اخبار کارگری ایران

ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه

نان_کار_آزادی_ 

حق_مسلم_ماست_ 

نه_به_اخراج_نه_به_بیکار_سازی_ 

امروز سه شنبه دومین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در حمایت از همکاران اخراجی .

صحبت های یکی از کارگران  در اعتصاب امروز در محوطه شرکت ربروی دفتر مدیریت.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن حمایت از خواست های  بحق کارگران نیشکر هفت تپه، خواستار بازگشت به کار بی قید وشرط تمامی کارگران اخراجی بوده هرگونه تعرض و دست درازی به حقوق کارگران را  شدیدا محکوم می کند.

اتحاد و همبستگی طبقاتی ما کارگران، رمز پیروزی ما  کارگران و شکست صاحبان سزمایه و استثمارگران می باشد.

با اتحاد و همبستگی به مبارزه خود ادامه دهیم.

۲ مهر ۹۸

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

خط فقر برخاسته از سبد معیشتی هشت میلیونی خانواده‌های کارگری

سبد معیشتی هشت میلیونی خانواده‌های کارگری و اعمال فشار و توطئه علیه دستمزد ناچیز کارگران در شرایطی صورت می‌گیرد که مفسدان حکومتی با دریافت حقوق‌های نجومی و برخورداری از رانت‌های برخاسته از دسترنج کارگران ستمدیده، صاحب میلیاردها دلار سرمایه باد آورده شده‌اند.

هزینه سبد معیشتی کارگران به‌ بالاترین سطح خود در چند دهه گذشته رسیده است. محاسبات کمیته دستمزد در مردادماه نشان می‌دهد که سبد معیشتی خانوار کارگری به هفت میلیون و ۵۸۰ هزار تومان رسیده است.

این عدد، واقعیت‌‌های زندگی کارگران ایران را بیان نمی‌کند؛ چراکه با افزایش روزانه بهای کالاهای اساسی، سبد خانوار کارگری به بیش از هشت میلیون تومان هم می‌رسد. در این میان، دولت، حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۸ را حدود یک و نیم میلیون تومان اعلام کرده است.

به این ترتیب سطح معیشت خانواده‌های کارگری در ایران بیش از پنج برابر زیر خط فقر قرار دارد.

نظام ضد کارگری حاکم به جای اینکه در صدد جبران پایین آمدن قدرت خرید کارگران بر اثر تشدید بحران اقتصادی و تورم باشد، در فکرتحمیل شرایط سخت تر و فلاکت بارتری بر کارگران به نفع سرمایه‌داران است.

آنها با انواع حیله‌ها، باج بحران اقتصادی خود را از سفره کارگران اخاذی می‌کنند. یکی از این راه کارها تعیین دستمزدها بر مبنای سن و مکان جغرافیایی محل کار و توافق است؛ یعنی «مزد جغرافیایی و مزد سنی و مزد توافقی.»

مطابق طرح تعیین دستمزدها بر مبنای سن و مکان جغرافیایی یا توافقی، جمهوری اسلامی دست سرمایه داران و کارفرمایان را در تعیین دستمزدها باز می‌گذارد تا در هر شهر و منطقه‌ای، خود میزان دستمزد را تعیین کنند و شروط اسارت بارتری به کارگران زحمتکش تحمیل نمایند.

بار ضد کارگری این طرح آنقدر بالا بوده که صدای اعتراض برخی را در نهاد رسمی «شورای عالی کار» هم  بلند کرده است. حسن حبیبی «دبیر کانون هماهنگی شوراهای کار» می‌گوید: «اینک با لابی‌گریهای کارفرمایان سودجو که قصد بهره‌کشی از کارگران را دارند، می‌خواهند دستمزد توافقی را مطرح کنند.»

مصدومیت ۱۰ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار 

روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۱۰ کارگر طی چهار حادثه جداگانه در شهرهای قم، تهران و قزوین دچار مصدومیت شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم گفت: “طی یک حادثه شغلی در کارخانه‌ای واقع در جاده قم، سلفچگان، هفت کارگر دچار سوختگی شدند”.

مهدی فراهانی در این زمینه گفت:‌ “اطلاعات اولیه تماس گیرندگان نشان از مصدومیت از نوع سوختگی برای تعدادی از کارگران یک کارخانه بود که بلافاصله سه دستگاه آمبولانس اورژانس و نیز بالگرد اورژانس برای انتقال مصدومان به محل حادثه اعزام شدند”.

وی اظهار داشت:‌ “این حادثه در مجموع هفت مصدوم داشت که پنج تن آنان با درجه‌های گوناگون سوختگی توسط اورژانس هوایی و  ۲ مصدوم نیز با درجه سوختگی کمتر توسط آمبولانس‌ پس از دریافت خدمات اولیه درمانی به یکی از مراکز درمانی قم انتقال یافتند”.

سلفچگان در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی قم یکی از بخش های پنج گانه استان قم است که دارای یک نقطه شهری و چهل روستا است.

برق گرفتگی کارگر ساختمانی را روانه بیمارستان کرد

کارگر ساختمانی که دچار برق گرفتگی شدید شده بود، روانه بیمارستان شد.

ستاد فرماندهی آتش‌نشانی تهران ساعت ۹ و ۵۸ دقیقه صبح امروز با دریافت خبر وقوع این حادثه بلافاصله آتش‌نشانان ایستگاه ۲۷ را به محل حادثه در خیابان جنت آباد جنوبی، پایین تر از سمرقند، نبش کوچه چهارم اعزام کرد.

ابراهیم نادرپور رئیس ایستگاه ۲۷ منطقه یک عملیات آتش نشانی تهران درباره این حادثه گفت: “کارگر ساختمانی که مشغول کار در ساختمان در حال احداث بود بر اثر بی احتیاطی در معرض برق گرفتگی شدید قرار گرفت و از طبقه سوم بر روی فنس‌های ساختمان پرتاب شده بود”.

وی افزود: “آتش نشانان بلافاصله به همراه عوامل امدادی برق، محل حادثه را ایمن سازی کردند و با تجهیزات نجات، این کارگر میانسال ایرانی را از ساختمان بیرون آورده و تحویل عوامل اورژانس دادند”.

نادرپور توصیه کرد: “در صورت نداشتن اطلاعات کافی و تخصصی از نزدیک شدن و دستکاری برق فشار قوی به صورت جدی اجتناب کنید”.

مصدومیت یک کارگر در تهران

سقوط کارگر جوان در یک ساختمان در حال احداث، فرو رفتن میلگرد را به چند ناحیه از بدن و مصدومیت شدید وی را به همراه داشت.

با تماس مسئولین یک ساختمان در حال احداث با سامانه ۱۲۵ مبنی بر سقوط یک کارگر از ارتفاع بر روی میلگرد، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران ساعت ۱۴ و ۱۸ دقیقه ظهر دیروز نیروهای عملیات ایستگاه ۵ و گروه امداد نجات یک را به محل حادثه در خیابان قلمستان(جوادیان)، نبش کوچه اسلامی اعزام کرد.

علیرضا حسنی رئیس ایستگاه ۵ در این باره گفت: “به محض رسیدن به محل حادثه مشاهده شد در یک ساختمان در حال احداث کارگر تبعه کشور افغانستان ۲۷ ساله در هنگام کار به علت نامعلوم از طبقه همکف به طبقه منفی یک بر روی میلگردهای ساختمانی سقوط کرده و میلگرد در پای چپ و پهلوی کارگر فرو رفته بود”.

وی افزود: “آتش نشانان بی درنگ با ایمن سازی کامل محل حادثه و با بکار گیری تجهیزات ویژه تثبیت کردن میلگرد و برش اضافه‌های میلگرد برای جابجایی ایمن تر از بدن وی با رعایت کامل اصول ایمنی، مصدوم را بر روی برانکارد فیکس کرده و به سطح زمین انتقال دادند”.

حسنی تصریح کرد: “کارگر افغان بلافاصله توسط عوامل اورژانس به مرکز درمانی منتقل شد”.

برق گرفتگی راننده جرثقیل در قزوین

فرمانده انتظامی شهرستان قزوین از فوت راننده جرثقیل حین جابه جایی تابلوی بیلبورد در این شهرستان خبر داد.

“رسول فراهانی” گفت: “در پی اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر وقوع یک فقره برق گرفتگی در انتهای خیابان “نوروزیان”، بلافاصله ماموران کلانتری ۱۴ “مینودر” به محل اعزام شدند”.

فرمانده انتظامی شهرستان قزوین تصریح کرد: “پس از حضور ماموران مشخص شد، فردی حدوداً ۴۵ ساله در حال جابه جایی پایه بیلبورد بوده که بنا به عللی دچار برق گرفتگی شده و جان خود را از دست می‌دهد”.

سرهنگ فراهانی با اشاره به اینکه جسد برای بررسی بیشتر به پزشک قانونی منتقل شد از شهروندان خواست با رعایت نکات ایمنی در انجام کار از وقوع حوادث تلخ این چنینی پیشگیری کنند.

روز گذشته و امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت، تعدادی از کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر در مقابل ساختمان استانداری خوزستان، جمعی از پاکبانان شهرداری رشت، جمعی از موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران در مقابل ورودی این پاساژ و تعدادی از اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج در مقابل ساختمان استانداری کرمان، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، نسبت به برآورده نشدن مطالبات خود، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، دست به تجمع اعتراضی زدند.

اعتراض سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از حدود سه سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده گذاران پرداخت شده است.

تجمع کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در اعتراض به اخراج ۲۰ نفر از همکارانشان، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران حاضر در تجمع با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۲ تا ۱۰ سال می‌رسد که پایان روز گذشته (۳۱ شهریور ماه) قرارداد کاری شش ماهه این کارگران با کارفرما به اتمام رسیده است، اظهار کرد: “در مجموع مجتمع کشت و صنعت هفت تپه بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر دارد که کارفرمای بخش خصوصی این مجتمع در پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند”.

به گفته این کارگر، “تجمع کنندگان در حمایت از ۲۰ کارگر تعدیل شده، خواستار بازگشت به‌ کار همکارانشان هستند”.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: “کارگران نگران‌ هستند که روند تعدیل کارگران ادامه پیدا کند و تعدیل‌های دیگری از میان کارگران قراردادی در هفته‌های آینده صورت بگیرد”.

به گفته وی؛ کارفرما دلیل خودداری از تمدید قرارداد این کارگران را بی نظمی و اخلال در شرکت عنوان کرده که این موضوع باید بررسی شود.

این کارگر با بیان اینکه با وجود اطلاع برخی مسئولان استانی از تمدید نشدن قرارداد تعدادی از کارگران این کارخانه؛ متاسفانه هنوز عکس‌العملی از جانب آنها در این باره مشاهده نشده است، افزود: “در میان اسامی کارگران بیکار شده نام یک نفر به عنوان نماینده صنفی و قانونی کارگران مجتمع مشاهده می‌شود که انتظار می‌رود لااقل نمایندگان کارگری و تشکل‌های قانونی درباره مصونیت و چتر حمایتی برای دفاع از حقوق او و همکارانش اقدام کنند”.

او در خاتمه با بیان اینکه کارگران تعدیل شده به اداره کار شهرستان مراجعه کردند تا به وضعیت شغلی‌شان رسیدگی شود، گفت: “چرا یک نماینده کارگری باید به اتهام «پیگیری مطالبات قانونی بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کارگر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه» حق ورود به محل کار خود را نداشته باشد؟!”

تجمع کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر

روز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، تعدادی از کارکنان و متخصصان شرکت لوله سازی ماهشهر، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع زدند.

برای پیگیری موضوع و علت تجمع کارکنان این شرکت با مصلح آبادی مدیر فنی شرکت لوله سازی ماهشهر گفت و گو کردیم.

وی گفت: “در مناقصه ای که مربوط به احداث خط لوله گوره به جاسک با مدیریت شرکت متن بود شرکت کرده و این پروژه بین سه شرکت لوله ساز تقسیم شد”.

این مقام مسئول ادامه داد: “به طوری که نیمی از لوله‌های این پروژه ۱۲۰۰ کیلومتری به شرکت لوله سازی اهواز سپرده شد و نیم باقی مانده هم بین شرکت لوله سازی ماهشهر و صفا تقسیم شد.

مصلح آبادی تصریح کرد: “پس از دریافت یک نسخه از قرارداد که اواخر سال ۹۶ در اختیارمان قرار گرفت اقدام به خرید ۱۰ هزار تن ورق لوله گاز ترش از یک شرکت کره‌ای کردیم و ورق‌ها به بندر “امام خمینی” منتقل شد”.

وی خاطرنشان کرد: “اما بعد از انتقال به یکباره مسئولان شرکت مهندسی و توسعه نفت اعلام کردند چرا بدون اطلاع  ما رفتید و ورق‌ها را خریداری کردید و ما باید از کل پروسه تولید لوله و خرید ورق مطلع باشیم”.

وی ادامه داد: “شرکت ما پرسید الان چه کار باید انجام دهیم؟ آنها پاسخ دادند ما از کجا بدانیم که ورق های خریداری شده از کره‌ای‌ها درجه یک است؟ ما هم گفتیم شما را به شرکت کره ای می بریم و از ورق های خریداری شده  آزمایش کنید”.

وی اظهار داشت: “یک تیم از این شرکت را به کره بردیم و آنجا تمام اسناد و مدارک را در اختیارشان قراردادیم و به گمرک بندر امام خمینی آمدند و تمام ۱۰ هزار تن ورق را بر اساس اسناد و مدارکی که در اختیار داشتند مورد بررسی قراردادند و یک مغایرت هم پیدا نکردند؛ اما باز با این شرایط گفتند مطمئن نیستیم و باید از این ورق‌ها  آزمایش بگیریم که اعلام کردیم شما این کار را انجام دهید و بازرس آوردند و نمونه‌ها را به آزمایشگاه رازی تهران ارسال کردند”.

مصلح آبادی ادامه داد: “پس از آنکه تمام تست‌ها با موفقیت انجام شد متاسفانه باز هم اعلام شد که ما قبول نداریم و نمی‌توانیم به شما اجازه ترخیص این ورق‌ها را بدهیم در صورتی که این اوراق خریداری شده سرمایه ملی هستند و باید مسئولان شرکت متن نسبت به این رفتارشان پاسخگو باشند”.

وی گفت: “بررسی‌ها نشان می‌دهد این مشکل را فقط برای شرکت ما ایجاد کرده‌اند و برای دیگر شرکت‌ها چنین مشکلی وجود ندارد”.

تجمع پاکبانان در رشت

شب گذشته ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، گروهی از پاکبانان شهرداری رشت در اعتراض عدم پرداخت مطالبات مزدی دو ماهه خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این تجمع، پاکبانان شهرداری رشت ۲ ماه حقوق معوقشان را خواستار شدند.

تجمع اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج

روز گذشته ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، تعدادی از اهالی روستاهای شهرستان قلعه گنج، در اعتراض به عدم دسترسی به آب شرب سالم و عملی نشدن وعده های مسئولان، در مقابل ساختمان استانداری کرمان دست به تجمع زدند.

گفتنی است تعداد زیادی از ساکنین به دلیل نبود آب شرب سالم مهاجرت کردند و تعدادی هم دچار بیماری‌های کلیوی و گوارشی شده‌اند.

آرسنیک آب آنقدر بالاست که حتی به دام هم داده نمی‌شود و مردم برای استحمام و شستن ظرف نیز از آن استفاده نمی‌کنند.

تجمع موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران

جمعی از موبایل فروشان پاساژ علاءالدین تهران در اعتراض به مشکل «رجیستری» (ثبت گوشی)، و قطع هزاران تلفن همراه که چند ماه پیش در سامانه همتا ثبت شده بود، مغازه‌های خود را تعطیل و مقابل ورودی این پاساژ تجمع کردند.

حوادث ؛ مصدومیت ۴ کارگر در شهرهای قزوین، اصفهان و زنجان

برق گرفتگی یک کارگر در حین نصب تابلوی تبلیغاتی در قزوین در حوادث کار

به گزارش دریافتی روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه ۹۸ در یکی از حوادث کارگری در شهر قزوین یک کارگر برق‌کار دچار برق‌گرفتگی شد. مطابق این گزارش، برخورد جرثقیل با کابل فشار قوی در خیابان نوروزیان شهر قزوین، موجب برق گرفتگی یک نصب‌کننده تابلوهای تبلیغاتی شد.

به گفته قائم مقام سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین در این حادثه کارگری که در حال نصب تابلوهای تبلیغاتی بود بر اثر برخورد جرثقیل با کابل فشار قوی، دچار برق گرفتگی شده و بی‌هوش می‌شود.

کارگر حادثه دیده پس از عملیات نجات اولیه برای تکمیل درمان توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال یافت.

مصدومیت ۲ کارگر در اثر سقوط از ساختمان در اصفهان

از سوی دیگر در گزارشی دیگر آمده است که ۲ کارگر اصفهانی در روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه ۹۸ به دلیل سقوط از طبقات بالای یک ساختمان ۱۸ طبقه در اصفهان دچار کوفتگی شدید و شکستگی استخوان شدند. این دو کارگر مصدوم برای انجام عملیات درمانی و رسیدگی‌های پزشکی به بیمارستان انتقال یافتند.

قطع عضو یک کارگر در اثر انفجار سیلند هوا برش در زنجان

همچنین یک روز پیشتر (شنبه ۳۰ شهریورماه ۹۸) یک کارگر در زنجان بر اثر انفجار سیلندر هوا برش در یک ساختمان نیمه کاره، دچار قطع عضو شد.

خبرگزاری فارس به نقل از مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان نوشته است که انفجار در یک ساختمان نیمه‌کاره در منطقه کوچه مشکی زنجان موجب قطع عضو یک کارگر شد.»

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان در تشریح این خبر گفت: این کارگر ساختمانی حین برش آهن در ساختمان نیمه کاره چهار راه سوم کوچه مشکی در اثر انفجار سیلندر هوا برش دچار قطع عضو گردید.

مصدوم  پس از رهاسازی و خروج از محل به مراکز درمانی انتقال یافت.

آمار حوادث کارگری در ایران بسیار بالاتر از حد استاندارد در دیگر کشورهاست و ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در محیط‌های کار از رتبه پایین ۱۰۲ در میان کشورهای جهان برخوردار است.

Share: