اخبار کارگری ایران

مروری بر وضعیت اسفبار کارخانه تولیدی ماشین آلات صنعتی تخصصی و کارگران آن

کارخانه تولیدی ماشین آلات صنعتی تخصصی در سال ۱۳۸۰ توسط مالک سیمان کارون محمد تقی علاقبندیان خریداری شد. پس از آن با اخراج  ۲۴۶ کارگر، این کا خانه کاملا تعطیل گردید.  سهام این مجموعه کاملا متعلق به علاقبندیان می‌باشد و با اسناد این شرکت وامهای بزرگی دریافت کرده است!

شرکت پاتله کارگران

کارخانه تولیدی ماشین آلات صنعتی تخصصی که توسط سرمایه‌دار همدانی، محمد تقی علاقبندیان  به نابودی کشانده شد! پاتله شروع فعالیتش را در کیلومتر ۱۶ جاده سمیرم شهرضا از سال ۱۳۵۴ آغاز نموده بود.

با هدف و اجرای  ساخت و نصب سازه‌های فلزی ، مخازن تخت فشار، ساخت و راه اندازی تجهیزات نیروگاهی، مخازن ذخیره سوخت؛ اما این شور و شوق تا زمانی بود که هنوز محمد تقی علاقبندیان سایه‌های شوم خود را بر پیکره این کارخانه تولیدی ماشین آلات صنعتی تخصصی در دهه ۸۰ نگسترانیده بود. سایه‌های شومی که در نهایت باعث اخراج و بیکاری ۲۴۶ کارگر فعال در این واحد تولیدی شد.

این روزها همه از هفت تپه، هپکو، آذرآب و ….. سخن می‌گویند؛ اما به صدای کارگران مظلوم این کارخانه ریش سفید در حوضه تولیدات ماشین آلات تخصصی، کمتر مسئولی و یا رسانه‌ای گوش داده است.

اگر این بیمار درهم شکسته دوباره بتواند از بستر بیماری برخیزد، موفق خواهد شد بخش مهمی از نیازهای صنعت کشور و حتی کشورهای دیگر را تامین نماید. خیانت محمد تقی علاقبندیان و حامیانش که متولی اخراج ۲۴۶ کارگر در این مجموعه هستند، خود یکی از خیانت‌های بزرگ و نابخشودنی به حقوق کارگران این بخش از صنعت کشور می‌باشد که هیچگاه نباید فراموش شود. چراکه باعث بیکاری و رنج و حرمان ۲۴۶ کارگر و تعطیلی این مجموعه گردیده است.

تاکنون در این حاکمیت ضد کارگری، طبقه زحمتکش کارگر هیچ حامی و پشتیبانی نداشته و به جای پرداختن به حقوق‌های معوقه و مجموعه مطالبات عادلانه و برحق‌شان، شمار زیادی از شرکتها و کارخانجات تعطیل و انبوهی کارگر بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

حوادث کار ؛ جان باختن دو کارگر و یک چوپان نوجوان در لارستان، میبد و زرندیه

طی روزهای یکشنبه و دوشنبه، هفتم و هشتم مهرماه ۹۸، سه کارگر در سه حادثه جداگانه در شهرهای لارستان، میبد، و زرندیه دچار حادثه مرگبار شدند. در این حوادث کار ۲ کارگر و یک چوپان ۱۴ ساله جان خود را از دست دادند.

 برق فشار قوی جان چوپان ۱۴ ساله لارستانی را گرفت حوادث کار

بی احتیاطی و بالا رفتن از تیر برق فشار قوی باعث مرگ نوجوان روستای لب‌اشکنی در لارستان شد. بنا به گزارش دریافتی، روز یکشنبه ۷ مهرماه ۹۸، هادی رضوی، چوپان ۱۴ ساله اهل روستای لب‌اشکن در محدوده گردنه ورا در جاده اوز ـ خنج دچار حادثه برق گرفتگی می‌شود.

بنا به گفته منابع محلی، متوفی هادی رضوی فرزند اکبر و اهل لب‌اشکن بود. این نوجوان ۱۴ ساله در کوه‌های گردنه ورا در حال چرای گوسفندان بوده و در همان حدود با بی احتیاطی به بالای تیر برق فشار قوی رفته است. جسد مرحوم با کمک نیروهای مردمی پیدا شد و پس از طی مراحل قانونی قرار است تا مراسم تدفین وی در روستای زادگاهش برگزار شود.

در خبر اولیه دلیل مرگ این چوبان نوجوان، صاعقه اعلام شده بود که با یافتن وی، مشخص شد دلیل اصلی برق گرفتگی و سقوط از تیر برق فشار قوی بوده است. لارستان در جنوب استان فارس واقع است.

مرگ یک کارگر واحد قالیشویی در میبد یزد

در حادثه‌ای دیگر، روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸ یک کارگر در یکی از واحدهای قالیشویی این شهر در مخزن دستگاه، سقوط کرد و جان باخت.

به گفته منابع خبری، بدن کارگر فوت شده دراثر برخورد با چرخی که در دستگاه قالیشویی بود له شده و با توجه به وخامت حالی که داشت توسط نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل شد؛ اما فوت کرد. میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.

مرگ یک کارگر در زرندیه

همچنین صبح روز یکشنبه ۷ مهرماه ۹۸ کارگری ۶۰ ساله به دلیل سقوط از ارتفاع به درون یکی از معادن شهرستان زرندیه جان باخت.

در توضیح جزئیات این مورد از حوادث کار آمده است که کارگر ۶۰ ساله این معدن در هنگام کار بر اثر سقوط ناگهانی از ارتفاع، جان خود را از دست داده است. شهرستان زرندیه در شمالی ترین نقطه استان مرکزی قرار دارد.

تداوم اعتراض و اعتصاب دامنه دار کارگران شهرداری سی‌سخت و کارگران پروژه مترو شیراز

ادامه اعتصاب دامنه دار کارگران شهرداری سی‌سخت

روز سه‌شنبه ۹مهرماه ۹۸ کارگران شهرداری سی سخت در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد ۹ ماهه حقوق معوقه یازدهمین روز از دور دوم اعتصاب خود در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه دادند. آنها به خاطر وعده‌های عملی نشده مسئولان شهرداری برای پرداخت معوقات دوباره دست به اعتصاب زدند.

این کارگران می‌خواهند صدای حق طلبی‌شان را به همه برسانند، آنها میگویند: چند ماە است شرمنده زن و بچه های‌مان شدەایم.کماکان در اعتصاب به سر می‌برند و همچنان از جمع آوری زباله ها از سطح شهرخودداری می‌کنند.

براساس گزارش دریافتی از حدود یک ماه پیش کارگران شهرداری سی‌سخت در بخش خدماتی بارها برای وصول مطالبات معوقه خود مقابل ساختمان شهرداری دست به تجمعات اعتراضی زده بودند. بنا به گفته کارگران معترض شهرداری سی‌سخت، دلیل برپایی تجمعات اعتراضی آنها، بی‌تفاوتی مدیران شهرداری سی‌سخت در قبال پرداخت مطالبات مزدی کـارگران مناطق مختلف شهرداری است. به گفته آنها، اعتراض کـارگران واحد خدماتی گسترده‌تر شده است به طوری که طی روزهای گذشته کارگران از جمع‌آوری زباله‌های برخی مناطق شهر خودداری کردند. این کارگران اعلام کرده اند، اعتراضات‌شان تا رسیدن به خواسته های‌شان ادامه خواهد یافت گرچه تاکنون هیچ مقام مسئولی برای پاسخگویی به مطالبات عادلانه ما اقدامی نکرده است.

اعتصاب و تجمع کارگران پروژه مترو شیراز در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق

روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸  کارگران پروژه مترو شیراز در اعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه حقوق دست ازکارکشیدند و در میدان ستاد شیراز تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع گفت: «شرکت بین المللی عمران سریر که وظیفه احداث مترو شیراز و ایستگاه‌های آن را برعهده دارد، از اسفند 97 تاکنون که مهر 98 است حقوقی به کارگران این پروژه پرداخت نکرده است و پیمانکار پروژه نیز هر بار به بهانه‌های مختلف از پرداخت مطالبات کـارگران سرباز می‌زند.

مراجعه کارگران حفاظت جنگل مازندران به سازمان جنگلهای کشور درتهران

صبح روز سه‌شنبه ۹ مهرماه ۹۸ شماری از کارگران حفاظت جنگل مازندران در اعتراض به وضعیت شغلی و مطالبات مزدی همکاران‌شان برای پیگیری خواسته‌‌های عادلانه‌شان به تهران رفتند. کارگران حفاظت جنگل مازندران که به واسطه اجرای طرح تنفس جنگل دچار مشکل شده‌اند، به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مراجعه کردند.

یکی از کارگران حفاظت جنگل مازندران در شرکت نکاچوب گفت: «دولت در سال ۹۶ با اجرای زودهنگام قانون تنفس در جنگل‌های شمال، قرارداد با ۲۱ شرکت بهره‌بردار جنگل در حوزه منابع طبیعی مازندران (منطقه ساری) و غرب استان(منطقه نوشهر) که یک هزار و ۷۲۹ کارگر داشتند، را خاتمه داد و همه این کارگران را به عنوان قرق‌بان در حفاظت از جنگل‌ها به کار گرفت.»

به گفته وی، در زمان اجرایی شدن قانون تنفس، مقرر شده بود که پرداخت حقوق و دستمزد قرق‌بانان از ناحیه دولت صورت گیرد که با گذشت زمان منابع مالی برای پرداخت حقوق کارگران تامین نشد. اینک حدوداً ۱۴ ماه است پرداخت دستمزد کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و  از سال ۹۶ حق بهربرداری آنها به تاخیر افتاده است، بلاتکلیفی کارگران درحالی رخ داده که مجلس در ردیف بودجه اجرای طرح تنفس هیچ مبلغی را برای پرداخت حقوق کارگران پیش‌بینی نکرده و سازمان مراتع نیز با این روند امکان پرداخت حقوق کارگران قرق‌بان را ندارد.

یکی دیگر از کارگران گفت:

« با اجرای طرح تنفس حدود ۲ هزار کارگر قرق‌بان حفاظت از جنگل‌های مازندران که در قالب ۱۲ شرکت تعاونی مشغول کار بودند، هم‌اکنون بدون دریافت مطالبات خود بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.»

او با بیان اینکه روز نهم مهر ماه ۹۸ به تهران آمده‌ایم تا رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای حل مشکلات کارگران قرق‌بان چاره‌اندیشی کند، کارگرانی‌که در ۳۰ سال گذشته مسئولیت نگهداری از منابع جنگلی را برعهده داشته‌اند، وی در پایان افزود: «دولت باید مواضع محیط زیستی خود را روشن نموده و برای نگاهداشت آن هزینه‌های لازم را صورت دهد.»

  • عدم پرداخت  چندیــن ماهــه حقوق نگهبانان جنگل

اعتراض کارگران شهرداری منجیل نسبت به عدم پرداخت ۶ ماه از مطالبات‌شان

روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸ شماری از کارگران شهرداری منجیل که در بخش خدمات، فضای سبز و آتش‌نشانی کار می‌کنند، نسبت به تاخیر مکرر در پرداخت مطالبات‌شان اعتراض کردند.

آنها گفتند: «تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ بیش از شش ماه از آغاز سال ۱۳۹۸ گذشته است، جدا از سه ماه مزد معوقه، هنوز عیدی و سنوات سال ۹۷ خود را دریافت نکرده‌ایم!» از عدم پرداخت مطالبات معوقه خود خبر دادند.

کارگران شهرداری منجیل که در حال حاضر سه ماه مزد معوقه طلبکارند، افزودند: «ما حدود ۳۲ نفر کارگر هستیم که در مجموعه شهرداری منجیل مشغول به کار هستیم؛ به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه حقوقمان را با تاخیر چندین ماهه می‌گیریم و اکنون شش ماه تمام است که منتظریم پیمانکار، عیدی و سنوات سال گذشته ما را بپردازد.»

گفتنی است که کارفرما دو روز پیش دستمزد مربوط به خرداد ماه ۹۸ این کارگران را با سه ماه تاخیر، آنهم به صورت پایه حقوق پرداخت کرده و این آخرین وجهی بوده که آنها به عنوان مزد دریافت کرده‌اند.

یکی از کارگران شاغل در مجموعه شهرداری منجیل با بیان اینکه از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده و امنیت شغلی ندارند، گفت: «طی یک ماه گذشته ۲ نفر از همکاران پیمانکاری ما در مجموعه شهرداری منجیل شغلشان را از دست دادند که یک نفر از آنها بعداز مدتی با دادن تعهد به کار سابق خود بازگشت و دیگری در تلاش برای بازگشت به کار است.»

به گفته این کارگر زحمتکش، وجود قراردادهای موقت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صنفی او و همکارانش است که شهرداری منجیل در مقام کارفرمای اصلی اعتنایی به اصلاح این وضعیت ندارد. این کارگران از شهردار منجیل به عنوان کارفرمای اصلی انتظار دارند که پیگیر وصول مطالبات معوق کارگران پیمانکاری شهرداری باشند.

تجمع  اعتراضی اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران مقابل دادگستری هشتگرد

اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران صبح روز دوشنبه ۸ مهرماه ۹۸، مقابل دادگستری در شهرستان هشتگرد در استان البرز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خاطرنشان می‌شود که اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران ۲۷ سال پیش در فاز ۵ هشتگرد از تعاونی مسکن کارگران برق تهران زمین خریدند؛ ولی تاکنون این تعاونی، زمین‌های خریداری شده را تحویل نداده است.

کارگران شرکت کننده در این تجمع اعتراضی گفتند: «به‌تازگی بدون رضایت مالکان به‌ صورت چراغ خاموش، شهرداری هشتگرد با تغییر نقشه‌هایی که در زمان خرید قطعات ترسیم شده بود، اقدام به حذف ۲هزار قطعه زمین از نقشه‌ها کرد.»

پیشتر نیز، در تاریخ ۵ شهریورماه امسال اعضای این تعاونی در اعتراض به عدم تحویل زمینهایشان  مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین، در روز سه شنبه ۸ مردادماه نیز در مقابل فرمانداری ساوجبلاغ تجمع برگزار کردند که تا این تاریخ به خواسته‌های آنها هیچ ترتیب اثری داده نشده است .

اعضای این تعاونی گفتند: «در سال‌های گذشته پای چند نفر از اعضای سابق این تعاونی به دادگاه بازشد اما مشکل همچنان پابرجاست.»

معترضان همچنین گفتند:

«در کمال تعجب متوجه تغییر نقشه‌ها شدیم و بعد فهمیدیم که قرار است به جای زمین‌ها، کمتر از ۱۶۰۰ واحد آپارتمان در ۳۸ قطعه تحویل داده شود. این در حالی است که شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، ۲۰ هزار نفر است. البته زمین‌ها تقریبا به حدود نیمی از این افراد به صورت غیرقانونی فروخته شده است. »

اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران با بیان اینکه هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران قول داده بودند که تنها قطعات به ما تحویل داده شود، افزودند: «انتظار ما از تعاونی مسکن کارگران برق تهران این بود که بر مطالبات ما پافشاری کند و اجازه ندهد که شهرداری هشتگرد برنامه خود را پیگیری کند.»

مرگ ۵ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

۰طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۵ کارگر در چهار حادثه جداگانه در شهرهای قرچک، چمستان، شیراز و تهران جان خود را از دست دادند. در این حوادث ۳ کارگر جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، فرمانده انتظامی شهرستان قرچک از جان باختن کارگر ساختمانی به علت سقوط از ارتفاع خبر داد.

علی موسی پور،از جان باختن کارگر ساختمانی به علت سقوط از ارتفاع خبر داد و گفت: “در پی تماس شهروندان با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ مبنی بر حادثه سقوط از بلندی بلافاصله ماموران کلانتری ۱۱ مرکزی قرچک به محل اعزام شدند”.

این مقام انتظامی ادامه داد: “با حضور مأموران در محل حادثه مشخص شد، کارگر ساختمانی ۴۷ ساله‌ای حین کار از طبقه ششم به پایین سقوط کرده است”.

وی افزود: “یکی از شاهدان ماجرا به مأموران مراجعه و در بیان جزئیات حادثه اعلام کرد که وی در حال باز کردن و جمع آوری جک آلماتور بندی در طبقه ششم بود که در اثر بی احتیاطی به پایین سقوط کرد”.

فرمانده انتظامی شهرستان قرچک گفت: “پس از تایید مرگ فرد حادثه دیده جسد توسط عوامل امدادی برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد”.

مرگ یک کارگر در چمستان

به گزارش رکنا، کارگر کارخانه کارتن سازی در چمستان شهرستان نور داخل دستگاه افتاد و جان باخت.

فرمانده انتظامی شهرستان نور گفت: “یک کارگر ۳۹ ساله کارخانه کارتن سازی در حین کار با دستگاه مربوطه به داخل آن سقوط کرد و در دم جان باخت”.

محمد زمان شالیکار افزود: “امروز در پی کسب خبر مرکز فوریت های پلیس ۱۱۰ نیروی انتظامی به همراه ماموران آتش نشانی و هلال احمر به محل حادثه در شهرک صنعتی شهرستان نور واقع در بخش چمستان اعزام شدند”.

وی گفت: “ماموران آتش نشانی و هلال احمر مرد فوت شده را از داخل دستگاه بیرون کشیدند و برای سیر مراحل قانونی تحویل پزشکی قانونی شد.

به گفته وی، علت سقوط این کارگر به داخل دستگاه از سوی کارشناسان در دست بررسی است.

مرگ ۲ کارگر بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در فارس

به گزارش صداوسیما، انفجار کپسول نیتروژن در مغازه جان ۲ کارگر را گرفت.

محمدجواد مرادیان رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس گفت: “دیروز (دوشنبه) بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در مغازه واقع در خیابان یقطین شیراز، ۲ کارگر جان باختند.

او ادامه داد: “این ۲ نفر، قبل از رسیدن آمبولانس اورژانس ۱۱۵ بر اثر شدت انفجار و تروما به سر جان باخته بودند”.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس اضافه کرد: “برای امدادرسانی به حادثه دیدگان، یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد. سیلندر گاز، چون تحت فشار است کار کردن با آن نیاز به رعایت نکات ایمنی خاص دارد و افراد باید آموزش لازم را برای کار با سیلندر، رگولاتور، تجهیزات گاز و اتصالات مربوط به آن را فرا گرفته باشند”.

مرگ کارگر ۲۲ ساله در تهران

به گزارش ایلنا، شب گذشته یک کارگر فصلی ۲۲ ساله که به دلیل آتش‌سوزی مخزن دچار سوختگی شد و در بیمارستانی در تهران فوت کرد.

چهار روز پیش یک کارگر فصلی ۲۲ ساله در پتروشیمی غدیر به دلیل آتش‌سوزی مخزن دچار سوختگی بالای ۶۰ درصد شد که به علت شدت حادثه او را به تهران منتقل کردند.

این کارگر جوان، شب گذشته در اثر شدت سوختگی در تهران فوت کرد و جنازه او را به بندر امام منتقل کردند.

ممبینی (روابط عمومی پتروشیمی غدیر) با تایید این حادثه گفت: “کارگر متوفی، فصلی بوده و تازه سه یا چهار روز از شروع کارش که همزمان با اورهال کارخانه بوده، کارش را شروع کرده بود که متاسفانه دچار حادثه شد”.

وی در ارتباط با دلیل حادثه و توضیحات فنی آن گفت: “شرح فنی حادثه و جزئیات آن را فردا در اختیار شما خواهم گذاشت”.

Share: