اخبار کارگری ایران

فقدان ایمنی کار؛ مرگ و مصدومیت ۶۲ کارگر طی فصل گردو چینی در آذربایجان شرقی

طی فصل گردو چینی ۶۲ کارگر در استان آذربایجان شرقی در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار دچار حادثه شدند. در این حوادث ۲ کارگر جان باختند و ۶۰ کارگر دیگر نیز مصدوم شدند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز از جان باختن ۲ کارگر و مصدومیت ۶۰ کارگر دیگر در فصل گردو چینی در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

 فرزاد رحمانی امروز، اظهار داشت: “در فصل برداشت گردو به دنبال سقوط از درخت دو نفر جان باخته و ۶۰ نفر هم راهی بیمارستان شده‌اند”.

وی با اشاره به اهمیت رعایت مسائل ایمنی  برای گردوتکان‌ها افزود: “همه ساله در این فصل بر اثر سقوط افرادی که مبادرت به گردو چینی می کنند شاهد حوادث و مصدومیت هایی هستیم که متاسفانه تا امروز در استان  دو نفر بر اثر سقوط از درخت گردو فوت کرده و شصت نفر دچار صدمات متعدد اندام و سقون فقرات و ضربه به سر شده‌اند”.

رحمانی با تاکید بر اینکه افراد دچار سابقه فشارخون و دیابت بیشتر مراقب حوادث مشابه باشند افزود: “افرادی که سابقه مصرف داروهای فشارخون و یا مغز و اعصاب و یا دیابت دارند از رفتن به بالای درخت خودداری کنند”.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: “استفاده از کلاه ایمنی،کفش مناسب،کمربند مهاری و تجهیزات و نردبان‌های مناسب  از شدت حوادث احتمالی خواهد کاست”.

تجمع کارگران قراردادی حمل‌ونقل خلیج فارس در اعتراض به وضعیت قراردادهای خود

شماری از کارگران قراردادی حمل‌ونقل خلیج فارس در اعتراض به وضعیت قراردادهای خود که قرار است به پیمانی تبدیل شوند، مقابل شرکت دست به تجمع زدند.

به گفته شرکت کنندگان در تجمع کارگران ، مدیریت بخش خصوصی حمل‌ونقل خلیج فارس که اخیراً این شرکت را خریداری کرده است، دستور پیمانی شدن حدود ۱۰۰ نفر از کارگران این شرکت که دارای حداقل ۵ و حداکثر ۲۳ سال سابقه کاری هستند را صادر کرده است که در نتیجه این تصمیم کارگران اجازه ورود به محل کار خود را تا زمان تعیین تکلیف ندارند.

کارگران معترض اظهار داشتند که مطابق این دستورالعمل همه آنها که پیش از این به صورت قرارداد مستقیم در بخش‌های خدماتی، فضای سبز، اداری، ناوگان و سایر بخش‌ها با عناوین شغلی راننده، آبدارچی، نظافتچی، برنامه‌ریز و… شرکت حمل‌ونقل خلیج مشغول کار بوده‌اند باید تحت مسئولیت یک یا چند شرکت پیمانکاری تبدیل وضعیت شوند و امنیت شغلی آنان تامین گردد.

خاطر نشان می‌شود که  روز دوشنبه ۲۸ مردادماه ۹۸، شماری از کارگران قراردادی شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس، در اعتراض به لغو قرارداد کارگران این شرکت از سوی کارفرما، در مقابل ساختمان خصوصی سازی در تهران تجمع کرده بودند.

طبق اظهارات این کارگران، بخش خصوصی تاکنون توان مدیریت این واحد حمل‌ونقلی را نداشته برای همین بهتر است که این واحد حمل‌ونقل جاده‌ای دوباره به دولت واگذار شود تا با مسئولیت مستقیم دولت، کارگران امنیت شغلی داشته باشند. باز شدن پای پیمانکار در مجموعه شرکت حمل‌ونقل وضعیت امنیت شغلی و معیشتی کارگران قراردادی را به طور جدی آسیب‌پذیر می‌کند.»

شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی خلیج فارس ۱۲۸۶ نفر نیروی کار دارد که در ۴۳ شعبه و نمایندگی سراسر کشور مشغول به کار هستند.

از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر در دفتر مرکزی در منطقه اسلامشهر تهران فعال هستند که ۲۰۰ نفرشان قراردادهای یک ماهه‌ دارند.

مرگ ۴ کارگر در حوادث کار در شهرهای قرچک و شیراز

جان باختن یک کارگر ۴۷ ساله در قرچک حوادث کار

pastedGraphic.png

روز سه‌شنبه ۹ مهر ۹۸ یک کارگر ۴۷ ساله‌ ساختمانی حین کار به علت سقوط از طبقه ششم ساختمانی جان باخت.

در باره جزئیات این حادثه، یکی از شاهدان اعلام کرد که کارگر مزبور در حال باز کردن و جمع‌آوری جک آلماتوربندی در طبقه ششم بود که به پایین سقوط کرد. پس از تایید مرگ فرد حادثه دیده، جسد توسط عوامل امدادی برای بررسی بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.

مرگ ۲ کارگر بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در فارس

در یکی دیگر از حوادث کـار ، روز دوشنبه ۸ مهر ۹۸  انفجار کپسول نیتروژن در مغازه‌ای جان ۲ کارگر در شیراز را گرفت. در یک گزارش از این حادثه آمده است که روز دوشنبه ۸ مهر۹۸ بر اثر انفجار کپسول نیتروژن در مغازه واقع در خیابان یقطین شیراز، ۲ کارگر جان باختند. متاسفانه این ۲ نفر، قبل از رسیدن آمبولانس اورژانس بر اثر شدت انفجار و تروما به سر، جان باخته بودند.

کار کردن با کپسول گاز تحت فشار نیاز به رعایت نکات ایمنی خاص دارد که عدم کنترل بازرسان ایمنی به محیط‌های کار، از کارگران تلفات می‌گیرد. برای کار با سیلندر، رگولاتور، تجهیزات گاز و اتصالات مربوط به آن کرگران باید آموزش به کارگیری آنها را فرا گرفته باشند که در حاکمیت ضد کارگری به باد فراموشی سپرده شده است.

مرگ کارگر ۲۲ ساله در تهران

شب دوشنبه ۸ مهر ۹۸ یک کارگر ۲۲ ساله پتروشیمی غدیر بعد از چند روز سوختگی در بیمارستانی در تهران جان باخت.

یادآوری می‌شود که چهار روز پیش یک کارگر فصلی ۲۲ ساله در پتروشیمی غدیر به دلیل آتش‌سوزی مخزن دچار سوختگی بالای ۶۰ درصد شد که به علت شدت حادثه او را به تهران منتقل کردند. وی متاسفانه شب گذشته در بیمارستانی در تهران جان باخت و جنازه او را به بندر خمینی منتقل کردند.

کارگر جان باخته، کارگر فصلی بوده و تازه سه یا چهار روز از شروع کارش که همزمان با اورهال کارخانه بوده، می‌گذشت که دچار حادثه ناگوار شد.

خاطر نشان می‌شود که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان دارای رتبه پایین ۱۰۲ است.

کارخانه پلی اکریل اصفهان قطب نساجی ایران در وضعیت احتضار

کارخانه پلی اکریل اصفهان روزگاری قطب نساجی ایران بود؛ در روزگاری نه چندان دور، تولیدات این کارخانه نه تنها در ایران کاربرد بسیار داشت که به خارج از کشور هم صادر می‌شد؛ اما اکنون نزدیک به سه سال است که این شرکت به دلیل بحران، توسط هیات اجرایی دولت اداره می شود.

علیرضا خرمی (عضو شورای کار این کارخانه) در ارتباط با وضعیت شرکت و نگرانی‌های کارگران می‌گوید: «به پلی‌اکریل اصفهان یک مْسّکن زدند که تاثیر آن مقطعی بود و بهبود قطعی حاصل نشد؛ برای نجات این واحد قدیمی و باارزش باید اقدامات اساسی انجام شود؛ باید درد کارخانه را چاره کنند.»

وی در تشریح اوضاع تولید گفت: «در حال حاضر فقط ۳۰ درصد کارخانه کار می‌کند؛ مواد اولیه دو بخش اکریلیک ۱ و ۲ نمی‌آید و تولید در این بخش‌ها خوابیده؛ بخش‌های اکریلیک نیازمند مواد اولیه است که باید از خارج تهیه شود؛ با روند موجود هزینه‌های جاری را نمی‌توانیم دربیاوریم. قیمت الیاف تولیدی ما با پایین آمدن نرخ دلار؛ پایین آمده و در آینده بدون تردید به مشکل برمی‌خوریم.»

او البته تاکید می‌کند که قبل از هر چیز دغدغه ما، آینده کارخانه پلی اکریل اصفهان است. کارخانه دست هیات حمایت از تولید و هیات اجرایی است؛ با وجود این فقط ۳۰ درصد کارخانه کار می‌کند و ۷۰ درصد خوابیده؛ هر روز ۱۵۰۰ نفر می‌آیند و می‌روند و تعداد زیادی از آنها کاری برای انجام دادن ندارند؛ با این فرمان که پیش می‌رویم در نهایت پلی‌اکریل می‌ماند با یک دنیا بدهی به بانک‌ها و افراد و چشم‌اندازی تاریک!

بیایند تعیین تکلیف کنند!

خرمی؛ ریشه مشکلات را در واگذاری اشتباه دهه ۸۰ به بخش خصوصی می‌داند: «واگذاری پلی‌اکریل در اواخر سال ۸۳ اشتباه بود؛ الان مالک که مسئولیتی ندارد و اصولاً نیست؛ یکسری نماینده هم سهامدار عمده  دارد که این نمایندگان برای شرکت، تعیین تکلیف نمی‌کنند؛ این کارخانه حدود سه سال است که دست هیات اجرایی است اما به جایی نرسیده. به راستی چرا برای نجات آن کاری نمی‌کنند؟!»

نماینده کارگران پلی‌اکریل اصفهان در ارتباط با معوقات مزدی کارگران می‌گوید: «مساله مهم‌تر مطالبات انباشته کارگران مربوط به سال‌های  ۹۵، ۹۶ و ۹۷  است؛ این مطالبات بیش از ۳۰ میلیارد تومان است که تا امروز به کارگران زحمتکش پرداخت نشده است!»

او در پایان از همه دست اندرکاران می‌خواهد که به وضع وخامت‌بار قطب نساجی کشور که فقط ۳۰ درصد آن زنده مانده، رسیدگی کنند، وی آنگاه افزود: «از همه مسئولان می‌خواهیم که بیایند پلی‌اکریل را تعیین تکلیف کنند؛ مواد اولیه بیاورند؛ بدهی‌ها را بپردازند و خطوط تولید را به کار بیاندازند. کارگران نگران آینده هستند و البته خواستار پرداخت معوقات مزدی خود نیز هستند.»

pastedGraphic_1.png

کارخانه پلی اکریل اصفهان قطب نساجی ایران

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب در میدان صنعت و تداوم اعتصاب کارگران پتروشیمی فارابی

pastedGraphic_2.png

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب اراک در میدان صنعت اراک و تداوم اعتصاب کارگران پتروشیمی فارابی

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب اراک

بنا به گزارش دریافتی روز چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸ تجمع کارگران کارخانه آذرآب اراک در میدان صنعت اراک در اعترا ض به تعیین تکلیف نشدن مالکیت و سهامداری این کارخانه که همچنان بلاتکلیف است ادامه دارد. ۱۰ روز از مهلتی که مسئولان از کارگران خواستند گذشت ولی همچنان مطالبات آنها بی‌پاسخ مانده و هنوز معوقات مزدی‌مان‌شان را نگرفته‌اند.

به قرار اطلاع جمعی از کارگران کارخانه آذرآب اراک نسبت به عدم تعیین تکلیف وضعیت سهامداری شرکت و نبود امنیت شغلی ابراز نگرانی کردند. کارگران می‌گویند:« علیرغم اینکه مسئولان یک مهلت ۱۰ روزه بابت تعیین تکلیف وضعیت واگذاری شرکت به مپنا از کارگران خواسته بودند، اما اکنون بعد از گذشت نزدیک به ۲۰ روز از همان وعده، آذرآب همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.»

به گفته کارگران؛ نه تنها این وعده مسئولان محقق نشد، بلکه بانک کشاورزی، به عنوان یکی از سهامداران عمده که قرار بود بلوک ۲۶.۱۷ درصدی خود را در روز هفتم مهرماه ۹۸ در بورس عرضه کند، از عرضه سهام خود منصرف شد.

طبق اظهارات کارگران، مسئولان در تمام مدتی که وعده‌هایی در خصوص حل مشکلات هپکو مطرح کردند؛ نسبت به مشکلات آذرآب بی‌توجه بودند. این در حالی است که آذرآب با ظرفیتی بسیار کمتر از سابق در حال حاضر کار می‌کند و به دلیل ناکارآمدی در مدیریت و بلاتکلیفی سهامداری نتوانسته پروژه بگیرد و هنوز معوقات مزدی ما پرداخت نشده است.

  • تشدید سرکوب کارگران با احضار و تهدید کارگران آذرآب به جرم حمایت از کارگران هپکو راک

تداوم اعتصاب و تجمعات اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی

بر اساس خبر رسیده از رسانه‌ها روز چهارشنبه 10 مهر ۹۸، کارگران پتروشیمی فارابی برای دهمین روز متوالی در اعتراض به عدم پاسخگویی مقامات به خواسته‌های‌شان دست به اعتصاب و تجمع زدند.

شایان یادآوری است که کارگران معترض از روز دوشنبه اول مهرماه تاکنون با برپایی اعتصاب و تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت خواستار«اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، انجام خدمات رفاهی، تامین امنیت شغلی و همچنین تحقق وعده‌های مدیران شرکت و مسئولان شهرستان ماهشهر در خصوص پرداخت کلیه مطالبات معوقه خود» می‌باشند. گفته می‌شود نشست‌ها و تصمیمات کمیسیون کارگری فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر جهت برطرف شدن مشکلات این کارگران، تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

استمرار تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه و جمعی از قصابان گچساران + فیلم

تداوم تجمع اعتراضی کارگران نیشکرهفت تپه

شماری از کارگران هفت تپه روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸، برای نهمین روز متوالی در اعتراض به اخراج ۲۱ نفر از همکارانشان، دست از کار کشیده و در مقابل ساختمان دفتر مدیریت این شرکت اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. کارگران هفت تپه در تجمعات اعتراضی خود رسیدگی به مطالبات‌شان را خواستار شدند.

در جریان این تجمع، ابراهیم عباسی یکی از کارگران معترض گفت: «دیروز از بنده تعهد گرفته شد مبنی بر اینکه که دیگر بر روی سنگر (سکویی که کارگران هفت تپه بر روی آن سخنرانی می‌کنند) نروم و من هم نرفتم؛ اما نوشتم، تا گردنم نرود، تا زمانی که زبان دارم، تا زمانی که جان در تنم باشد، پشتوانه کارگر هستم؛ نه فقط به خاطر خود کارگران، بلکه به خاطر بقای هفت تپه و خودم. نوشتم که من اعتراضات صنفی خودم را ادامه خواهم داد. این به تاریخ پیوند بخورد، من گفته بودم که اگر سرم رفت مرا در سنگر خاک کنید اما فکر کفنش را نکرده بودم؛ این پرچم ایران کفن من است.»

گفتنی است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، از روز دوشنبه اول مهرماه ۹۸، در اعتراض به اخراج ۲۱ تن از همکاران‌شان و عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده آغاز شده است.

تجمع اعتراضی شماری از قصابان گچساران

pastedGraphic_3.png

جمعی از قصابان گچساران

همچنین شماری از قصابان گچساران در پی تعطیلی تنها کشتارگاه دام این شهرستان، در مقابل ساختمان دامپزشکی این شهرستان تجمع کرده و خواهان بازگشایی کشتارگاه شدند.

شهرداری گچساران به علت تعمیرات، بدون اطلاع دادن به دامپزشکی در سوم تیرماه سال جاری اقدام به تعطیلی تنها کشتارگاه این شهرستان کرد و طبق نامه ارسالی شهرداری این شهرستان به دامپزشکی زمان تعمیر تنها کشتارگاه این شهرستان یک ماه بوده که تاکنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

طبق مصوبه شورای سلامت، شهردار گچساران موظف بود در مدت یک ماه، کشتارگاه را تعمیر و تجهیز نموده و همچنین وسیله نقلیه مناسب جهت انتقال گوشت از کشتارگاه شهرستان اطراف را در اختیار قصابان این شهر قرار دهد؛ اما با گذشت بیش از سه ماه از تعطیلی کشتارگاه، هیچ کدام از وعده و وعید‌های آنها در این زمینه عملی نشده است.

Share: