداخت مطالبات کارگران (هم در هپکو و هم در برخی دیگر واحدهای استان) انجام شود؛ این وعده‌ها در حال پیگیری است”.

وی در ارتباط با کارهای انجام شده برای کارگران هپکو گفت: “مدیرعامل جدید هپکو، آقای ابوالفضل روغنی تعیین شده؛ ایشان هم بومی‌ست و هم متخصص؛ منتها زمان می‌برد که ایشان بتوانند اقدامات اصلاحی لازم را صورت بدهند.”

آبایی هزاوه ادامه داد: “امروز نیز با نمایندگان شورای اسلامی کار هپکو صحبت کردیم و قرار شد آنها با کارگران صحبت کنند که به تجمعات خاتمه بدهند و از آن طرف، ما نیز قول دادیم که مطالبات کارگران را که در دو بخش پرداخت معوقات مزدی و همچنین تعیین تکلیف سهامدار کارخانه است، در سریع‌ترین زمان ممکن به پیش ببریم”.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در باب مطالبات کارگران افزود: “مدیرعامل قول داد تا هفته آینده بخشی از معوقات مزدی کارگران هپکو پرداخت شود؛ فردا نیز همه کارگران هپکو یک بن ۵۰۰ هزار تومانی برای خرید از فروشگاه زنجیره‌ای رفاه خواهند گرفت؛ به این ترتیب این کارگران در ابتدای سال تحصیلی مشکلی بابت خرید لوازم‌التحریر و اسباب آموزشی نخواهند داشت”.

آبایی هزاوه در ارتباط با تجمع امروز کارگران که بر اساس اخبار دریافتی منجر به مسدود کردن راه‌آهن شده، گفت: “اینگونه نیست؛ آنطور که ما دیده‌ایم کارگران هپکو راه‌آهن را نبسته‌اند، بلکه در حاشیه راه‌آهن حضور دارند و در حال اعتراضِ صنفی هستند”.

تجمع کارگران کنتورسازی قزوین

روز دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران کنتورسازی ایران در استان قزوین، در اعتراض به عدم دریافت مطالبات مزدی و بلاتکلیفی شغلی خود در نتیجه تعطیلی این واحد تولیدی، مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی تهران دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران این کارخانه گفت: “مشکلات کارگران کنتورسازی از زمانی آغاز شد که دولت وقت به دلایل مختلف این واحد صنعتی را به بخش خصوصی واگذار کرد.”

او با بیان اینکه تعداد زیادی از کارگران کارخانه کنتورسازی قبل و بعد از متوقف شدن فعالیت تولیدی طی چند مرحله اخراج شدند، در ادامه افزود: “در ‌‌نهایت حدود ۲۰۰ کارگر در این کارخانه باقی ماندند که در حال حاضر حدود ۲۶ ماه مطالبات مزدی معوقه از کارفرما طلبکارند. حق بیمه کارگران نیز به تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود”.

به گفته وی، کارگران در این مدت برای بازگشایی کارخانه و بازگشت به کار بارها مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان قزوین حضور یافته‌اند اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده و بلاتکلیفی آنها ادامه دارد.

این کارگر کنتورسازی در بخش دیگری از سخنان خود درباره دلایل سفر خود و همکارانش به تهران و حضور در مقابل ساختمان مجتمع ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی گفت: “امروز دوشنبه روز دادگاه مدیرعامل شرکت کنتورسازی ایران است که از یکسال و نیم پیش به دلیل برخی جرائم اقتصادی در زندان به سر می‌برد. مدیرعامل در جلسات گذشته دادگاه از کمک‌های خود به کارگران سخن گفته است اما ما کارگران ضمن رد این سخنان، خواستار خارج شدن شرکت از مدیریت بخش خصوصی هستیم”.

وی افزود: “خارج شدن شرکت از مدیریت بخش خصوصی یکی از مطالبات اصلی کارگران کنتورسازی است و اگر نهادی دولتی باشد که بتواند از این کارخانه حمایت کند، قطعا بخش اعظم مشکلات ما برطرف خواهد شد”.

او با بیان اینکه با توجه به غیبت مدیرعامل شرکت و تعطیلی خط تولید این واحد تولیدی از ابتدای سال جاری باید مسئولان نسبت به حل مشکلات ما تعجیل کنند، در پایان گفت: “امروز به تهران آمده‌ایم تا در خصوص مشکلاتی که در نتیجه حضور مالکیت فعلی کارخانه که از زندان آن را مدیریت می‌کند، به وجود آمده و رسیدن این واحد تولیدی به مرز ورشکستگی با مسئولان قضایی ویژه مفاسد اقتصادی صحبت کنیم”.

تجمع کارگران و معدنکاران معدن آق دربند سرخس

روز دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از کارگران و معدنکاران معدن آق دربند سرخس در استان خراسان رضوی، در اعتراض به تعویق افتادن حقوق ۱۰ ماهه معدنکاران و عدم توجه به وعده‌های داده شده به کارگران، مقابل فرمانداری سرخس دست به تجمع زدند.

به دنبال به تعویق افتادن حقوق ۱۰ ماهه معدنکاران و عدم توجه به وعده‌های داده شده از سال گذشته کارگران معدن آق دربند، مقابل فرمانداری سرخس تجمع و سپس در نشستی با فرماندار مشکلات خود را مطرح کردند.

ضرب و شتم و بازداشت شماری از کارگران هپکو اراک در پی تجمع اعتراضی 

روز گذشته جمعی از کارگران شرکت هپکو اراک در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند. این تجمع با مداخله نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از کارگران معترض بازداشت و مصدوم شدند.

به نقل از سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه ۱۳۹۸، تجمع اعتراضی کارگران هپکو اراک در پی ورود نیروهای انتظامی به خشونت کشید شد.

بر اساس این گزارش، نیروهای انتظامی جهت متفرق کردن تجمع، کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند و در پی آن شماری از معترضان مصدوم و به بیمارستان منتقل شده اند.

همچنین گفتنی است که تعدادی از کارگران بازداشت شده اند. از هویت و تعداد دقیق بازداشت شدگان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی به دست نیامده است.

این تجمع روز گذشته در اعتراض به معوقات مزدی، بلاتکلیفی وضعیت مالکیت و سهامدار شرکت، در مسیر ریل راه آهن شمال_جنوب برگزار شده بود.

لازم به یادآوری است که در خردادماه سال گذشته نیز در پی تجمع اعتراضی کارگران هپکو، ۱۰ تن از این کارگران به شعبه‌ی دوم معاونت دادستان اراک احضار شده و اتهامات “اخلال در نظم جامعه” و “شرکت در تجمعات غیرقانونی” به آنها تفهیم شده بود.

۵ تن از این کارگران که به دنبال احضار به دادستانی و به دستور معاون دادستان بازداشت شده بودند، همان روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

Share: