اخبار کارگری ایران

شاپور احسانی راد، فعال کارگری به ۶ سال حبس محکوم شد

شاپور احسانی راد، فعال کارگری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس و ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شد. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به مدت دو سال از عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شده است. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری قابل اجرا خواهد بود.

به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، شاپور احسانی راد، فعال کارگری به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم شد.

بر اساس دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، این فعال کارگری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. وی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ۲ سال تبعید به یکی از بخش های نیک شهر استان سیستان و بلوچستان و نیز محرومیت از عضویت در احزاب، دسته جات و گروه های سیاسی و اجتماعی محکوم شده است.

بر اساس این دادنامه با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد، یعنی ۵ سال حبس تعزیری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات شاپور احسانی راد در تاریخ ۳۰ شهریورماه ۹۸ برگزار شده بود.

لازم به ذکر است، آقای احسانی راد در تاریخ ۷ مردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز چهارشنبه ۲۴ مردادماه به بند عمومی زندان اوین منتقل شد. پرونده وی پس از بازداشت به شعبه ۴ دادسرای اوین  ارجاع شد و نهایتا این فعال کارگری روز سه شنبه ۱۲ شهریورماه ۹۸ با تودیع قرار کفالت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شاپور احسانی راد، نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی و عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است.

این فعال کارگری پیشتر نیز در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ به علت نمایندگی کردن اعتراض کارگران لوله و نورد صفا که در پی عدم پرداخت ۵ ماه دستمزد صورت گرفته بود، تحت عنوان تحریک کارگران، بازداشت  و ۵ خردادماه همان سال به همراه جعفر عظیم زاده محاکمه و به زندان مرکزی ساوه  منتقل شد وی نهایتاً در تاریخ ۲۰ خردادماه با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

بر اساس حکم صادره از شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی ساوه در سال ۹۵، شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” هر کدام به ۱۱ سال حبس محکوم شدند. این دو فعال کارگری نهایتا به موجب دادنامه صادره از شعبه هشت دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی که در تاریخ ۱ خردادماه ۹۶ به آنان ابلاغ شد، از بابت این اتهامات تبرئه شدند.

حوادث کار ؛ مرگ دلخراش سه کارگر در سقز و جمال آباد لوشان

کشته شدن یک کارگر در سقز در حوادث کار

روز پنج شنبه ۱۸ مهرماه ۹۸ در یکی از حوادث کار ، یک کارگر سقزی به دلیل عدم تامین امکانات ایمنی لازم در محل کار جان باخت.

جزئیات مربوط به این حادثه دلخراش حاکی است که یک کارگر ۴۹ ساله به نام عابد نصیری اهل سقز در حین کار با سنگ فریز در یک ساختمان نیمه کاره دچار حادثه شد و به دلیل شدت جراحات وارده در دم جان باخت.

مرگ دو مقنی حین حفر چاه در جمال آباد لوشان

منابع کارگری در شهر لوشان از مرگ دو کارگر چاه‌کن در اثر گاز گرفتگی خبر دادند.

ایلنا نیز به نقل از فعالان صنفی کارگری شهر لوشان در استان گیلان گزارش کرده است که حادثه گاز گرفتکی منجر به مرگ دو کارگر مقنی در عمق ۱۰ متری چاهی شد.

به گفته این فعالان کارگری این اتفاق در روز جمعه ۱۹ مهرماه ۹۸ زمانی رخ داد که آن دو کارگر در یک باغ در منطقه جمال آباد لوشان مشغول حفر چاه بودند. یکی از آن دو کارگر تبعه افغانستان بوده است.

آنها افزودند که در ابتدا کارگر افغان دچار گاز گرفتگی می‌شود و سپس همکار او که یک کارگر ایرانی و از اهالی منطقه لوشان بود، برای نجات وی اقدام می‌کند که در نهایت هر دو جان خود را از دست می‌دهند.

خبرهای مرتبط: حوادث کار ، مرگ و مصدومیت ۵ کارگر را در شهرهای گچساران، اردبیل و اسفراین در پی داشت

     حوادث کار و آمار بالای خسارات جانی در ۵ ماه نخست سال جاری در آذربایجان شرقی

شدت کار و نبود وسائل ایمنی در محیط‌های کارگری در ایران از عوامل بروز سوانح محیط کار هستند. منابع خبری می‌گویند: «طی ماه‌های گذشته شمار حوادث کار در محیط‌های کاری به ویژه در حوزه ساختمان‌سازی به شدت افزایش یافته است.»

اعتصاب و تجمع دوباره کارگران شهرداری منطقه یک اهواز و کارگران هفته تپه

کارگران شهرداری منطقه یک اهواز دوباره تجمع و اعتصاب کردند

روز پنج شنبه ۱۸ مهرماه ۹۸، کارگران شهرداری منطقه یک اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی‌شان برای دومین روز متوالی اقدام به اعتصاب و تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، شماری از کارگران شهرداری منطقه یک اهواز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای عقب افتاده خود، بار دیگر دست از کار کشیده و در مقابل شورای شهر اهواز تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنها با سردادن شعار خواستار دریافت ۷ ماه دستمزد پرداخت نشده و سایر مزایای خود شدند.

اعتصاب و تجمع کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

همزمان، روز پنجشنبه ۱۸ مهرماه ۹۸ سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از اعتصاب و تجمع شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ساختمان مدیریت این شرکت خبر داده است.

مطالبات کارگران هفت تپه برچیده شدن خصوصی سازی، آزادی تمامی همکاران بازداشتی‌شان، پایان دادن به پرونده سازی‌ها، برگشت به کار همکاران اخراجی بدون هیچ قید و شرطی و داشتن امنیت شغلی، عنوان شده است.

شایان یادآوری است که دور جدید اعتصاب و اعتراض کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از روز دوشنبه ۱ مهرماه ۹۸، به دلیل اخراج ۲۱ تن از همکاران‌شان آغاز شده است.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از طریق نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند. شرکت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

  • گسترش اعتراض کارگران هفت تپه همراه با تجمع در مقابل دفتر مدیریت شرکت

حوادث کار ، مرگ و مصدومیت ۵ کارگر را در شهرهای گچساران، اردبیل و اسفراین در پی داشت

۵ کارگر در حوادث کار در شهرهای گچساران، اردبیل و اسفراین کشته و مصدوم شدند. در این حوادث کار که در روز سه‌شنبه ۱۷ مهرماه ۹۸ رخ داده‌اند، ۳ کارگر جان باخته و ۲ کارگر دیگر مصدوم شدند.

مرگ یک کارگر در گچساران

در اولین گزارش از حوادث کار ، به نقل از بخشدار مرکزی گچساران آمده است: «راننده یک دستگاه تراکتور بر اثر از دست دادن پای خود در مزرعه برنج در روستای «سرتیره نازمکان» از توابع دهستان بویراحمد گرمسیری گچساران فوت کرد.»

وی افزود: «این کارگر امروز (سه‌شنبه) در هنگام برداشت برنج در شالیزارهای روستا، به علت گیر کردن پا در کمباین دچار قطعی عضو و خونریزی شدید گردید. با کمک اهالی منطقه پس از بیرون کشیدن پای جوان مصدوم از محل حادثه، وی را به نزدیکترین مرکز درمانی در شهرستان چرام انتقال دادند. بر اثر شدت جراحات وارده و خون ریزی زیاد موجب شد همه تلاش‌ها برای نجات جان جوان ۲۲ ساله بی نتیجه ماند.»

بخشدار مرکزی گچساران‌ تصریح کرد: «این کشاورز حین کمک به تعمیر یک دستگاه کمباین در شالیزارهای روستای سرتیره ، سعی در راه اندازی مجدد آن را داشته که زمان استارت زدن و سرکشی به کمباین‌، پای این جوان به داخل کمباین کشیده شد.» روستای سرتیره از توابع شهرستان گچساران است که از نظر بعد مسافتی به شهرستان چرام نزدیک‌تر است.

مرگ و مصدومیت سه کشاورز در اردبیل در حوادث کار

گزارش دیگر از حوادث کار به وقوع حادثه رانندگی و واژگونی تراکتور در روستای «گندیشمین» اشاره دارد. این حادثه یک کشته و ۲ مجروح بر جای گذاشت.

در محل حادثه مشخص شد که این حادثه مربوط به واژگونی تراکتور بوده و بر اثر آن یکی از سرنشینان تراکتور در دم جان باخته و راننده و یک سرنشین دیگر مجروح شده است. مصدومین جهت مداوا به بیمارستان فاطمی اردبیل انتقال یافتند.

جان‌باختن یک کارگر در اسفراین

آخرین گزارش از حوادث کار در روز سه‌شنه، به مرگ کارگر ۳۷ ساله اسفراینی بر اثر ریزش آوار اختصاص دارد.

یک منبع محلی در این باره اظهار کرد: «این حادثه زمانی روی داد که یک مرد روستایی در حال تخریب دیوار منزل مسکونی قدیمی خود بود و ناگهان دیوار فرو ریخته و وی در زیر آوار مدفون شد.»

لازم به ذکر است که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان از رتبه پایین ۱۰۲ برخوردار است و تاکنون هیچ مسئولی در کشور پاسخگوی این ضایعات جانی و انسانی نبوده است.

بیکاری کارگران کارخانه نساجی مدرس کاشمر در پی تعطیلی فاز اول کارخانه

بنا به خبر دریافتی، روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه ۹۸ تعطیلی فاز اول کارخانه نساجی مدرس کاشمر، باعث بیکاری کارگران این واحد تولیدی که کدام بالای ۱۵ سال سابقه کاری دارند شده است. این کارخانه در شهرک صنعتی بردسکن استان خراسان رضوی واقع است.

نعمتی، قائم مقام مدیرعامل کارخانه نساجی مدرس کاشمر در ارتباط با بیکاری کارگران این کارخانه روز سه‌شنبه ۱۶ مهرماه، گفت: «به علت به فروش نرسیدن محصولات کارخانه، مجبور به تعطیلی فاز اول کارخانه با ۷۸ نفر شدیم.»

وی با بیان اینکه حداقل ۳۰ میلیارد تومان سرمایه در گردش کارخانه به خاطر به فروش نرسیدن محصولات در کارخانه خوابیده است، گفت: «درحال حاضر ۴۸۰ تن نخ و ۲۷۰ تن پنبه در انبارهای کارخانه دپو شده است.»

شایان ذکر است که هسته مرکزی شرکت نساجی کاشمر مدرس با توجه به وجود مزارع پنبه در کاشمر در سال ۱۳۶۷ بنیان‌گذاری و وارد فعالیت اقتصادی در زمینه ریسندگی شد. در سال ۱۳۶۹ شرکت نساجی کاشمر مدرس به ثبت رسید و پس از اعلان عمومی ۵۲۰۰ نفر سهامدار در این شرکت سرمایه‌گذاری نمودند.

در سال ۷۷ پروانه تولید نخ از پنبه با ظرفیت سالانه ۲۰۰۰ تن نخ پنبه‌ای و مخلوط با الیاف به بهره‌برداری رسید.

این کارخانه در زمینی به مساحت ۱۳ هکتار در شهرک صنعتی بردسکن از توابع استان خراسان رضوی راه‌اندازی شد. در سال ۱۳۸۱ با اجرای فاز اول طرح توسعه مجموعه مساحت سالن‌های تولید تا میزان ۱۳۰۰۰ مترمربع افزایش یافت و ظرفیت تولید به ۳۰۰۰ تن در سال رسید.

در سال ۱۳۸۴ پس از تولید آزمایشی، نخ‌های ضخیم مورد استفاده در پارچه‌های برزنت و جین تولید شد. با زحمات روزانه کارگران این مرکز تولیدی، ظرفیت تولید مجموعه به ۴۰۰۰ تن در سال ۸۷ افزایش یافت.

حال این کارگران که بیشتر آنها بالای ۱۵ سال سابقه فعالیت در این واحد تولیدی را دارند، با تعطیل شدن فاز اول کارخانه نساجی مدرس کاشمر، بیکار خواهند بود.

اعتراض کارگران روغن نباتی جهان به وعده‌های بی‌ نتیجه مسئولان در رسیدگی به مطالبات‌شان

اعتراض کارگران کارخانه روغن نباتی در زنجان نسبت به عملی نشدن وعده‌های داده شده از سوی مسئولان در باره رسیدگی به مطالبات آنها می‌باشد.

این کارگران که منتظر بودند نهایتاً تا هفته جاری، جدا از بحث معوقات مزدی، سرویس ایاب و ذهاب و نهارشان نیز برقرار شود، می‌گویند: «با وجود آنکه با خاتمه دادن به اعتراض‌ها مشغول به کار شده‌ایم هنوز بخشی از مطالبات‌مان که به سرویس ایاب و ذهاب و نهار مربوط می‌شود، اجرایی و عملی نشده است.»

این کارگران معترض با بیان اینکه با پرداخت قطره‌چکانی مطالبات مزدی‌شان هم اکنون دو ماه حقوق عقب‌افتاده آنها پرداخت شده و تا پایان ماه جاری دو ماه حقوق دیگر باید واریز شود، افزودند: «تا پایان آبان باید همه ۶ ماه معوقات مزدی کارگران طبق صورتجلسه شورای تامین تسویه حساب شود.» کارگران روغن نباتی جهان که بارها با وعده‌های میان تهی مسئولان مختلف موجه شده‌اند، گفتند که امیدورایم در پرداخت معوقات مزدی ما خللی وارد نشود.

در جلسه کمیسیون کارگری ماه گذشته قرار شد پرداخت مطالبات کارگران روغن نباتی جهان از ابتدای مهر ماه آغاز شود.

کارگران در این باره می‌گویند: «قرار شد در هر ماه بخشی از معوقات ما جبران شود و هر ماه ۳ماه حقوق بگیریم تا معوقات مزدی ما  در پایان آبان‌ماه ۹۸ به پایان برسد.»

از قرار معلوم، مطالبات قدیمی سال‌های ۹۳ تا اسفند ۹۷ کارگران پرداخت نشده و همچنین از ابتدای سال‌جاری تا امروز به جز حقوق فروردین و اردیبهشت که طی یک ماه گذشته پرداخت شده، حقوق کارگران پرداخت نشده است.

شایان یادآوری است که با توجه به خبر استمرار اعتراض کارگران و توقف چرخه تولید شرکت روغن نباتی جهان و فشار درخواست‌های عادلانه‌ آنها، سرانجام عصر روز شنبه ۲۳ شهریورماه ۹۸ جلسه‌ای به ریاست استاندار زنجان، دستگاه‌های مربوطه و دادستان استان تشکیل شد؛ اما به نتیجه مورد درخواست کارگران نرسید.

از آن پیشتر نیز ۸۰ کارگر باقی‌مانده کارخانه روغن نباتی جهان که طی یکسال گذشته به دلیل متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه وضعیت شغلی نامعلومی داشتند، روز یکشنبه ۱۰ شهریورماه امسال با طرح شکایت در اداره کار شهرستان زنجان، پیگیر مطالبات خود شده بودند.

Share: