اخبار کارگری ایران

تجمع کارگران دهکده تفریحی ویلایی عمران زاینده‌‌ رود شهر چادگان

روز گذشته، جمعی از کارگران دهکده تفریحی ویلایی عمران زاینده‌‌ رود در محوطه این مکان تفریحی در شهر چادگان واقع در استان اصفهان، دست به تجمع زدند. این کارگران با اعتراض نسبت به عدم ساماندهی وضعیت اشتغالشان خواستار تعیین تکلیف و ارتقای امنیت شغلی خود شدند.

روز سه شنبه ۷ آبان ۹۸، جمعی از کارگران دهکده تفریحی ویلایی عمران زاینده‌‌رود، در اعتراض به عدم ساماندهی وضعیت اشتغالشان از جمله بلاتکلیفی و نبود امنیت شغلی در محوطه این مکان تفریحی در شهر چادگان واقع در استان اصفهان، دست به تجمع زدند.

بر اساس این گزارش در چند ماه اخیر و پس از تغییر مدیرعامل سازمان عمران زاینده‌رود، اخباری مبنی بر تعدیل و تبدیل وضعیت ۱۰۰ کارگر سازمان عمران منتشر شد که حمیدرضا جوادی، مدیرعامل عمران زاینده‌رود دراین باره مدعی شده بود که همه نیروهای سازمان سرکار خود هستند و تمام حقوق و مزایای آن‌ها برقرار است و هیچ‌گونه مشکلی در پرداخت نداریم.

پس از آن در خردادماه آگهی مناقصه‌ای از سوی سازمان عمران در جراید منتشر شد مبنی بر اینکه برخی فعالیت‌های سازمان عمران به صورت حجمی به پیمانکار واگذار می‌شود که مدیرعامل سازمان عمران به کل آن را تکذیب کرده و بی‌اساس خوانده بود. پس از انتشار این آگهی، برخی کارگران دهکده زاینده‌رود ۳ روز متوالی در مقابل ورودی این دهکده تجمع کرده و خواستار لغو این مناقصه شدند.

اکبر ترکی، نماینده مردم فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بوئین‌میاندشت در مجلس، در این خصوص گفت: “اصل موضوع تأسیس این دهکده یک حالت استعماری و استثماری داشت. زمین‌های منابع طبیعی متعلق به مردم چادگان را گرفتند و به ناحق و بی‌عدالتی واگذار کردند. بعد هم آمدند و از آب پایدار دریاچه استفاده کردند و غیر از آب شرب، حتی برای آبیاری چمن‌ها نیز از آب زاینده رود استفاده شد. آن چیزی هم که عاید مردم شهرستان چادگان از این دهکده شده است، فقط تعداد معدودی از این مردم به عنوان کارگر خدماتی و نگهبان استخدام شده‌اند”.

در این گزارش آمده است که کلنگ افتتاح دهکده تفریحی زایند‌رود در مجاورت دریاچه سد زاینده‌رود در شهر چادگان، سال ۶۷ به زمین زده شد. پس از آن با ورود بخش خصوصی احداث ویلاهای مجلل در آن‌ آغاز شد و این مجموعه با آنچه در اهداف آن که کمک به رشد شهر چادگان بود فاصله گرفت. فاصله طبقاتی میان افراد متمولی که به این دهکده سفر می‌کردند و مردم بومی چادگان، این موضوع که این دهکده در خدمت توسعه چادگان است را از مسیر خود منحرف ساخت. همچنین در ابتدا بنا بر این بود که این مجموعه تحت نظر شهرداری چادگان فعالیت کند اما اخیرا شهردار چادگان به صورت کلی از میان اعضای هیأت‌مدیره این سازمان توسط استانداری اصفهان خارج شد.

اعتراض کارگران جایگاه‌های سوخت در سراسر کشور نسبت به انتقال اجباری خود به جنوب کشور

بنا به گزارش دریافتی، روز پنجشنبه ۹ آبان ۹۸، جایگاه‌های سوخت در نقاط مختلف کشور شاهد اعتراض کارگران شاغل در آن اماکن بودند. در این گزارش آمده است که بیش از ۳۰۰ تن از این کارگران نسبت به انتقال اجباری خود به جنوب کشور اعتراض کردند.

قصه‌ی پرفراز و نشیب اعتراض کارگران جایگاه‌های سوخت کشور قصه‌ای طولانی‌ست؛ قصه‌ای که از بیکاری ناگهانی شروع شده و با تلاش‌های شبانه‌روزی آنها برای بازگشت به کار، ادامه پیدا کرده است.‌ کارگران سابق جایگاه‌های سوخت کشور می‌گویند: «چرا ما باید تاوان خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌ها را بدهیم.»

کارگران جایگاه‌های سوخت که تعداد آنها پیش از این حدود هزار نفر بوده، در سال ۹۵ بعد از واگذاریِ جایگاه‌های سوخت به بخش خصوصی بیکار شدند. آنها راجع به روزهای بعد از بیکاری می‌گویند که در طی این سال‌ها با  پیگیری‌های متعدد، حدوداً ۷۰۰ نفر بازگشت به کار داشته و در پست‌های دیگر مشغول به کار شده‌اند.

در شرایط کنونی بعد از پیگیری‌های فراوان از پخش و پالایش و همچنین وزارت نفت، بعد از جلسه‌ای که مدیران داشتند، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد و خبرهایی است از مناطق و وزارت، مبنی بر اینکه قرار بر این شده تا نفرات باقیمانده که حدوداً ۳۱۸ نفر از کل کشور هستند، برای کار به جنوب کشور بفرستند.

کارگران می‌افزایند:

«سوال همکاران ما این است که آیا ما باید تاوان سیاست‌های واگذاری به بخش خصوصی را پس بدهیم؟ ما که جوانی‌مان را در شرکت گذاشتیم و با ۲۰ سال سابقه کار بیکار شدیم، حالا که پا به میانسالی گذاشته‌ایم، در این سن و سال باید همه زندگی را رها کنیم و از شمال کشور، غرب کشور و شرق کشور، کوله بارمان را ببندیم و بدون خانواده، این همه راه را تا جنوب کشور طی کنیم تا شرمنده خانواده خود نباشیم؟»

کارگران جایگاه‌های سوخت که بیش از سه سال است درگیر رایزنی هستند، یک خواسته اساسی دارند: «چرا ما را هم مثل بقیه همکاران در سایر قسمت‌های استان خودمان، مشغول به کار نمی‌کنند؟»

تجمع کارگران سازمان عمران زاینده‌‌رود در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و تبدیل وضعیت خود

روز چهارشنبه ۸ آبان‌ماه ۹۸ دومین روز تجمع کارگران دهکده‌ی تفریحی‌ گردشگری ‌چادگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق شماری از کارگران سازمان عمران زاینده‌‌رود و عدم تبدیل وضعیت خود برگزار شد.

تجمع کارگران معترض مقابل دفتر این سازمان، همراه با سردادن شعارهای اعتراضی بود. آنها علاوه بر خواست رسیدگی مسئولان به وضعیت قراردادهای‌شان، خواستار بهبود وضعیت معیشتی خود شدند.

معترضان که هرکدام دارای سابقه کاری بیش از ۵ سال می‌باشند، خواستار تبدیل وضعیت خود از موقت به دائمی می باشند. آنان همچنین با در دست داشتن پلاکاردی خواستار افزایش دستمزدهای خود نیز می‌باشند.

خاطر نشان می‌شود که روز سه‌شنبه ۷ آبان‌ماه ۹۸، جمعی از کارگران دهکده تفریحی گردشگری ‌چادگان عمران زاینده‌‌رود، در اعتراض به عدم ساماندهی وضعیت اشتغال‌شان از جمله بلاتکلیفی و نبود امنیت شغلی در محوطه این مکان تفریحی در شهر چادگان واقع در استان اصفهان، دست به تجمع زده بودند.

بر اساس این گزارش در چند ماه اخیر و پس از تغییر مدیرعامل سازمان عمران زاینده‌رود، اخباری مبنی بر اخراج ۱۰۰کارگر سازمان عمران منتشر شد که حمیدرضا جوادی، مدیرعامل عمران زاینده‌رود دراین باره مدعی شده بود که همه نیروهای سازمان، سرکار خود هستند و تمام حقوق و مزایای آن‌ها برقرار است.

پس از آن در خردادماه آگهی مناقصه‌ای از سوی سازمان عمران در جراید منتشر شد مبنی بر اینکه برخی فعالیت‌های سازمان عمران به صورت حجمی به پیمانکار واگذار می‌شود؛‌ برخی کارگران دهکده زاینده‌رود ۳ روز متوالی در مقابل ورودی این دهکده تجمع اعتراضی برگزارکرده و خواستار لغو این مناقصه شدند.

اکبر ترکی عضو مجلس از چادگان، در این خصوص گفت:

«اصل موضوع تأسیس این دهکده یک حالت استعماری و استثماری داشت. زمین‌های منابع طبیعی متعلق به مردم چادگان را گرفتند و به ناحق و بی‌عدالتی واگذار کردند. بعد هم آمدند و از آب پایدار دریاچه استفاده کردند و غیر از آب شرب، حتی برای آبیاری چمن‌ها نیز از آب زاینده رود استفاده شد. آن چیزی هم که عاید مردم شهرستان چادگان از این دهکده شده است، فقط تعداد معدودی از این مردم به عنوان کارگر خدماتی و نگهبان استخدام شده‌اند.»

در این گزارش آمده است که کلنگ افتتاح دهکده تفریحی زایند‌رود در مجاورت دریاچه سد زاینده‌رود در شهر چادگان، سال ۶۷ به زمین زده شد. پس از آن با ورود بخش خصوصی احداث ویلاهای مجلل فاصله طبقاتی میان افراد متمولی که به این دهکده سفر می‌کردند و مردم بومی چادگان، ادعای قبلی دولت حول دهکده تفریحی در خدمت توسعه چادگان است را از مسیر خود منحرف ساخت.

اعتصاب کارگران راه آهن بندرعباس و اعتراض کارگران راه آهن خراسان نسبت به ادامه مشکلات‌

تداوم اعتصاب کارگران راه آهن بندرعباس

روز پنجشنبه ۹ آبان‌ماه ۹۸، اعتصاب کارگران راه آهن بندر عباس در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود ادامه یافت.

کارگران همچنین خواستار «عقد قرارداد مستمر و دائم، شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری، تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه کارگران، مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه و رفع مشکلات بیمه تکمیلی» می‌باشند.

کارگران راه آهن بندرعباس اعلام کرده‌اند که تا دستیابی به خواسته‌های‌شان، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.

کارگران خطوط راه آهن بندرعباس و سایر شهرها از سال ۹۷ بطور مستمر در اعتراص به حقوق پرداخت نشده و وضعیت وخامت‌بار معیشتی خود تجمعات اعتراضی متعددی برگزار کردند؛ اما تاکنون هیچگونه رسیدگی از جانب مقامات دولتی به وضعیت آنها صورت نگرفته است.

پیام جمعی از کارگران زحمتکش راه آهن خراسان

pastedGraphic.png

 اعتراض کارگران راه آهن خراسان

از سوی دیگر روز ۹ آبان‌ماه ۹۸، شماری از کارگران زحمتکش راه آهن خراسان طی پیامی کوتاه از مشکلات عدیده خود پرده برداشتند که در ذیل به بخشی از آن اشاره می‌شود:

بیمه نداریم نان نداریم امنیت شغلی نداریم. مشکلات زیاد است؛ ولی قسمت‌های اصلی آن عبارتند از :

۱ ـ مشکلات بیمه که هر ۶ ماه یک برج رد می‌کنند

۲ـ‌ بیمه بیمارستان ما را قبول نمی‌کنند و  بیمه کم رد می‌کنند

۳ـ طی دو سال لباس کار و کفش کار ندادند

۴ـ سرویس نداریم؛ نه صبحانه می‌دهند و نه نهار

۵ـ ‌اضافه کار را نگه می‌دارند؛ ولی مزدش را نمی‌دهند

۷ـ‌ حقوق امروز ما نصف شده است

جمعی از کارگران راه آهن خراسان

لازم به یاد آوری‌است که تعداد کارگران راه آهن به ۴۵۰ نفر می‌رسد و این کارگران در سال گذشته و امسال چندین بار مقابل استانداری و فرمانداری تجمع اعتراضی برقرار کردند؛ ولی مشکلات‌ شان همچنان ادامه دارد.

Share: