اخبار کارگری ایران

حوادث کار با مرگ و مصدومیت ۳ کارگر در شهرهای کیش، چمستان نور و بادرود

مرگ یک کارگر سنندجی در جزیره کیش در اثر برق‌گرفتگی

یک هفته پیش یک کارگر با نام ایوب امینی اهل بخش کلاترزان از توابع سنندج، در حین کار کردن در کیش در یکی از حوادث کار جان خود را از دست داد.

این کارگر ساختمانی در حین کارکردن دچار حادثه شده و به دلیل برق گرفتگی جان خود را از دست داده است.

کارگران ساختمانی که مجبورند برای گیرآوردن کار فصلی از خانه و زادگاهشان دور شوند، روزگار سختی را می‌گذرانند؛ ایوب امینی اهل یکی از روستاهای سنندج، از همین کارگران است که مدتها بود برای کار کردن به کیش رفته بود.

از قرار اطلاع این کارگر حدود یک هفته پیش دچار برق‌گرفتگی شده و به یکی از مراکز درمانی کیش منتقل می‌شود. وی همان روز حادثه جانش را از دست می‌دهد؛ منتها خانواده‌اش خبردار نمی‌شوند. آنها بعد از چند روز به کیش می‌روند و جسد بی‌جان متوفی را بعد از پرداخت مبلغی هنگفت به مرکز درمانی به زادگاهش برمی‌گردانند.

امینی روز یکشنبه ۷ مهرماه در روستای زادگاهش به خاک سپرده شد. او هیچ بیمه، مستمری و یا غرامت حادثه‌ای نداشت و خانواده‌اش به تنهایی همه هزینه‌ها را متقبل شدند.

جان باختن یک کارگر در چمستان نور در حوادث کار

خبر دیگر از حوادث کار حاکی است که یک کارگر ۳۹ ساله کارخانه کارتن‌سازی در بخش چمستان شهرستان نور در حین کار با دستگاه مربوطه بر اثر سقوط به داخل دستگاه در دم جان باخت. این حادثه در روز یکشنبه ۷ مهرماه رخ داد. کارگر جان باخته پس از اینکه از داخل دستگاه بیرون کشیده شد، برای سیر مراحل قانونی تحویل پزشکی قانونی داده شد. شهرستان نور با ۱۴۰ هزار نفر جمعیت در غرب مازندران واقع است.

قطع مچ دست کارگر کارگاه نقاشی در بادرود در اثر انفجار

همچنین حدود ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۶ مهرماه ۹۸ انفجار شیء مشکوکی در کارگاه نقاشی خودرو در مجتمع خدمات خودروی پاسارگاد بادرود، مچ دست چپ متصدی کارگاه را قطع کرد.

مصدوم که صاحب کارگاه و ۴۰ ساله بود به دلیل شرایط خاص بلافاصله به بیمارستان الزهرای اصفهان منتقل شد.

گفته منابع محلی حاکی‌ست که با وجود امکان امداد هوایی و استفاده از هلی‌کوپتر، امدادرسانان مجبور به اعزام فرد با آمبولانس از بادرود به اصفهان با فاصله ۱۵۵ کیلومتری شدند.

شایان ذکر است که رعایت اصول ایمنی یکی از شرایط اصلی برای کارگران به خصوص کارگران ساختمانی است که در ایران هیچ توجهی به این مسئله نمی‌شود و باعث ایجاد حوادث کار می‌شود. ایران از نظر رعایت نکردن این مهم در رتبه بسیار پایین ۱۰۲در جهان قرار دارد.

  • حوادث کار ؛ سقوط مرگبار دو کشاورز از نخل خرما در منوجان مرگ آنها را در پی داشت

حوادث کار ؛ سقوط مرگبار دو کشاورز از نخل خرما در منوجان مرگ آنها را در پی داشت

در یکی از حوادث کار ، کشاورزی که برای برداشت خرما به بالای درخت نخل رفته بود، هنگام پایین آمدن پایش از داخل پرند (ابزار یا طناب بالارفتن نخل) لیز خورد و بر اثرسقوط در دم جان باخت .

این کشاورز هنگامی که اقدام به بریدن خوشه‌های خرما کرد بعد از پایان برش خوشه‌های خرما هنگام پایین آمدن از نخل پایش لیز خورد از ارتفاع ۴ متری به پایین نخل پرت شد.

این کشاورز متاسفانه در بیمارستان به علت خونریزی داخلی شدید و خونریزی مغزی پس از اینکه با آمبولانس به جیرفت اعزام میشد،  نرسیده به روستای سرراس فوت کرد.

بنا به گفته منابع محلی در این فصل از برداشت خرما متاسفانه شاهد دومین حادثه دلخراش در این شهرستان هستیم.

در سانحه دوم از حوادث کار ، چند هفته پیش نیز در روستای نازی آباد منوجان مشابه این حوادث رخ داد و خانواده ای داغدار شد. کشاورز منوجانی که برای برداشت محصول به عنوان کارگر به نخلستان رفته بود به دلیل اتصال سیم برق به درخت خرما دچار برق گرفتگی شد و بر اثر سقوط از بالای درخت، در دم جان باخت.

درجنوب کرمان شغل بیشتر مردم دامداری، کشاورزی و باغداری است و فصل برداشت محصول خرما  از مرداد ماه شروع و تا مهرماه ادامه دارد.

باغداران برای برداشت محصول خرمای خود به روش سنتی و دستی اقدام می‌کنند و برای بالارفتن از درخت خرما از ابزار سنتی پرند (ابزاری یا طنابی است که از شاخه خرما و درختچه داز بافته می شود) استفاده می‌کنند. این روش قدیمی هنوز پا برجاست؛ اما استفاده از آن نیاز به مهارت خاصی و هوشیاری کامل دارد.

بنظر می‌رسد برای برداشت خرما کشاورزان و باغداران هنوز از روش سنتی و دستی استفاده می‌کنند که این خطراتی را در پی دارد؛ ازجمله در این فصل، برداشت محصول خرما در شهرستان منوجان تاکنون جان ۲ نفر را گرفته است.

برای کاشت و داشت و برداشت سایر محصولات کشاورزی امروزه، دستگاه‌ها و ابزار نوین کشاورزی به کمک کشاورزان آمده و جایگزین مناسبی برای روش سنتی شده است؛ اما برای برداشت محصول خرما کسی به فکر جایگزیند کردن روش سنتی برداشت محصول خرما نیست تا دیگر شاهد تکرار حوادث دلخراش نباشیم.

لازم به ذکر است که برداشت خرما به دلیل شرایط خاصی که درخت خرما دارد با سختی هایی، چون افتادن از ارتفاع، پنهان شدن سیم برق در شاخه‌های خرما، اتصال برقی و شکستگی شاخه همراه است واغلب خانواده‌های جنوب ایران  و در جنوب و شرق کرمان برداشت خرما را خود انجام می‌دهند.

pastedGraphic.png

منوجان در مسیر جیرفت و هرمزگان و در فاصله ۴۵۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع است و با مساحت بیش از هفت هزار کیلومتر مربع دارای حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت است.

حوادث کار ؛ سقوط مرگبار دو کشاورز از نخل خرما در منوجان مرگ آنها را در پی داشت

اعتصاب کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم و اعتراض کارگران شهرداری رشت

تجمع و اعتصاب کارگران پالایشگاە نفت سنگین قشم

کارگران پالایشگاە نفت سنگین قشم در اعتراض به عدم پرداخت چندین ماە دستمزد پرداخت نشده خود بوده است. آنها در این ارتباط دست از کار کشیده و در محوطه ورودی پالایشگاه قشم تجمع کردند.

به گفته کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم آنها به این بهانه که در منطقه آزاد قشم مشغول به کار هستند، مشمول حمایت‌های قانون کار نیستند و در این منطقه کارفرمایان قدرت بیشتری برای محدود کردن حقوق و مزایای کارگران دارند.

لازم به یادآوری است، کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم روز چهارشنبه ۲۵ مهرماه سال ۹۷ و همچنین در ۱۸ دی‌ماه و ۹ اسفندماه همان سال در چندین نوبت در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه دستمزد عقب‌ افتاده‌شان دست از کار کشیده و  اعتصاب کرده بودند.

اعتراض کارگران شهرداری رشت به عدم پرداخت دستمزدشان

از سوی دیگر روز شنبه ۶ مهرماه ۹۸، کارگران شهرداری رشت نسبت به عدم پرداخت ۲ ماه دستمزد عقب‌افتاده خود اعتراض کردند.

به گفته این کارگران، حدود ۲ ماه است که دستمزد آنها توسط شهرداری این شهر پرداخت نشده است. این کارگران معترض اذعان کردند، طی این مدت روزهای سختی را با جیب و سفره خالی سپری کرده‌اند؛ اجاره‌خانه و قسط‌های‌شان به تعویق افتاده و تاکنون کسی پاسخگوی آنها نبوده است.

خاطر نشان می‌شود که شب ۳۱ شهریور ماه امسال نیز جمعی از پاکبانان شهرداری رشت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی دو ماهه خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

پاکبانان رشت از شیوه پرداخت حقوق خود و تاخیر آن اعتراض داشتند. یکی از پاکبانان رشت گفت: «قیمت انواع محصولات غذایی و دیگر اقلام ضروری چند برابر شده است. بسیاری از ما فرزند دانش‌آموز یا دانشجو داریم. ۲ ماه است حقوق معوقه ما را نداده‌اند که این وضعیت باعث شد ناچار به برپایی تجمع برای اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود شویم.»

اخراج ۲۵ تن دیگر از کارگران هفت تپه و احضار ۴۰ کارگر به اداره پلیس؛ فراخوان به تجمع اعتراضی

۲۵ تن دیگر از کارگران هفت تپه از این شرکت تولیدی اخراج شده‌اند. همچنین ۴۰ نفر از کارگران هفت تپه توسط اطلاعات امنیت شوش به اداره پلیس اطلاعات امنیت شوش احضار شدند.

اسامی کارگران اخراج شده کارخانه از بخش‌های کشاورزی، زیربنایی و تجهیزات عبارتند از :

۱. فریدون هاشمی محمودی

۲. محسن حیدری راد

۳. جاسم بنی چعب

۴. توفیق حیدری الکثیر

۵. عظیم کثیر

۶. پیمان نوروزی

۷. بشیر الکثیر

۸. فواد الکثیر

۹. موسی الکثیر

۱۰. مهدی الکثیر

۱۱. احمد الکثیر بدوی

۱۲. مهدی صحناوی

۱۳. سمسام الکثیر

۱۴. حمید چنانی

۱۵. سید قاسم پرواز

۱۶. احمد کرد

۱۷. هادی مجدیان نسب

۱۸. عباس عقابی

۱۹. سید ایوب تفاخی

۲۰.  منصور سعده

۲۱.  یعقوب سعدی

۲۲.  سید اسماعیل جعاوله

۲۳. عدنان منصوری

۲۴. حسین حمدانی

۲۵. یوسف خانه شیر

همچنین در ادامه تهدید و فشارهای مدیریت کارخانه،۴۰ نفر از کارگران هفت تپه توسط اطلاعات امنیت شوش به اداره پلیس اطلاعات امنیت شوش احضار شدند. از این کارگران خواسته شده است که ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸، خود را به پلیس اطلاعات امنیت شوش معرفی کنند.

اسامی ۲۵ تن از کارگران احضار شده به شرح زیر است:

۱. فریدون هاشمی محمودی

۲. محسن حیدری راد

۳. جاسم بنی چعب

۴. توفیق حیدری الکثیر

۵. عظیم کثیر

۶. پیمان نوروزی

۷. بشیر الکثیر

۸. فواد الکثیر

۹. موسی الکثیر

۱۰. مهدی الکثیر

۱۱. احمد الکثیر بدوی

۱۲. مهدی صحناوی

۱۳. سمسام الکثیر

۱۴. حمید چنانی

۱۵. سید قاسم پرواز

۱۶. احمد کرد

۱۷. هادی مجدیان نسب

۱۸. عباس عقابی

۱۹. سید ایوب تفاخی (کشاورزی)

۲۰. یعقوب سعدی (زیر بنایی)

۲۱. سید اسماعیل جعاوله (زیر بنایی)

۲۲. منصورسعده (کشاورزی)

۲۳. عدنان منصوری (تجهیزات)

۲۴. حسین حمدانی (تجهیزات)

۲۵. یوسف خانه شیر (تجهیزات)

کارگران هفت تپه از همکاران خود درخواست کردند که با تجمع در روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸ از کارگران اخراجی حمایت کنند. آنها گفتند: «اجازه نمی‌دهیم با اخراج و تهدید، اعتراضات قانونی و حق طلبانه ما را ساکت کنند. با ادامه اعتصاب خواهیم توانست تکلیف بخش خصوصی را معین کنیم.»

اعتراض کارگران شهرداری لوشان نسبت به پرداخت نشدن حقوق ۵ ماه گذشته خود

کارگران شهرداری لوشان، واقع در استان گیلان، نسبت به عدم پرداخت دستمزد خود معترضند. آنها در ۵ ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند و خواستار مشخص شدن وضعیت مطالبات خود هستند.

خبرگزاری ایلنا گزارش کرده است که شماری از کارگران شهرداری لوشان گفتند: «حدود ۸۰ کارگر در مجموعه شهرداری لوشان به صورت مستقیم با سوابق بالای ۱۵ سال مشغول کارند که هنوز بابت ۵ ماه مزد معوقه و ۸ ماه حق بیمه طلبکارند.»

این کارگران با تاکید بر عدم پاسخگویی مسئولان شهرداری لوشان افزودند: «اخیرا شهردار لوشان به همراه سه تن از اعضای شورای این شهر به اتهام تخلفات مالی ازسوی مراجع قضایی شهرستان بازداشت شده‌اند و این موضوع باعث تشدید نگرانی کـارگران شده است.»

کـارگران معترض شهرداری لوشان با بیان اینکه سال‌هاست که زیر نظر شهرداری در بخش خدمات، فضای سبز، موتوری و آتش‌نشانی کار می‌کنند، گفتند که در تمامی این سال‌ها، شهردارانی که به ترتیب مدیریت شهری را برعهده گرفته‌اند در مقام کارفرما به برخی تعهدات مزدی خود عمل نکرده‌اند.

آنها نسبت به تدبیری مسئولان قضایی و دولتی برای چاره‌‌یابی مشکلات مدیریت شهر لوشان و تامین منابع مالی شهرداری و پرداخت دستمزد نیروی کار شهرداری شاکی هستند.

مطابق گفته این کـارگران، مسئولان شـهرداری و شورای شهر به کـارگران گفته‌اند که شهرداری به دلیل رکود در بازار مسکن همانند اغلب شهرهای کشور با چالش جدی روبه‌روست و منابع مالی خود را از دست داده است.

آنها در پایان غیبت شهردار و سه تن از اعضای شورای شهر را یادآور شده و با درخواست تعجیل در حل مشکلات شهرداری این شهر، گفتند: «این روزها تامین هزینه‌های زندگی شوخی‌بردار نیست به همین دلیل از مسئولان مربوطه می‌خواهیم در مورد پرداخت مطالبات کـارگران چاره‌اندیشی کنند.»

Share: