اخبار کارگری

تجمع کارگران شرکت پتروشیمی لردگان در اعتراض به اخراج شمار زیادی از همکاران‌شان

 کارگران و کارکنان شرکت پتروشیمی لردگان روز شنبه ۱۸ خرداد ۹۸ در اعتراض به اخراج جمع کثیری از نیروی کار این مجموعه تحت عنوان تعدیل، دست به تجمع اعتراضی زدند. این شرکت دارای ۲ هزار و ۱۶۰ نیروی کار بوده است که حدود ۷۰ درصد آنها را تاکنون اخراج کرده است.

برهان حسین پور آقایی، فرماندار شهرستان لردگان، با اشاره به تجمع روز شنبه ۱۸ خردادماه شماری از کارگران و کارکنان پتروشیمی لردگان مدعی شد: «شورای تأمین شهرستان در منطقه فلارد برگزار شد که بیشتر آنان کارگران ساختمانی و نیروهایی هستند که برای عملیات احداث پتروشیمی به کار گرفته شده بودند.»

فرماندار شهرستان لردگان افزود: «این افراد خواستار جذب در پتروشیمی و جلوگیری از تعدیل (اخراج) نیرو هستند.»

فرماندار شهرستان لردگان اعلام کرد: « از سال گذشته با توجه به اتمام برخی فعالیت‌های ساخت و ساز این کارخانه تعدادی از نیروها در مراحل مختلف تعدیل(اخراج) شدند و این تعدیل (اخراج) همچنان ادامه دارد» به ادعای حسین پور آقایی: «با تعدیل (اخراج) این نیروها و فعال شدن پتروشیمی، نیروهای متخصص جذب خواهند شد که فرآیند استخدامی آنان نیز سپری شده است.»

او گفت: «از مجموع ۲ هزار و ۱۶۰ نیرویی که از مراحل اولیه ساخت این واحد فعال بودند تاکنون یک هزار و ۶۰۰ نفر تعدیل(اخراج) شدند.» فرماندار شهرستان لردگان گفت: «تعدادی از تجمع کنندگان نیز خواستار جذب ۱۰۰ درصدی نیروهای بومی فلارد بودند.»

لردگان در ۱۶۰ کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و شرکت پتروشیمی لردگان یکی از ۱۰ شرکت پتروشیمی کشور است که در سال ۱۳۸۷ عملیات ساخت آن در بخش فلارد شهرستان لردگان آغاز شد. این شرکت در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار و در ۲۱۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

اعتراض کارگران سیمان کارون به ۴ تا ۷ ماه دستمزدهای پرداخت نشده

بنا به گفته منابع، کارگران سیمان کارون در این واحد صنعتی حدود ۳۸۰ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد که در این میان کارگران رسمی و قراردادی معادل ۴ ماه مزد معوقه و کارگران روزمزدی حدود ۷ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکارند.

رئیس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مسجد سلیمان ضمن تایید ۴ ماه معوقات مزدی کارگران سیمان کارون گفت: «معوقات مزدی کارگران مربوط به سال جاری نیست؛ بلکه این مطالبات در طول سنوات گذشته ایجاد شده است.»

بنا به اظهار کارگران سیمان کارون ، در میان کارگران روزمزد، کارگرانی هستند که معوقات مزدی آنها به ۱۷ ماه می‌رسد. در عین حال حدود ۴۰ نفر از همکاران‌شان که از دی ماه سال گذشته بازنشسته شده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند مطالبات سنواتی خود را از کارفرما دریافت کنند.

کارگـران سیمان کارون درباره سایر مشکلات صنفی خود گفتند: «غیر از بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی کارگران وجود دارد، چندین ماه حق بیمه کارگران که مربوط به سالهای گذشته می‌شود به تامین اجتماعی پرداخت نشده است. به همین دلیل در سوابق بیمه‌ای کارگران این کارخانه مشکلاتی ایجاد شده است.»

به گفته آنها، علاوه بر تاخیر در پرداخت مطالبه مزدی و بیمه‌ای کارگران، ۴ نفر از کارگران رسمی و قراردادی کارخانه به اتهام رهبری تجمعات دو سال گذشته کارگران کارخانه مرتبا به مراجع قضایی احضار می‌شوند که این موضوع باعث ایجاد تنش در میان کارگران این واحد صنعتی شده است.

آنها همچنین گفته‌اند که معوقات مزدی کارگران مربوط به سال جاری نیست؛ بلکه این مطالبات در طول سنوات گذشته ایجاد شده است.

چنین وضعیتی برای کارگران در شرایطی ایجاد شده است که ایران بر روی دریایی از نفت و گاز خوابیده و سرمایه‌هایش در سوریه و لبنان و عراق و یمن هزینه جنگ‌افروزی و تروریسم می‌شود.

اعتراض پرسنل خدمات شهری محمدیه نسبت به عدم تحقق وعده شهردار در پرداخت دستمزدشان

شهردار محمدیه بیش از یک ماه پیش به پرسنل خدمات شهری قول پرداخت معوقات مزدی آنها را داد؛ اما هنوز این قول شهردار، عملی نشده است. این پرسنل نسبت به محقق نشدن وعده پرداخت دستمزدشان معترض هستند.

منفرد از اعضای شورای شهر محمدیه نیز گفته است که بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران زحمتکش شهرداری محمدیه در حوزه جمع‌آوری زباله و رفت‌وروب و بخشی از کارگران حوزه فضای سبز، به دلیل عدم پرداخت صورت وضعیت پیمانکاران، سه ماه حقوق معوقه دارند و عیدی پایان سال آنها در سال ۹۷ هم پرداخت نشده است.

بنا به اظهار وی «در مراسمی که در روز کارگر امسال با حضور اعضای شورای شهر و شهردار این شهر برگزار شد، شهردار به کارگران قول مساعد داد که تا بیستم اردیبهشت ماه تمام معوقات کارگران و پیمانکار پرداخت می‌شود؛ اما هیچ اتفاقی رقم نخورده و این قول شهردارعملی نشده است.»

منفرد گفت: «بیشتر پیمانکاران، مبالغ زیادی از شهرداری محمدیه طلب دارند؛ این در حالی است که کارگران منتظر پرداخت حقوق معوقه و عیدی خود هستند؛ چرا که سفره‌های آنها خالی است و درآمد بسیار کمی دارند که باید در اسرع وقت پرداخت شود.»

وی خاطرنشان کرد: «همانگونه که شهردار محمدیه از نیروهای خدوم شهرداری توقع خدمات‌رسانی مناسب و مطلوب به شهروندان را دارد پرسنل خدمات شهری هم از شهردار انتظار پرداخت معوقات و عیدی خود را دارند.»

این عضو شورای شهر محمدیه بیان کرد: «اگر شهردار یک ماه حقوق خود را دریافت نکند و مانند کارگران، صدایش به جایی نرسد آیا می‌تواند شرایط  موجود اقتصادی را تحمل کند.»

منفرد افزود: «پرسنل خدمات شهرداری با پیمانکار طرف حساب هستند و کار اصلی شهر را کارگران انجام می‌دهند؛ اگر یک روز کار نکنند شهر با مشکل مواجه می‌شود.»

عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری از جمله پاکبانان، نیروهای فضای سبز در شرایط کنونی زندگی و معیشت آنها را در تنگنا قرار داده است. شهر محمدیه از توابع شهرستان البرز در 15 کیلومتری شرق قزوین واقع شده است.

I K