اخبار کارگری ایران

تشدید سرکوب کارگران با احضار و تهدید کارگران آذرآب به جرم حمایت از کارگران هپکو راک

بنا به خبر دریافتی، شماری از کارگران آذرآب روز پنجشنبه ۲۸ شهریورماه ۹۸، در پی حمایت از کارگران هپکو احضار و مورد تهدید قرار گرفتند.

بر پایه این خبر، تعدادی از کارگران آذرآب که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه ۹۸، برای ابراز همبستگی با کارگران هپکو به محل این کارخانه رفته بودند، توسط دستگاه قضایی احضار و مورد تهدید قرار گرفته‌اند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که گروهی از کــارگران آذرآب با نصب بنر کارخانه هپکو مقابل درب ورودی آن، حمایت خود را از کارگران هپکو که در اعتصابند، نشان داده‌اند.

لازم به یادآوری است، کارگران هپکو اعتصاب خود را پس از یک وقفه ۱۰ روزه به مسئولان، از روز یکشنبه ۲۴ شهریورماه اعتصاب خود را از سر گرفتند. آنها روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه، مسیر راه‌آهن شمال – جنوب را مسدود کردند. این کارگران بعد از ظهر دوشنبه از سوی گارد ویژه مورد حمله قرار گرفتند و حدود ۱۵ تن از آنان مصدوم و ۲۹ تن نیز بازداشت شدند.

تهدید کارگران آذرآب به جرم حمایت از کارگران هپکو راک

دستگاه قضائیه، برای آزادی ۴ تن از کارگران وثیقه سنگین ۲۵۰میلیون‌تومانی درخواست نموده و آزادی سایر کارگران بازداشتی را به گروگذاشتن فیش حقوقی همکاران‌شان مشروط کرده است.

مطالبات انباشته شده و حقوق‌های پرداخت نشده کارگران به حدی رسیده است که کمتر روزی است که شاهد حرکتهای اعتراضی آنها در نقاط مختلف کشور نباشیم.

کارگران از طریق اعتصاب و تجمع، پیگیر خواسته‌های خود می‌باشند؛ اما مسئولان کوچکترین اقدامی برای پاسخگویی به خواست و مطالبات کارگران از خود نشان نمی‌دهند. آنها در مقابل، از طریق دستگیری و صدور احکام حبس و شلاق برای کارگران اقدام به سرکوب هر نوع مطالبه‌گری و حق‌خواهی آنان می‌نمایند.

در این راستا یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع‌های کارگری، ضرب‌وشتم و دستگیری آنها از سوی نهادهای دولتی و تشکیل پرونده با هدف مرعوب کردن کل کارگران ایران، به امری رایج تبدیل شده است.

ورشکستگی کشاورزان گوجه‌فرنگی‌‌کار نتیجه آشفتگی بازار و سودجویی مافیایی مقامات – فیلم

همانگونه که در کلیپ مشاهده می‌کنید کشاورزان گوجه‌فرنگی‌‌کار در مصاحبه خود می‌گویند که دیگر از فروش محصولات خود نا امید شده‌اند و از چیدن محصولات خودداری می‌کنند چرا که قیمت آن حتی هزینه برداشت و بسته‌بندی و انتقال به بازار را هم تامین نمی‌کند.

بنا به گفته یکی از کشاورزان گوجه‌فرنگی‌‌کار ، هر کیلو گوجه‌فرنگی برای ما هزار تومان هزینه در بردارد؛ اما برای آن ۵۰۰ تومان قیمت گذاری شده است و هزینه برداشت آن را حساب نمی‌کنند.

با برآوردی که یکی از خریداران کرده است، اگر قیمت گوجه فرنگی کشاورز، هر کیلو ٨٠٠ تومان باشد، کارخانه تفاله گوجه فرنگی را کیلویی ۲۵۰۰تومان قیمت‌گذاری کرده است و قیمت قوطی ۸۰۰ گرمی رب گوجه نزدیک به ۲۰هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

pastedGraphic.png

ورشکستگی کشاورزان گوجه‌فرنگی‌کار

اما با توجه به قیمت‌های موجود در بازار، قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی در بازار ۱۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلو رب ۲۵ هزار تومان است.

بنابراین، قیمت رب‌ گوجه در کارخانه با احتساب دستمزد کارگر و هزینه برق و آب و گاز و مالیات و قوطی ۸۰۰۰ تومان است (البته در مقادیر بالا خیلی کمتر)؛ اما اکنون رب گوجه در بازار ۲۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

به نقل از ایسنا و به گفته، اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی: «سال گذشته کارخانه‌های تولیدی رب گوجه به بهانه افزایش قیمت لحظه‌ای گوجه‌فرنگی، قیمت رب را افزایش دادند. اما در سال جاری و در شرایط فعلی که قیمت هر کیلو گوجه‌فرنگی ربی به ۱۰۰۰ تومان رسیده است، یک قوطی رب ۸۰۰ گرمی به قیمت ۲۲ هزار تومان فروخته می‌شود که این موضوع نشان از سودجویی برخی کارخانه‌های تولیدی دارد.»

با توجه به آشفتگی بازار، ورشکستگی کشاورزان محروم، ناشی از ناکارآمدی دولت و دخالت سودجویانه مقامات دست‌اندرکار و مافیای وابسته به آنها در بازار است. آنها دسترنج کشاورزان را به نازل‌ترین قیمت ممکن می‌خرند و آن را به امری عادی و نهادینه تبدیل کرده‌اند.

اعلام حمایت سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه و تشکل‌‌های کارگری از کارگران هپکو

در پی روز ضرب و شتم و زخمی کردن ۱۵ نفر از کارگران هپکو و بازداشت ۲۹ کارگر در روز دوشبنه ۲۵ شهریورماه ۹۸ توسط ماموران گارد ویژه، تعدادی از این کارگران هپکو برای مداوا به بیمارستان منتقل شده‌اند. بعد از آن شاهد موج حمایت‌‌های مردمی هستیم که شما را در جریان پاره‌ای از این حمایت‌‌ها قرارمی‌دهیم.

بنا به گزارش دریافتی، سندیکای کـارگران نیشکر هفت‌تپه و انجمن صنفی کـارگران برق و فلزکار کرمانشاه، در بیانیه‌های جداگانه از کارگران هپکو و مطالبات قانونی این کارگران حمایت کردند.

در این بیانیه‌ها با تاکید بر اینکه کـارگران هپکو مدت‌ها در انتظار تحقق وعده‌های مسئولان منتظر ماندند و درنهایت راهی به جز اعتراض نداشتند، آمده است: نباید با کارگرانی که ماه‌ها معوقات مزدی خود را نگرفته‌اند، سرکوب‌گرانه برخورد شود. در بیانیه‌های تشکل‌های کارگری بر ضرورت حل مشکلات هپکو تاکید شده و آمده است که مسئولان باید به وعده‌های خود هرچه سریع‌تر جامه عمل بپوشانند.

تعدادی از کـارگران آذرآب در پی حمایت از کارگران هپکو احضار شدند

تعدادی از کـارگران آذرآب که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور۹۸ برای ابراز همبستگی با کـارگران هپکو به محل این کارخانه رفته بودند، توسط دستگاه قضایی احضار و تهدید شده‌اند. تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد گروهی از کــارگران آذرآب با نصب بنر کارخانه مقابل درب کارخانه هپکو که کارگران آن در اعتصابند، حمایت خود را از آنان نشان داده‌اند.

خاطرنشان می‌شود: آذرآب و هپکو، دو ابرشرکت پیمانکاری صنعتی در اراک از دهه هشتاد شمسی و پس از خصوصی‌سازی به بحران دچار شد‌ اند و از ابتدای این ماه کارگران هر دو شرکت در مرکز استان مرکزی دست به اعتراض خیابانی زده‌اند.

راهپیمایی کـارگران واگن‌سازی پارس اراک در اعتراض به ضرب و شتم کـارگران هپکو

کـارگران واگن‌سازی پارس اراک، روز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸، در اعتراض به ضرب و شتم کـارگران هپکو و در حمایت از آنان حدود ساعت یک ظهر از محل کارخانه هپکو تا بلوار واگن پارس راهپیمایی کردند.

آمار تکان‌دهنده مرگ و مصدومیت بیش از ۴۰۰ کارگر فقط در مازندران و زنجان طی سال جاری

مدیرکل پزشکی قانونی مازندران از مرگ ۴۵ کارگر و مصدومیت ۳۸۲ کارگر براثر حوادث ناشی از کار در سال جاری در این استان، خبر داد و گفت که آمار جانباختگان و مصدومان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲ و ۴ درصد افزایش داشته است. بنا بر خبری دیگر، مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان گفت که از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ۱۴ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در این استان جان باخته‌اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۹ نفر بود، حدود ۵۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

علی عباسی، با بیان اینکه امسال ۴۵ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل دو درصد افزایش داشت افزود:

«بیشترین آمار تلفات حوادث کار در شهرستان‌های  ساری و میاندرود با ۱۱، قائم شهر با ۵ مورد جان باختن و کمترین در شهرهای تنکابن، محمود آباد، نوشهر  هر کدام با یک مورد جان باختن کارگر ثبت شده است.»

وی افزود: «همچنین بیشترین آمار تلفات در مرداد با ۱۳، اردیبهشت با ۱۲ و خرداد  با ۹ و کمترین ماه فروردین با ۴  مورد جان باختن کارگر همراه بوده است و از این تعداد ذکر شده ۳۸نفر متاهل و مابقی مجرد و تعداد چهار نفر از جان باختگان ناشی از حوادث کار دارای ملیت غیر ایرانی (افغانستان) هستند.»

وی با بیان اینکه سنین ۳۱ تا ۴۰سال با ۱۳ مورد دارای بیشترین مورد جان باختن و بیش از ۶۱ سال با ۵ مورد جان باختن کمترین آمار را داشتند ادامه داد:«در پنج ماهه سال جاری دلایل مرگ افراد در حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با ۱۳، برق گرفتگی با ۱۱، اصابت جسم سخت با ۹، سوختگی با ۷، سایر موارد هم با ۵  مورد جان باختن همراه است»

مدیرکل پزشکی  قانونی مازندران یادآور شد: «امسال  ۳۸۲ نفر مصدوم شامل ۳۶۶ مرد و مابقی زن ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴ درصد افزایش داشت.»

جان‌باختگان حوادث کار در زنجان ۵۵ درصد افزایش یافت

به گزارش ایرنا، مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان روز چهارشنبه گفت: «در پنج ماه امسال ۲۱۰ مورد حوادث ناشی از کار در این استان ثبت شد که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۱۸۵ مورد حادثه، افزایش ۱۳.۵۱ درصدی نشان می دهد.» وی افزود: «از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه ۱۴ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در این استان جان خود را از دست داده‌اند.» به گفته وی: «این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۵.۵۶ درصد افزایش داشته است. در این مدت ۹ نفر جان باخته بودند.»

با نگاهی کلی به آمار مرگ ومیر حوادث کار در جهان، ایران با ۱.۳ درصد جمعیت جهان نزدیک به ۷ درصد مرگ و میر ناشی از حوادث کار را دارا است.

pastedGraphic_1.png

تداوم تجمع کارگران بخش نورد تیرآهن فولاد اهواز و کارگران هپکوی اراک

ادامه تجمع کارگران بخش نورد تیرآهن فولاد اهواز

روز چهارشنبه ۲۷ شهریورماه ۹۸ کارگران بخش نورد تیرآهن فولاد اهواز برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود مقابل دفتر مرکزی این شرکت دست به تجمع زدند.

این کارگران پیشتر نیز در تاریخ 24شهریور ماه سال جاری با خواست دریافت معوقات خود، اقدام به توقف تولید در خط 630 این بخش نموده بودند، که نهایتا با وعده مسئولین به سر کارهای خود بازگشتند. کارگران معترض بخش نورد تیرآهن فولاد اهواز اکنون به دنبال عدم تحقق وعده‌های داده شده بار دیگر در دست از کار کشیده و اقدام به برپایی تجمع نمودند. در جریان این تجمع بدستور مدیر حراست گروه ملی فولاد، از ورود تعدادی از کارگران این بخش به شرکت ممانعت بعمل آمده و کارت تردد این کارگران مسدود شده است. گفتنی است، مدیریت حراست ضمن این اقدام، کارگران معترض این بخش را تهدید به اخراج نموده است.

استمرار تجمع و اعتراضات کارگران هپکوی اراک

کارگران هپکوی اراک صبح روز چهار‌شنبه ۲۷ شهریورماه ۹۸ به رغم سرکوب وحشیانه روز دوشنبه ۲۵ شهریورماه، به سومین تجمع اعتراضی خود در محاصره نیروهای گارد ضدشورش ادامه دادند.

عکس از آرشیو

کارگران هپکوی اراک با برپایی تجمع مقابل ساختمان این شرکت همچنان خواستار پرداخت معوقات مزدی خود و همچنین اجرایی شدن قرارداد سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۲ هزار و ۴۰۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راه‌سازی شدند.

لازم به یادآوری است که روز دوشبنه ۲۵ شهریورماه ماموران گارد ویژه با یورش به کارگران اعتصابی هپکو ضمن ضرب و شتم و زخمی کردن آنها چندین نفر را بازداشت کردند. در حال حاضر اطلاعات دقیقی از تعداد و اسامی بازداشت شدگان در دست نیست؛ اما بنا به برخی گزارش‌ها، ۲۸ تن از کارگران دستگیر و بیش از ۱۵ تن دچار جراحات شدید و یا سطحی برداشته‌اند که تعدادی از این کارگران برای مداوا به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در خبری دیگر آمده است که روز سه‌شنبه ۲۶ شهریورماه دادگاه نهایتا به آزادی سه تن از کارگران بازداشتی هپکو، آن هم با قید قرار وثیقه تن داده است.

محکومیت شدید موج گسترده سرکوب کارگران در بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران

همزمان با بالاگرفتن سرکوب کارگران و زحمتکشان ایران، اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن یادآوری حرکت‌های اعتراضی کارگران در نقاط مختلف کشور و در مقابل عدم پاسخگویی مسئولان به مطالبات آنها، سرکوب عریان، دستگیری و صدور احکام حبس و شلاق برای کارگران را به شدت محکوم کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران «یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع‌های کارگری در جهت مرعوب نمودن کل کارگران ایران» را امری روتین از سوی نهادهای حکومتی توصیف کرده است.

حمله نیروی ضربت به کارگران هپکو اراک

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «یورش وحشیانه نیروی پلیس به تجمع کارگران هپکو و ضرب و شتم و مصدوم نمودن تعداد زیادی از آنان و همزمان دستگیری ۲۸ نفر از این کارگران، از یکسو به قصد پایان دادن به اعتراض کارگران هپکو است و از سوی دیگر به هدف ایجاد رعب و وحشت در میان سایر کارگران در دیگر مراکز کارگری صورت می‌گیرد.

در همین ماه اخیر بود که کارگران آذرآب همزمان و همراه کارگران هپکو دست به اعتراض متحدانه زدند و بیشتر از چهار سال است که در پس خصوصی‌سازی این شرکتها، مشکلات کارگران در هپکو، آذرآب، آلومینیوم سازی و چندین مرکز دیگر کارگری در اراک همچنان بی‌پاسخ مانده و تداوم این مسائل هر بار کارگران را به اعتراض و اعتصاب می‌کشاند.

اما این نوع سرکوبگری‌ها و برخوردهای ددمنشانه عوامل سرمایه‌داران با کارگران نمی‌تواند خط بطلانی بر قدرت‌نمائی کارگران هپکو و سایر مراکز کارگری بر خیابان‌های اراک بکشد.

کارگران اراک قطعاً با اتحاد با هپکو و با تسخیر دوباره خیابان‌های اراک صف واحد خود در مقابل دم و دستگاه سرکوب را قدرتمندتر کرده و حقوق معوقه و سایر مطالبات‌شان را پیگیری خواهند کرد.

بخش دیگری از سیاست سرکوب گسترده کارگران از طریق بازداشت و صدور احکام طویل المدت زندان و شلاق طی مدت یکسال گذشته شدت گرفته است. حمله به تجمع کارگران در مقابل مجلس و دستگیری تعداد کثیری از آنان و صدور احکام سنگین علیه کارگران و حامیان طبقه کارگر نمونه چنین برخوردی است که از جمله می‌توان به صدور احکام زندان علیه نسرین جوادی، پروین محمدی، حسن سعیدی، رسول طالب مقدم، عاطفه رنگریز، مرضیه امیری و تعداد دیگری از کارگران اشاره کرد و برای چند نفر دیگر از این بازداشت شدگان هنوز جلسات دادگاه برگزار نشده و در معرض صدور احکام زندان قرار دارند.

صدور احکام زندان علیه کارگران هفت‌تپه و اعضای هیأت تحریریه نشریه گام نیز در همین راستا و به جهت سرکوب عمومی طبقه کارگر و ممانعت از مطالبه‌گری و اعتراض کارگران به تضییع حقوق‌شان صورت گرفت. احکام ۶ سال حبس تا ۱۸ سال حبس برای هفت نفر از دستگیرشدگان هفت تپه در پس سرکوب و دستگیری‌های گسترده سال گذشته کارگران هفت‌تپه و کارگران گروه ملی فولاد اهواز اتفاق افتاد.

موج سرکوب کارگران تنها به تجمعات و اعتصابات در مراکز کارگری منتهی نشده و یورش به تشکل‌های مستقل کارگری در رأس این امر قرار داشته است. دستگیری هشت تن از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در طول ماه‌های گذشته که برای همگی آنان از جمله پروین محمدی، ناهید خداجو، شاپور احسانی راد، نسرین جوادی، فرهاد شیخی، هادی سلیمانی و مهدی فخری پرونده های قضائی مفتوح گشته است و جعفر عظیم‌زاده رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در حال گذراندن دوره محکومیت حبس شش ساله‌اش می‌باشد.

دو تن از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر به اسامی علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده نیز به احکام یکسال زندان محکوم گردیده‌اند.

هفت نفر از اعضای سندیکای شرکت واحد نیز در تجمع روز کارگر دستگیر شده و پرونده‌های قضائی برای ایشان در جریان است.

دامنه سرکوب فعالان صنفی از فعالین جنبش کارگری فراتر رفته و هم اکنون اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، محمود بهشتی و تعداد دیگری از فعالین معلمان در زندان هستند و تعداد بیشتری نیز در معرض صدور احکام زندان قرار دارند.

pastedGraphic_2.png

تمامی این موارد نشان دهنده این واقعیت است که دم و دستگاه حاکم تمام قد در مقابل کارگران و سایر مزدبگیران جامعه ایستاده و توان و تمایلی برای پاسخگویی و تحقق خواست و مطالبات کارگران و معلمان و بازنشستگان و سایر بخش‌های جنبش مطالباتی مردم ایران ندارد.

اما واقعیت جامعه به وضوح نمایانگر این است که جامعه برخلاف تصور حاکمان، مرعوب این نوع سرکوبگری‌ها نشده و قطعاً نمی‌تواند نظاره گر به فنا رفتن بیش از پیشِ زندگی خانواده‌های کارگران و بازنشستگان و معلمان و سایر اقشار خود باشد.

دیدیم که پس از دستگیری تمام نمایندگان کارگران هفت‌تپه در طول اعتصاب سال گذشته کارگران تا چندین روز به اعتراض‌شان در خیابان‌های شوش ادامه دادند و بازداشت بیش از چهل نفر از کارگران فولاد اهواز مانع از مطالبه‌گری این کارگران نشده است.

در پس این اتفاقات بود که روز جهانی کارگر امسال در مقابل مجلس قدرتمند و پرشور برگزار گردید و با وجود سرکوب گسترده که می‌خواست و می‌خواهد کل کارگران ایران را مرعوب کند، اما باز اعتراض کارگران کنتورسازی قزوین و هپکوی اراک و ده‌ها اعتراض کارگری دیگر در جریان است.

در دوره اخیر و با توجه به گرانی و تورم گسترده و سقوط کامل سطح زندگی کارگران و اکثریت مردم و گستردگی میزان بیکاری از طریق چپاول ثروت‌های جامعه و حاصل دسترنج کارگران توسط مافیای غارتگر و رانت‌خوار و اختلاس‌گر از یکسو و از سوی دیگر سرکوب کارگران و سایر اقشار جامعه توسط نهادهای دولتی و قضایی و امنیتی بعنوان مدافعان مافیای قدرت و ثروت به معنای عدم وجود هیچ روزنه‌ای برای بهبود اوضاع کنونی بوده و قطعاً هیچ راهی به جز رویارویی توده‌ای و عظیم مردم ایران با وضعیت کنونی باقی نگذاشته است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن اعلام انزجار از حمله وحشیانه به کارگران هپکو و صدور احکام ظالمانه علیه کارگران هفت‌تپه و اعضای نشریه گام و نیز بازداشت شدگان روز جهانی کارگر و فعالین تشکل‌های مستقل کارگری، بر این باور است که دوره آتی دوره تقابل جدی جنبش مطالباتی عظیم مردم ایران و در رأس آن جنبش کارگری در مقابل مناسبات استثمارگرایانه حاکم است و از این‌روست که نهادهای دولتی به قصد حذف رهبران و فعالین مؤثر جنبش‌های اعتراضی به دستگیری و صدور احکام زندان علیه آنان مبادرت می‌ورزند. غافل از اینکه با این وجود نمی‌توانند مانع اعتراض کارگران برای پیگیری خواست و مطالبات صنفی و معیشتی‌شان شوند و در این مسیر صدها و هزاران رهبر اعتراضی از دل همین اعتصابات بیرون خواهند آمد.»

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۸ شهریور ۹۸

Share: