اخبار کارگری

افزایش قیمت نان بدون افزایش حداقل دستمزد کارگران نانوایی‌ها

طی هفته گذشته در چندین استان کشور قیمت نان افزایش چشم‌گیری پیدا کرد و گویا این افزایش قیمت نان، خواست نانوایی‌ها بود تا شاید دستمزد کارگران نانوایی نیز افزایش پیدا کند.

اما کارگران نانوایی‌ها مشمول حداقل دستمزد نمی‌شوند و برای کار باید با کارفرما بر سر دستمزد توافق کنند که متأسفانه تشکل‌های صنفی کارگران نانوایی‌ها، توان چانه‌زنی با کارفرما برای افزایش دستمزد را ندارند.

کارگران نانوایی‌ها در سال‌های اخیر بارها خواستار افزایش دستمزدهایشان شده‌اند. دستمزد آن‌ها در برخی مناطق براساس تعداد تنور محاسبه می‌شود و در برخی مناطق هم با توافق میان صاحبان نانوایی و اتحادیه‌ها صورت می‌گیرد.

مالکان نانوایی‌ها افزایش دستمزد را به افزایش نرخ نان مشروط کرده‌اند؛ اما دولت برای اینکه یارانه بیشتری پرداخت نکند با این خواسته در همه استان‌ها و نانوایی‌های سراسر کشور موافقت نمی‌کند.

نتیجه چنین وضعیتی، فقر کارگران نانوایی است که به گفته نائب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور، حتی حداقل دستمزد را هم دریافت نمی‌کنند و در مضیقه زندگی می‌کنند.

وی ضعیف شدن انجمن‌های صنفی خبازان را دلیل این شرایط دانسته و گفته است:‌ «انجمن‌های صنفی کارگران خباز خیلی بی‌اثر شده‌اند. اگر کارگری خودش حقوق و بیمه و سنواتش را گرفت، که هیچ، اگر نه، عملاً ما نمایندگان نمی‌توانیم کارگر را در رسیدن به حق و حقوقش یاری کنیم.»

وی افزود:‌ «دولت مدام انجمن‌های صنفی را ضعیف‌تر می‌کند و ما فقط تلاش می‌کنیم که نگذاریم درب انجمن صنفی به روی کارگران بسته شود.»

به گفته وی، انجمن‌های صنفی خبازان، حتی توان پرداخت اجاره دفتر یا خرید یک کامپیوتر برای استفاده اعضاء را ندارد و نمی‌تواند مشکل آن‌ها را حل کند.

  • افزایش قیمت نان در خوزستان از هفته آینده؛ فشار بیشتر بر گرده مردم و سود بیشتر برای دولت

دولت تا پیش از این مبلغی را به عنوان کمک به سازمان‌های غیردولتی و انجمن‌های صنفی پرداخت می‌کرد؛ اما به گفته نایب‌رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران خباز کشور، دولت همان یارانه اندک، سالانه دو میلیون تومان 

را هم قطع کرده و دیگر کمکی نمی‌کند.

سالگرد اعتصاب و کشتار بی‌رحمانه کارگران کارخانه جهان چیت در ۸ اردیبهشت سال ۱۳۵۰

۸ اردیبهشت سالگرد سرکوب خونبار اعتصاب کارگران کارخانه جهان چیت کرج به دست نیروهای سرکوب رژیم شاه است.

ماموران امنیتی، عصر روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۵۰ بر روی ۱۵۰۰ کارگر معترض این کارخانه که از دو روز پیش در اعتصاب بودند، آتش گشودند. نتیجه این سرکوب، کشته شدن ۲۰ تن از کارگران و مردم رهگذر بود.

۱۵۰۰ کارگر کارخانه پارچه‌بافی جهان ‌چیت از روز دوشنبه ۶ اردیبهشت برای احقاق اندکی از حق خود و در اعتراض به عدم واریز حقوق مصوب وزارت کار در محوطه کارخانه متحصن شده بودند. کارگران به رییس کارخانه، محمدصادق یزدی فاتح، سرمایه‌دار معروف، سه روز مهلت داده بودند تا به خواست‌های آنان پاسخ بدهد.

ماموران در محوطه کارخانه تا حوالی ظهر روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت به کارگران کارخانه جهان چیت هشدار می‌دادند تا به اعتصاب خود پایان بدهند؛ اما وقتی با مقاومت کارگران مواجه شدند، آنها را با اعمال خشونت از کارخانه بیرون کردند.

کارگران که تا آن روز در محوطه کارخانه در تحصن به سر می‌بردند، برای رساندن صدای اعتراض خود به گوش مقامات، به سمت تهران راهپیمایی کردند. راهپیمایی کارگران تا چند ساعت ادامه داشت. آنها قصد داشتند تحصن خود را به مقابل وزارت کار در تهران منتقل کنند.

در ساعت ۵ عصر آن روز که کارگران به نزدیکی کاروانسرای سنگی (۸ کیلومتری کلاک) رسیدند، ژاندارمری جاده تهران- کرج ابتدا با چوب و چماق به کارگران حمله‌ور شدند و به دنبال آن با سلاح به سمت آنها شلیک کرده، ۲۰ کارگر را کشته و حدود ۸۰ کارگر هم زخمی کردند.

حسین نیکوکار ۱۶ ساله و مسیح حشم‌فیروز ۱۶ ساله، در شمار کودکان کار کشته شده‌ جهان‌چیت بودند.

غروب آن روز مجروحان به بیمارستان ۵۰۱ ارتش منتقل شدند و کارگران جان‌باخته را به خاک سپردند. چندین روز، کارخانه در اشغال نیروهای نظامی قرار داشت.

کارخانه پارچه‌بافی جهان‌چیت در سال ۱۳۳۴ توسط محمدصادق یزدی فاتح، در چهارصد دستگاه کرج تاسیس شد. کارخانه با چند دستگاه ساده پارچه‌بافی شروع به کار کرد؛ اما بر اثر سود کلانی که از استثمار کارگران به جیب زده بود، این کارخانه خیلی زود توسعه پیدا کرد و به سه قسمت کامل ریسندگی، بافندگی و تکمیل پارچه تقسیم شد.

کارگران این کارخانه در سال ۱۳۴۵ تحت فشار اقتصادی زیادی قرار داشتند و دستمزد روزانه هر کارگر ۳تومان در مقابل ۱۲ ساعت کار طاقت‌فرسا بود.

اولین اعتصاب کارگران در همان سال و با هدف کم کردن ساعات کار و اضافه کردن دستمزد انجام شد، اعتصابی که موفق بود و توانست ساعات کار کارگران جهان‌چیت را به هشت ساعت در روز برساند. هرچند که بهای پیروزی این اعتصاب، اخراج یک گروه ۱۲ نفری از کارگران فعال در اعتصاب بود.

مزد روزانه‌ی کارگران در سال ۱۳۵۰، در ازای ۸ ساعت کار و بر اساس مصوبات وزارت کار، ۱۲ تومان بود. اما محمدصادق فاتح یزدی در قبال ۱۲ ساعت کار روزانه، به کارگران ۶ تومان و به کودکان کار و زنان کارگر (که نیمی از جمعیت کارگران را تشکیل می‌دادند)، ۳ الی ۴ تومان پرداخت می‌کرد.

محمدصادق فاتح یزدی، در کنار کارخانه‌ی جهان‌چیت، مالک چندین کارخانه دیگر هم بود. کارخانجات روغن جهان، یخ‌سازی جهان، پلاستیک سازی آرمه، شرکت آبادانی جهان، پتو بافی جهان، چای جهان، صابون جهان، روغن موتور جهان و تعداد کثیر دیگری از املاک، زمین‌ها و اموال غیرمنقول به او تعلق داشت.

املاک او در کنار دیگر دارایی‌های مردم ایران، پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ به دست بنیاد مستضعفان افتاد و کارگرانی که کارخانه جهان‌چیت را به شیوه شورایی اداره می‌کردند، سرکوب شدند.

پس از انقلاب ۵۷، بنیاد امور مستضعفان همرا با ستاد اجرایی فرمان امام، حوزه‌ی علمیه‌ قم، آستان قدس رضوی، قرارگاه خاتم و … بر دارایی‌های مردم چنگ انداختند و اکنون به بزرگترین نهادهای چپاول و غارت اموال مردم بدل شده‌اند.

افزایش بیکاری با بیکار شدن صد هزار کارگر طی ۱۰ روز در سه استان‌ مازندران، گلستان و لرستان

بیکاری کارگران و مزد‌بگیران جامعه و بسیاری از اقشار تهیدست جامعه که روزانه امورات خود را می‌گذرانند و از هیچ حمایت دولتی و یا حقوقی برخوردار نیستند درحال اوج‌گیری است و فقر به‌شکل روزافزونی مردم ایران را در بر می‌گیرد.

در رابطه با بیکار شدن تعداد بیشتری از کارگران، روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ماه ۹۹، روزنامه شرق طی مطلبی از بیکار شدن دست‌کم ۱۰۰ هزار کارگر طی ده روز گذشته فقط در ۳ استان ایران خبر داد.

شرق به نقل از ایرنا می‌نویسد: «در ۱۰ روز گذشته دست‌کم صد هزار کارگر در سه استان مازندران، گلستان و لرستان از کار بیکار شده‌اند و نزدیک به ۶۵ هزار نفر هم در مازندران، قم، کرمانشاه، چهارمحال‌و‌بختیاری، مهاباد و سبزوار برای دریافت بیمه بی‌کاری نام‌نویسی کرده‌اند.»

شرق در ادامه می‌نویسد: «این فقط بخشی از آماری است که مسئولان محلی این شهرها و استان‌ها اعلام کرده‌اند. از وضعیت آماری دیگر استان‌ها خبری در دست نیست و باید جسته‌و‌گریخته در میان آمار مسئولان محلی آنها را جست‌وجو کرد؛ اما اخبار جسته‌و‌گریخته، خبر از بی‌کاری جمعیت زیادی از کارگران در ایران دارد.»

این روزنامه با اشاره به بیکار شدند ۸۰ هزار کارگر ساختمانی فقط در استان مازندران طی دوران شیوع کرونا ادامه می‌دهد: «در ایران بخش بزرگی از جامعه کارگران در صنعت ساختمان مشغول به کار هستند؛ یکی از مشاغلی که با شیوع کرونا فعالیت در آن نزدیک به صفر شده و کارگران زیادی که در آن مشغول به کار بودند، از کار بی‌کار شدند. فقط در مازندران و بنا به گفته سید‌هادی ساداتی، مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی ۸۰ هزار کارگر ساختمانی از کار بیکار شده‌اند.»

  • بیکاری دست‌کم ۶۰۰ هزار کارگر در پی شیوع ویروس کرونا

شرق همچنین در رابطه وضعیت وخیم کارگران در آستانه روز کارگر از قول ساداتی اضافه می‌کند: «سید‌هادی ساداتی با بیان اینکه دولت با وجود وعده‌هایی که در زمینه حمایت از کارگران در شرایط فعلی داده؛ اما هنوز ریالی به کارگران تعلق نگرفته است، می‌گوید که در آستانه روز کارگر، شاهد وخیم‌ترین وضعیت معیشتی برای کارگران هستیم.»

در رابطه با شروع مجدد فعالیت کارخانه‌ها و کارگاهها و تهدید سلامتی کارگران در شرایطی که کرونا بیداد می‌کند، می‌نویسد: «موضوع دیگری که این روزها نگرانی‌هایی را درباره وضعیت کارگران ایجاد کرده است، وضعیت سلامت آنها در کارگاه‌ها و کارخانه‌هایی است که شروع به فعالیت کرده‌اند. همین چند روز پیش خبر رسید که تست کرونای ۳۷ کارگر کارخانه پتروشیمی ارومیه مثبت شده است. گویا در این کارخانه ۸۲ مورد تست کرونا گرفته شده که از ‌این ‌میان تست ۳۷نفر یعنی ۴۵درصد کارگران مثبت اعلام شده است.»

ایلنا روز گذشته یکشنبه ۷ اردیبهشت نیز گزارش داده که کارگران چینی زرین ایران برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شده‌اند. آن‌چنان که در این گزارش آمده، انبارهای این شرکت پر است؛ اما از‌ آنجایی‌که مدتی است فروش نداشته‌اند، مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند. تعداد افراد بیکار‌شده در این شرکت را بالغ بر ۳۰۰ نفر می‌دانند.

اخراج نمایندگان ۳ هزار کارگر شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان از جلسه رسیدگی به مشکلات کارگران

به دنبال اعتصاب، راهپیمایی و تجمعات روز دوشنبه اول اردیبهشت ماه، ۳ هزار کارگر شرکت معادن زغال‌سنگ کرمان، صبح روز شنبه ۶ اردیبهشت، جلسه بررسی مشکلات کارگران برگزار شد؛ اما پیش از شروع جلسه، نمایندگان کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان و خبرنگاران را از جلسه بیرون کردند.

سه هزار کارگر معادن زغال‌سنگ کرمان به خصوصی‌سازی این شرکت و در اعتراض به این تصمیم، هفته گذشته دست از کار کشیدند و در سه شهر استان کرمان، مقابل ساختمان فرمانداری و دفتر امام جمعه تجمع کردند.

عصر شنبه ۶ اردیبهشت، جلسه‌ای با حضور استاندار کرمان، نماینده مجلس کرمان و راور و مسئولان شرکت زغال‌سنگ استان، در استانداری کرمان برگزار شد.

با وجود آن که پیش از جلسه، برای پوشش خبری اطلاع‌رسانی شده بود، اما در ابتدای نشست، خبرنگاران و نمایندگان کارگران معادن زغال‌سنگ کرمان را بیرون کردند.

علی‌رغم وعده‌ و وعیدهای استاندار کرمان جهت پیگیری مشکلات کارگران که در پایان نشست به خبرنگاران گفت:‌ «مدیرعامل شرکت فولاد و نماینده وزیر صمت باید به کرمان بیایند و پاسخگو باشند که واگذاری این شرکت به چه صورت انجام شده است تا ابهامات برطرف شود؛» اما موقت و یک‌‌ساله بودن قرارداد کار را طبیعی دانست که در همه جا و حتی دولت هم مرسوم است.

  • اعتصاب ۳ هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

در این جلسه نماینده کرمان و راور در مجلس، از نهادهای امنیتی خواست با کارگران معترض به شدت برخورد کنند.

وی گفت: «کارگران نبایستی کاری انجام دهند که دشمن شادکن شود. برخی اقدامات کارگران باعث سوء‌استفاده دشمنان شده است؛ مطالبات کارگران زغال‌سنگ قابلیت پیگیری دارد و باید از طریق مراجع قانونی پیگیری‌ شود.»

وی در بخشی از نامه منتشر شده این جلسه از وزیر کار خواست، سریعاً هماهنگی لازم با وزارت اطلاعات و مدیرکل اطلاعات استان کرمان، برای برخورد شدید با آن چه که امکان اخلال در عملکرد و فعالیت‌های تولیدی شرکت عنوان کرد را انجام دهد تا در آینده شاهد توقف فعالیت در این شرکت مهم نباشد.

اعتراض کارگران مجموعه شهرداری لوشان نسبت به عدم پرداخت ۹ ماه حقوق

کارگران مجموعه شهرداری لوشان، روز یکشنبه ۷ اردیبهشت‌ماه، نسبت به عدم دریافت مطالبات خود دست به اعتراض زدند.

به گفته یکی از کارگران: «شماری از کارگران خدماتی شهرداری لوشان که جهت استفاده از تسهیلات بیمه‌ای، به مراکز درمانی مراجعه کرده بودند، از پرداخت نشدن حق بیمه ۹ ماهه خود مطلع شدند.»

این کارگر افزود:‌ «جدا از مطالبات بیمه، دستمزد خود و همکارانش در ۶ ماه گذشته پرداخت نشده است و این در حالی است که کارگران بارها برای دریافت مطالبات خود از راه‌های مختلف دست به اعتراض زده‌اند؛ ولی تاکنون مسئولان پاسخگوی آنان نبوده‌اند.»

این کارگر معترض همچنین اظهار داشت: «مسأله را با کارفرما مطرح نمودیم؛ اما وی در پاسخ به این عمل عنوان کرد که به دلیل مشکلات مالی و نداشتن نقدینگی، پرداخت حق بیمه عقب افتاده است.»

وی در تشریح مطالبات بیمه‌ای خود و همکارانش گفت:‌ «حق بیمه خرداد۹۶، تیر، مهر و دی ماه ۹۷، تیر، شهریور، آبان، دی و اسفند ماه ۹۸ کارگران به تأمین اجتماعی پرداخت نشده است.»

وی در پایان اظهار داشت:‌ «علی‌رغم اینکه موضوع معوقات مزدی‌مان را مرتباً در رسانه‌های جمعی مطرح می‌کنیم تا به گوش مسئولان برسد، اما هیچ گوش شنوایی نیست و کسی اهمیت نمی‌دهد.»

لازم به یادآوری است که شهریور ماه سال گذشته، شهردار لوشان به همراه سه نفر از اعضای شورای شهر به دلیل روشدن فساد مالی‌شان، از انجام فعالیت در شهرداری محروم شدند.

  • تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوس مقابل شهرداری و استانداری یاسوج نسبت به عدم دریافت ۷ماه

تا پیش از آن نیز حقوق کارگران طی سالیان گذشته با دو تا سه ماه تأخیر پرداخت می‌شد؛ اما از زمانی که شهرداری لوشان با سرپرست اداره می‌شود، کارگران آخرین حقوقی که دریافت کرده‌اند مربوط به مهرماه سال ۹۸ است.

به گفته یکی از کارگران، عدم دریافت حقوق و پرداخت نشدن حق بیمه کارگران، با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده، نگرانی‌های کارگران را دوچندان کرده است.

پیش از این در ۳۰ فروردین ماه نیز کارگران شهرداری لوشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مزدی و حق بیمه اعتراض داشتند و یکی از کارگران گفته بود: «روزهای قبل از سال نو ما روی رفتن به خانه نداشتیم. دغدغه همه ما این بود که در ایام نوروز فرزندان‌مان را خوشحال ببینیم؛ اما در حال حاضر تنها دغدغه ما سیر کردن شکم آنهاست و در عین حال نگران سلامتی آن‌ها نسبت به بیماری کرونا هستیم.»

به گفته کارگران شهرداری، بیش از این تحمل بیکاری و بی‌پولی ندارند و در این میان صدمات جبران‌ناپذیری به زندگی خانوادگی آنان وارد شده است.

تجمع اعتراضی جوانان بیکار شهر حر بیت چریم شوش همراه با مسدود کردن جاده 

صبح روز پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت ماه ۹۹، برای چندمین روز متوالی جوانان جویای کار شهر حر بیت‌چریم شهرستان شوش در شمال استان خوزستان با بستن دروازه ورودی شهر، در یک تجمع اعتراضی مسیر سرویس‌ کارکنان شرکت‌های مرتبط با کشت و صنعت را سد کردند.

جوانان بیکار نسبت به بکارگیری‌ افراد غیرمحلی‌ در شرکت هفت‌تپه، کاغذسازی‌، حریر و صنایع مرتبط و همچنین استخدام‌ نفرات نزدیک به مدیران این شرکت‌ها و وابستگان آنها را و عدم استخدام نیروهای محلی دست به اعتراض زدند.

همچنین به گزارش عصر جنوب, روز پنجشنبه ۴ اردیبهشت، یکی از جوانان ساکن شهر حر بیت ‌چریم واقع در شهرستان شوش از توابع استان خوزستان در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که با هدف اعتراض به عدم بکارگیری نیروهای کار بومی در این شهرستان برگزار شده بود پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین بنا بر گزارش اهالی محل این تجمع شامگاه پنج‌شنبه ۴ اردیبهشت نیز ادامه داشت و جوانان بیکار اقدام به مسدود کردن جاده شوش شمال خوزستان کردند.

جوانان، دروازه ورودی شهر، مسیر سرویس‌ کارکنان شرکت‌های مرتبط با کشت و صنعت شوشتر و ورودی نیشکر هفت‌تپه را مسدود کردند.

خاطر نشان می‌شود که منطقه خلف الحیدر بعداز انقلاب ۵۷ به بیت چریم شناخته شد . حر از توابع شهرستان شوش در حاشیه رودخانه دز واقع است.

Share: