اخبار کارگری ایران

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه خوش نوش و کیوان همدان در اعتراض به بی‌توجهی به مطالبات‌شان

روز شنبه ۱۲ بهمن ماه شماری از کارگران خوش نوش و کیوان در اعتراض به بیکاری و بی‌توجهی به مطالبات‌شان اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی همدان کردند.

کارگران معترض این شرکت دلیل برپایی این تجمع اعتراضی را بیکاری و بی‌توجهی مدیریت اداره کار و عدم رسیدگی به پرونده مشاغل سخت و زیان‌آور این پرسنل که مدت ۲۸ ماه در نوبت رسیدگی است، عنوان کردند.

این کارگران می‌گویند که مدیرکل قبلا اعلام کرده حق با کارگران است؛ اما هربار با دلایل غیرمنطقی از رسیدگی به آن طفره رفته است.

این در حالی است که هیأت بدوی کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور به آن رأی مثبت داده و در مرحله تجدید نظر به دلیل طرفداری از کارفرمای آن شرکت با وعده‌های واهی، رسیدگی به پرونده کارگران را به آینده نامشخص موکول می‌کنند.

کارگران کارخانه خوش‌نوش همدان می‌گویند طبق قانون چنانچه فردی ۲۰ تا ۲۵ سال متناوب در یک شغل سخت و زیان‌آور فعالیت کند، می‌تواند از قانون بازنشستگی پیش از موعد استفاده کند؛ بنابر این درخواست کارگران کارخانه خوش‌نوش نیز استفاده از قانون بازنشستگی پیش از موعد است که قبلا رد شده بود و مجدداً این پرونده به جریان افتاده است.

  • مروری بر وضعیت اسفبار کارخانه تولیدی ماشین آلات صنعتی تخصصی و کارگران آن

کارگران شرکت کیوان نیز دلیل تجمع خود را تأخیر و عدم پرداخت حقوق خود اعلام کردند. تجمع‌کنندگان گفتند: «به علت عدم پاسخ گرفتن از مسئولان اداره کار، قصد دارند ضمن تجمع در مقابل استانداری، مشکلات انباشته شده خود را با مسئولان استان طرح کنند.»

لازم به ذکر است که روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه نیز، ۳۵ تن از کارگران اخراجی کارخانه صنایع غذایی کیوان در همدان اقدام به تجمع اعتراضی کردند. این تجمع در اعتراض به اخراج کارگران و درخواست بازگشت به کار صورت گرفته بود.

  • اخراج کارگران کارخانه خوش نوش همدان با کارت سبز شوراهای اسلامی کار استان

اعتصاب کارگران پتروشیمی آپادانا در 

عسلویه و اعترض کارگران شهرداری بندر لنگه

اعتصاب کارگران پتروشیمی آپادانا در عسلویه

روز شنبه ۱۲بهمن ۱۳۹۸ اعتصاب کارگران پتروشیمی آپادانا در عسلویه در اعتراض به ۵ ماه حقوق عقب افتاده‌شان، از رفتن سرکار خودداری کردند.

این کارگران که اغلب از جوانان ایذه‌ای هستند در باره علت اعتصاب کارگران می‌گویند: «ما مجبوریم روزانه بیش از ۱۲ ساعت کار کنیم تا بتوانیم مخارج زندگی خودمان را تامین کنیم؛ این درحالی است که در بدترین شرایط محیط‌کاری با آلودگی ناشی از مواد شیمیایی و گوگردهایی که با درصد بالایی در هوا پراکنده هستند در عسلویه کار می‌کنیم.»

کارگران با بیان اینکه این ظلم مضاعف بر ما کارگران است،‌ می‌افزایند: «چندین ماه است از گرفتن حقوق خود محروم هستیم و مسئولین هم پاسخگو نیستند که در شرایط عدم پرداخت دستمزدهایمان چگونه باید زندگی کنیم. بنابراین برای اعتراض به این ستم طبقاتی و بی عدالتی مجبوریم که اعتصاب خودمان را ادمه دهیم تا به مطالبات معوقه خود برسیم.»

ادامه اعتراضات کارگران شهرداری بندرلنگه نسبت به عدم پرداخت ماه‌ها حقوق و حق بیمه

از سوی دیگر خبرها حاکی‌ست که اعتراضات کارگران شهرداری بندرلنگه نسبت به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق و حق بیمه‌شان ادامه دارد.

مطابق یکی از این خبرها در روز شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸، یکی از کارگران معترض شهرداری بندر لنگه، گفته است که ماه‌ها است کارگران این اداره سر کار می‌آیند و کارشان را ادامه می‌دهند؛ اما حقوقی دریافت نمی‌کنند و مسئولین تا کنون هیچ اقدامی نکرده‌اند. آنها از بی پولی مقابل خانواده‌های خود شرمنده هستند.

این کارگر زحمتکش با اشاره به شرایط بحرانی اقتصادی موجود در جامعه گفت: «اکثر کارکنان و کارگران این اداره از طبقات کم‌درآمد و فقیر در جامعه هستند که وقتی چندین ماه حقوق دریافت نمی‌کنند، با مشکلات زیادی مواجه هستند که توان حل آنرا ندارند و نمی‌توانند پاسخگوی خانواده‌شان باشند.»

کارگران قربانی شرایط ناایمن محیط کار و حوادث ناشی از آن

هر ساله تعداد زیادی از کارگران کشور به علت عدم تامین الزامات ایمنی، کشته یا مصدوم می‌شوند. حوالی ساعت ۱۱ ظهر روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه یک کارگر آرماتوربند به نام مجتبی قاسمی ۴۰ ساله، حین کار در یک واحد مسکونی ساختمان نیمه کاره در مقابل بوستان علوی در قم، از ارتفاع سقوط کرد و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

آمار حوادث ناشی از کار در بخش تولید و ساختمان کشور در حال افزایش است. این درحالی‌ست که بخش عمده‌ای از حوادث ناشی از کار در کشور ثبت نمی‌شود.

بازرس کانون انجمن کارگران ساختمانی در زمینه جایگا آموزش در پایین آوردن تلفات و ضایعات ناشی از حوادث کار گفته است که در این مورد نه دولتمردان و نه نمایندگان مجلس به فکر نیستند.

وی افزود: «انتظار ما از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی و سایر متولیان این است که تدابیری اتخاذ کنند تا شاهد حوادث کمتری در حوزه کارگران ساختمانی باشیم.»

شیری با طرح این سوال در ادامه افزود:‌ «جامعه کارگری باید چه تعداد دیگر از نیروی کار خود را به خاطر بی‌فکری و سهل‌انگاری برخی مسئولان از دست بدهد تا چاره‌ای به حال آنها اندیشیده شود؟»

بازرس کانون انجمن کارگران ساختمانی کشور در خاتمه تأکید کرد:‌ «بی‌توجهی به حوادث گذشته معمولاً زمینه‌ساز حوادث بعدی است؛ اما از قرار معلوم کسی از این حوادث درس نمی‌گیرد.»\

لازم به یادآوری است که در ایران به خاطر نبود اتحادیه‌های کارگری مستقل، کارگران در قبال حقوق کم مجبور به کار در شرایط ناامن و سخت هستند. کارفرمایان در این خصوص هیچ مسئولیتی در قبال حفظ جان کارگران برعهده نمی‌گیرند و وسایل ایمنی در اختیارشان قرار نمی‌دهند.

ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه پایین ۱۰۲ را به خود اختصاص داده است.

بیانیه ده تشکل کارگران ، بازنشستگان و فعالان حقوق کودکان کار در خصوص پایین بودن حداقل دستمزد

روز جمعه ۱۱ بهمن ماه ۹۸، ده تشکل کارگران و بازنشستگان و فعالان حقوق کودکان کار با صدور بیانیه‌ای مشترک با اشاره به تنگناهای معیشتی اقشار مختلف مردم اظهار کردند: «تورم بالای ۴۰ درصد رمق را از زندگی عموم مردم زحمتکش و محروم گرفته است.»

آنها در این بیانه‌ نوشته‌اند: «وجود تورم بالای ۴۰ درصد در نیمه اول سال جاری رمق زندگی را از کارگران ، معلمان، بازنشستگان، بیکاران و کلیه مزد‌بگیران کم‌درآمد و عموم مردم زحمتکش و محروم فراتر از سال‌های گذشته گرفته بود تا اینکه شب ۲۴ آبان ۹۸ دولت برای جبران کسری بودجه قیمت بنزین را سه برابر افزایش داد.»

متن بیانیه:

«وجود تورم بالای ۴۰ درصد در نیمه اول سال جاری رمق زندگی از کارگران، معلمان، بازنشستگان، بیکاران و کلیه مزدبگیران کم درآمد و عموم مردم زحمتکش و محروم را فراتر از سالهای گذشته گرفته بود تا اینکه شب ۲۴ آبان ۹۸ دولت برای جبران کسری بودجه اش به طرزی غارتگرانه دست در جیب مردم برد و قیمت بنزین را سه برابر افزایش داد.

مردم جامعه از کارگر گرفته تا معلم و بازنشسته و بیکار و غیره که تأثیر افزایش بنزین توسط حکومت را بارها بر زندگی خود تجربه کرده و می‌دانستند به دنبال افزایش قیمت بنزین همچون افزایش چندباره قیمت دلار، قیمت دیگر کالاهای مورد نیاز زندگی فورا و سرسام آور بالا خواهد رفت، برای دفاع از حق زندگیشان بلافاصله خیابان‌های شهرها را به میدان اعتراض تبدیل کرده، وسیعا به خیابان آمدند و صدای اعتراضشان را نه تنها به گرانی بنزین، بلکه علیه ۴۰ سال سرکوب، چپاول و به تباهی کشانده شدن زندگیشان توسط غارتگران بلند کردند.

اکنون برمتن سرکوب‌های خونین این خیزش‌ها که تا به امروز نیز ادامه دارد و در دل شدیدترین فشارهای معیشتی و اعتراض های مردم، نمایش هر ساله مذاکرات حکومتی «شورای عالی کار» برای افزایش دستمزد کارگران از آذر ماه شروع و همچنان ادامه دارد.

سال‌ها این سناریوی تعیین مزد در حالی به‌همین سبک و سیاق اجرا می‌شود که نیروی کارمزدی فاقد تشکل‌های مستقل قدرتمند و سراسری برای دفاع از سطح معیشت خود هستند. امسال بویژه قصد دارند که به بهانه نبودن بودجه درصدی تحقیر‌آمیز به دستمزد و حقوق مزدبگیران اضافه کرده که همان هم پیشاپیش با افزایش نرخ تورم هنوز دریافت نشده بازپس‌گرفته می‌شود.

نباید هیچ بهانه و توجیهی مبنی بر نبود بودجه و یا عدم توانائی کارفرمایان و سازمان‌ها در پرداخت دستمزدها و حقوق‌های مورد مطالبه شاغلین و بازنشستگان را پذیرفت. زیرا جامعه شاهد بود که چگونه و با قید سه فوریت برای سپاه قدس بودجه ۲۰۰ میلیون یوروئی علاوه بر بودجه مصوب قبلی را تخصیص دادند.

دولت موظف است علاوه بر پذیرش حداقل دستمزد و حقوق ماهانه همه مزدبگیران مطابق هزینه کارشناسی شده «سبد معیشت خانوار» که در شرایط فعلی به میزان ۹ میلیون تومان برآورد می‌شود، بودجه کافی نیز برای پرداخت بیمه بیکاری به همه بیکاران، تأمین زندگی کودکان کار و درمان مناسب و رایگان، اختصاص دهد.

ما کارگران، معلمان، بازنشستگان و کلیه مزدبگیران در صورت عدم تحقق مطالبه‌ی مذکور، حق خود می‌دانیم که به هر شکل ممکن، علیه این همه تبعیض و بی‌عدالتی در همه مراکز کارگری، مدارس و دانشگاه‌ها، خيابان‌ها و مقابل مراکز دولتی و حکومتی اعتراضی همه جانبه نماییم.»

۱۳۹۸.۱۱.۱۱

– اتحاد بازنشستگان ایران

– انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه

-سندیکای نقاشان البرز

– شورای بازنشستگان ایران

– بخشی از بازنشستگان فولاد

– گروه ۱۹ اسفند

– گروه بازنشستگان تامین اجتماعی

– گروه پایپینگ و اکیپ پروژه ای آذربایجان

– جمعی از فعالین لغو کار کودکان

– جمعی از فعالین کارگری سنندج

تجمع نیروهای طرح آبفار خوزستان در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و پایین بودن حقوق خود

شماری از نیروهای طرحی شرکت آبفار خوزستان در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و کم‌بودن حقوق خود، روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان این شرکت اقدام به تجمع کردند.

یکی از کارکنان معترض شرکت آبفار خوزستان گفت: «نیروهای طرحی در واقع به نیروهایی گفته می‌شود که برای قرارداد خاص استخدام می‌شوند و مجوز پرداخت حقوق آنها نیز برای همان پروژه است.»

حسنونی افزود:‌ «در حال حاضر بسیاری از نیروهای این شرکت به صورت طرحی برای وظایف شغلی متفاوت استخدام شده‌اند و پرداخت حقوق آن‌ها با مشکل مواجه شده است.»

او همچنین بیان کرد: «پس از تأسیس شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان، دولت مجوز پرداخت حقوق ۱۱۲ نفر از نیروهای طرحی این شرکت از محل اعتبارات دولتی را داد؛ اما مجوزی برای پرداخت حقوق حدود ۵۲۲ نفر از نیروهای طرح وجود ندارد.»

به گفته وی «بنابر اطلاعات کسب شده، هفته گذشته اعتباری به شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان اختصاص یافته، اما از آنجایی که پروژه‌های عمرانی که ما مطابق قرارداد آن، بکارگیری شده‌ایم، به اتمام رسیده، امکان پرداخت حقوق وجود ندارد.»

حسونی توضیح داد: «نیمی از حقوق مهرماه پرداخت شده و قرار بود معادل یک ماه و نیم دیگر نیز حقوق دریافت کنیم؛ اما تاکنون خبری نشده است.»

وی با بیان اینکه در آستانه نوروز قرار داریم و نگرانی‌ها برای پرداخت با تأخیر حقوق کارکنان افزایش یافته است، افزود: «مسأله دیگر تفاوت زیاد حقوق ما با نیروهای قرارداد معین است، با وجود اینکه کار انجام شده از سوی ما و نیروهای قرارداد معین یکی است، اما شاهد اختلاف درآمد بسیاری هسیتم.»

عادل حرباوی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان نیز در این خصوص گفته است: «حدود ۶۳۰ نیروی طرحی در شرکت آبفاز خوزستان وجود دارد که تنها برای پرداخت حقوق ۱۱۲ نفر مجوز داریم و برای پرداخت حقوق ۵۱۸ نفر دیگر مجوزی صادر نشده است.»

دستمزد کارگران ایرانی؛ پایین‌ترین سطح در مقیاس جهانی

دستمزد کارگران ایران روزانه ۶ دلار است. این درحالی‌ست که در لیبی به کارگران دو برابر ایران، یعنی ۱۲ دلار دستمزد می‌دهند!

حسن حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای کار استان تهران که یک تشکل رسمی است نیز به این واقعیت اعتراف کرده و گفته است با آنکه ایران قلب دنیاست، اما کارگرانش نصف کارگران لیبی دستمزد می‌گیرند. او در مقایسه سطح دستمزد کارگران کشورهای مختلف با ایران گفت: «تقریباً کمترین دستمزد جهانی را داریم.»

او در ارتباط با میزان حداقل دستمزد و مقایسه آن در نقاط مختلف جهان گفت:‌ «بیشترین سطح دستمزد در آمریکا در ایالت‌های واشنگتن و کالیفرنیا با ۴۰ ساعت کار در هفته است و زمان اجرایی شدن افزایش سطح دستمزدها، یکم ژانویه است.»

وی ادامه داد: «برای نمونه، در آریزونا، حداقل دستمزد در سال ۲۰۱۹، یازده دلار در هر ساعت و حداقل سطح دستمزد در سال جاری ۱۲ دلار در هر ساعت است. در کالیفرنیا، حداقل دستمزد در سال ۲۰۱۹، دوازده دلار در هر ساعت و حداقل سطح دستمزد در سال جاری، ۱۳ دلار در هر ساعت است. در مجموع، حداقل دستمزد در آمریکا در سال ۲۰۲۰ تقریبا ملی است و میزان آن برای هر ساعت ۱۲ دلار است که روزانه ۸۸ دلار و برای هر ماه ۲۶۴۰ دلار می‌شود.»

او به مقایسه با ایران می‌پردازد: «حالا در ایران حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۸ ملی است که میزان آن، در هر ساعت ۷۵ سنت کمتر از یک دلار، روزانه ۶ دلار، ماهیانه ۱۷۰ دلار و سالیانه ۲۱۶۰ دلار است.»

به گفته او: «حداقل دستمزد سالیانه کارگران در کشورهای مختلف به ترتیب زیر است:

آمریکا           ۳۱۶۸۰ دلار

کویت            ۳۰۹۶۰ دلار

عربستان         ۲۱۹۶۰ دلار

عمان             ۴۰۳۲۰ دلار

ترکیه            ۷۱۴۶ دلار

لیبی             ۴۲۸۴ دلار

ایران             ۲۱۶۰ دلار

او بر اساس اطلاعات فوق تأکید می‌کند: «حداقل دستمزد سالیانه کارگران در لیبی بیشتر از ایران است. کارگر کشور لیبی روزانه ۱۲ دلار و ماهیانه ۳۵۷ دلار و سالیانه ۴۲۸۴ دلار، یعنی چیزی حدود ۲ برابر کارگر ایرانی دستمزد می‌گیرد.»

او ادامه می‌دهد:‌ «اگر واقع‌بینانه نگاه کنیم به جز آمریکا، کشورهای اشاره شده، مانند ایران به جز نفت از دیگر توانمندی‌های اقتصادی چون نفت و گاز و پتروشیمی، انواع معادن، طبیعت، جاده ابریشم، ارتباط با آب‌های آزاد وکشتیرانی، تسلط بر شاهراه تردد نفت، کشاورزی و باغداری و صنعت، فراوانی امکان گردشگری (تاریخی و طبیعی) برخوردار نیستند.»

دستمزد پایین کارگران و زندگی در عمق یک پنجمی خط فقر

مصدومیت ۱۳ نفر در پی انفجار کپسول در کانکس کارگران در همدان

انفجار کپسول در کانکس سیار کارگران در میدان مرکزی شهر همدان موجب مصدومیت ۱۳ نفر از رهگذران و کارگران داخل کانکس شد.

بنا به خبر دریافتی،‌ روز سه‌شنبه ۸ بهمن‌ماه، انفجار کپسول گاز در داخل کانکس واقع در ابتدای خیابان شهدای شهر همدان، ۱۳ نفر مجروح بر جای گذاشت که حال دو نفر از کارگران داخل کانکس به علت شدت سوختگی وخیم گزارش شده است.

این انفجار حدود ساعت ۱۸ عصر روز سه شنبه در میدان مرکزی شهر همدان رخ داد. این کانکس سیار جهت استراحت کارگران پیاده‌راه‌سازی محوطه سرگذر در این محل مستقر شده بود. پس از انفجار، ۱۳ نفر از عابرین و کارگران مصدوم حادثه به بیمارستان بعثت همدان منتقل شدند.

استقرار دو کانکس شهرداری در ابتدای خیابان شهدا که یکی از پر ترافیک‌ترین معابر مرکزی شهر همدان است،‌ سبب گلایه‌های شهروندان همدانی بود.

لازم به یادآوری است، آذر ماه سال جاری نیز بر اثر انفجار گاز یک منزل مسکونی در شهرک مدنی همدان ۲ تن از اهالی این خانه مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

  • حوادث کار ؛ جان‌باختن ۳ کارگر و مصدوم و مسموم شدن ۴۰ تن دیگر طی روزهای گذشته

پیشتر در تیر ماه سال جاری در اثر تصادف دو خودرو تویوتا و پیکان در جاده کبوتر‌آهنگ ـ شیرین‌سو، به علت انفجار کپسول پیکان دچار حریق شدند.

همچنین تیرماه سال جاری بر اثر انفجار در محوطه معدن سرمک ملایر ۲ تن از کارگران این معدن کشته و یک نفر نیز مجروح شد.

انفجار گاز شهری در منطقه مسکونی حوالی میدان ۱۷ شهریور نهاوند در فروردین سال جاری نیز جوان ۲۰ ساله‌ای را به کام مرگ کشاند. ضمن اینکه چند روز قبل از آن نیز بر اثر انفجار گاز شهری در روستای شیراوند از توابع شهرستان نهاوند هشت تن از اعضای یک خانواده و مهمانان آنها مصدوم و به بیمارستان منتقل شدند.

این حوادث که صرفا در یک استان بر اثر انفجار کپسول گاز رخ داده، بیانگر عدم تأمین ایمنی سیستم‌هایی که علی‌رغم تکرار موارد مشابه هیچگونه اقدامی انجام نمی‌گیرد و جان کارگران و شهروندان را به خطر می‌اندازد.

تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای سنگین مقابل مجتمع قضاییه در تهران

شماری از رانندگان کامیون‌های سایپادیزل روز یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ۹۸، در اعتراض به عدم تحویل خودروهایشان مقابل مجتمع قضاییه تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مطابق این خبر، شماری از رانندگان خودروهای سنگین و ناوگان حمل و نقل بین شهری کشور که در طرح ساماندهی و تعویض خودروهای فرسوده شرکت کرده‌اند، مقابل مجتمع قضاییه مفتح در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

falls es in deinem Browser deaktiviert sein sollte.</div></div>

رانندگان معترض می‌گویند که به رغم پیگیری‌های متعدد همچنان خودرو‌های خود را دریافت نکرده و نسبت به بی‌توجهی شرکت سایپا‌دیزل به تعهداتش، اعتراض دارند.

تجمع کنندگان شعار می‌دادند:  «به ما خیانت شده مال ما غارت شده» و «سایپادیزل حیا کن این صنعتو رها کن»

رانندگان خودروهای سنگین پیش از این مقابل شرکت سایپادیزل و وزارت صنعت تجمع کرده بودند و خواستار تحویل خودروهایی شدند که ابزار تأمین معاش آن‌ها بوده و بیش از حدود ۲ سال از زمان تحویل آن‌ها می‌گذرد.

آنها همچنین پیشتر چندین بار تجمعات مشابهی داشته‌اند و خواسته آنها در این تجمعات، مشخص شدن زمان دقیق تحویل خودروهایشان است.

یادآوری می‌شود که دی ماه سال ۹۷، رانندگان خودروهای سنگین در چند نوبت و حتی چند روز متوالی مقابل این خودروسازی تجمع کردند. آنها می‌گفتند که به دلیل شرکت در طرح ساماندهی و تعویض خودروهای فرسوده مجبور به اسقاط خودرو قبلی خود بوده و نه تنها دو سال به علت نداشتن خودرو بیکار شدند، بلکه خودروسازی سایپادیزل هیچ پاسخ مشخصی به آنها نداده است.

رانندگانی که در طرح نوسازی ناوگان فرسوده ثبت نام کرده‌اند، می‌پرسند: «اگر شرکت خودرویی برای تحویل به موقع به آنها، در اختیار نداشته، دلیل ثبت نام جدید برای فروش نقدی همان محصولات چه بوده است؟»

شرکت سایپادیزل در سال ۹۶ موظف به تحویل خودروهای باری و کشنده سنگین در طرح تعویض خودروهای فرسوده ناوگان سنگین کشور شد که بر اساس آن باید با دریافت مدارک اسقاط خودرو، اقدامات لازم برای تحویل خودروی جدید را انجام می‌داد؛ اما به دلیل افزایش قیمت خودروها، از تحویل خودرو امتناع می‌ورزد.

Share: