اخبار کرگری ایران

جمعی از کارگران کنتورسازی قزوین در مقابل ساختمان دفتر امام جمعه این شهر و شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

روز پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، جمعی از کارگران کنتورسازی قزوین در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود در مقابل ساختمان دفتر امام جمعه این شهر دست به تجمع زدند.

نماینده این کارگران گفت: “از سال ۸۷ که شرکت خصوصی شد، مشکلات شروع شده؛ از آن تاریخ تا امروز، از ۹۰۰ نفر رسیده‌ایم به ۱۸۰ نفر، تعدادی بازنشسته شدند، تعدادی هم با خاتمه قرارداد هرسال بیکار شدند، حتی اوضاع تولید هم نامرتب است.

از قرار معلوم، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره به دلیل پرونده اقتصادی در بازداشت موقت هستند اما  بازهم مشکلات کارگران کنتورسازی ادامه دارد.

این کارگران گفتند: “در این چندساله به همه نهادها مراجعه کرده‌ایم اما هیچ کاری برای ما انجام نمی‌دهند.”

نماینده کارگران کنتورسازی در ارتباط با مطالبات مزدی پرداخت نشده‌ی حدود ۲۰۰ کارگر این واحد تولیدی گفتند: “ما از سال ۹۵ مطالبات نپرداخته نداریم. ۹۶ نیز هر کارگر نزدیک به ده میلیون طلب دارد که برای پرداخت این مطالبات، حکم دادگستری را داریم. در ۹۶  و ۹۷ هم نفری حدوداً ده میلیون طلب داریم که برای آن هم حکم گرفته‌ایم. امسال نیز بعد ۴ ماه کار کردن بدون حقوق، در شرکت را  قفل و زنجیر کردند و گفتند مواد اولیه نداریم! دادگستری قزوین مواد اولیه آورد اما کار باز هم تعطیل است. کارفرما شروع به تولید نمی‌کند و می‌گوید این کارگران را نمی‌خواهم؛ برای ما عدم نیاز اعلام کرده است”.

نماینده کارگران با بیان اینکه نه حقوق می‌دهند نه بیمه را به موقع رد می‌کنند، ادامه می‌دهد: “یک ماه است آواره‌ایم. یا جلوی استانداری هستیم یا مقابل فرمانداری البرز یا دفتر امام جمعه”.

او تاکید کرد: “از مسئولان می‌خواهیم فکری به حال کنتورسازی و کارگران مستاصل آن بکنند. ده سال پیش که این واحد را به بخش خصوصی دادند، باید فکر امروز را می‌کردند که نکردند. حالا هم باید برای شروع تولید و ترمیم مدیریت این شرکت و همچنین پرداخت مطالبات انباشته کارگران فکری بکنند وگرنه «کنتورسازی» از دست می‌رود”.

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

به گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، امروز پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، شماری از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، دست از کار کشیده و اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

گفته شده است که پس از انتشار فایل صوتی “رشوه گیری” چند نفر از اعضای شورای اسلامی کار در هفت تپه، کارگران دست به تجمع و اعتراضی زدند.

کارگران معترض “اخراج و منحل کردن تشکل وابسته و رشوه گیر شورای اسلامی کار” و “اخراج بخش فاسد خصوصی و مدیران نالایق از جمله مدیران مالی و اداری (که حقوق های نجومی دارند و بازنشسته هستند)” را به عنوان مطالبات خود مطرح کردند.

لازم به ذکر است که بعد از گذشت چهار روز  از تجمع و اعتراض کارگران هفت‌تپه، امروز مسئولان اداره کار در جمع کارگران حاضر شدند و به کارگران گفتند: “به کار خود برگردید تا به مطالبات شما رسیدگی شود”.

بر اساس این گزارش، کارگران در پاسخ به مسئولان اداره کار گفتند که “تا رسیدن به خواسته‌هایمان تجمع و اعتراض را ادامه خواهیم داد”.

مرگ ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی کار 

طی روز گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، ۴ کارگر در حوادثی جداگانه در شهرهای چالوس، شازند، مراغه و مهاباد جان خود را از دست دادند. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

کارگر ۴۲ ساله ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمان در حال ساخت ورزشگاه شهرستان چالوس، جان خود را از دست داد.

روابط عمومی نیروی انتظامی اعلام کرد: “در پی کسب خبری از مرکز فوریت‌های پلیس ۱۱۰ مبنی بر سقوط کارگری از ورزشگاه در حال احداث شهرستان چالوس بلافاصله ماموران کلانتری ۱۱ آن شهرستان در محل حاضر شدند”.

با بررسی انجام شده مشخص شد، مردی ۴۲ ساله در حال کار در قسمت پله‌های ورزشگاه، به دلیل سقوط از ارتفاع به شدت مجروح شد و در دم جان باخت.

با حضور عوامل امدادی جسد نامبرده به سردخانه منتقل شد و علت این حادثه در دست بررسی است.

معوقات مزدی و بیمه ای کارگران شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان 

کارگران شاغل در شرکت آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان ۴ ماه دستمزد معوقه دارند. یکی از این کارگران با بیان اینکه ۳ ماه حق بیمه مان نیز پرداخت نشده است گفت که “ما نمی توانیم با امنیت و اطمینان خاطر کار کنیم که همین مسئله سبب سخت شدن محیط کار و افزایش استرس خانواده هایمان شده است”.

«حق بیمه و حقوق آبداران آب و فاضلاب روستایی خوزستان کی پرداخت می‌شود؟» از عناوینی بود که از طریق مخاطبان در سامانه فارس من ثبت شد و خبرنگار فارس این سوژه را از مدیرعامل سازمان آب و فاضلاب روستایی استان خوزستان جویا شد.

هرچند مدیرعامل آبفار خوزستان پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه آبداران را مربوط به کمبود بودجه دانست اما مدعی شد که این روند به زودی اصلاح می‌شود.

یکی از کارگران آب و فاضلاب روستایی خوزستان با اشاره به‌ سختی‌های کار و مشقت‌های زندگی معیشتی کارگری گفت: “شرایط معیشتی کارگران و حقوق آنها طوری است که هر روزمان به اندازه یک سال می‌گذرد و امسال هم نه تنها افزایش حقوق شامل ما نشده بلکه حتی ۴ ماه حقوق معوقه‌مان را هم پرداخت نکرده‌اند تا با این شرایط زندگی سختی داشته باشیم”.

وی گفت: “مهم‌ترین دلخوشی ما در این نحوه کار، بیمه تأمین اجتماعی است که تاب آوری ما در مقابل حوادث را افزایش می‌دهد، اما ۳ ماه است که حق بیمه ما پرداخت نشده و ما نمی‌توانیم با امنیت و اطمینان خاطر کار کنیم که همین مسئله سبب سخت شدن محیط کار و افزایش استرس خانواده‌هایمان شده است”.

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی آب و فاضلاب روستایی خوزستان نیز با اشاره به حل مشکل کارگران این شرکت در برخی از شهرستان‌ها مدعی شد: “مشکل کارگران آبفار در چند شهرستان دیگر حل نشده و گره ایجاد شده هم عدم همکاری تأمین اجتماعی در آن شهرستان است.”

حسین غلامی افزود: “یک سری مسائل فنی به وجود آمده است به این صورت که شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان مبلغی بالغ بر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان، به صورت اوراق نزد تأمین اجتماعی دارد که مربوط به چهار پیمانکار نیروهای آبدار است”.

وی با اشاره به اینکه مبلغی که نزد تأمین اجتماعی مانده مبلغی بیش از سه ماه حق بیمه معوقه آبداران است، گفت: “بنا بر گفته معاون بیمه‌ای خوزستان ۴ پیمانکار زیرمجموعه شرکت آبفار، شرکت‌های صددرصد دولتی هستند و اگر تا ۶ ماه پولی جهت حق بیمه پرداخت نکنند، دفترچه کارگران قابل تمدید است اما متأسفانه برخی از شعب سازمان تأمین اجتماعی مانند شوش و رامهرمز حاضر به همکاری در این زمینه نیستند”.

سرپرست معاونت پشتیبانی و منابع انسانی آبفار خوزستان در پاسخ به این پرسش که اگر در این مدت‌زمان کارگری دچار حادثه شود تکلیف بیمه‌اش چه می‌شود، گفت: “متأسفانه هر شعبه‌ تأمین اجتماعی ساز خودش را می‌زند و این روال اداری با سازمان تأمین اجتماعی است که طی نامه‌ای به شعب خود در شهرستان‌ها برساند که دفترچه‌ کارگران را تمدید کند”.

ادامه اعتراضات کارگران سه شرکت هپکو ، آذرآب و واگن پارس اراک

روز پنجنشبه ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۸ کارگران سه شرکت هپکو ، آذر آب و واگن پارس اراک طی برپایی تجمعی به مقامات ۱۰ روز فرصت دادند تا مشکل مالکیت این شرکت‌ها را از میان بردارند.

به گفته کارگران معترض، استاندار استان مرکزی اعلام کرده است شرکت واگن پارس اراک به شرکت مپنا واگذار می‌شود و واگذاری شرکت آذرآب هم مشروط به بررسی تیم کارشناسی، در طی ۱۰ روز آینده موکول شده است. همچنین بعد از تصمیم‌گیری درباره آذرآب، واگذاری شرکت هپکو به مپنا در دستور کار قرار می‌گیرد. گفتنی است از ابتدای شهریور سال جاری کارگران دو کارخانه هپکو و آذرآب  اراک در اعتراض به تعویق دستمزدها، پرداخت‌نشدن حق بیمه، عدم امنیت شغلی، و بلاتکلیفی کارخانه و توقف تولید، در خیابان‌های اراک راهپیمایی کردند و دست به اعتصاب زدند.

خاطر نشان می‌شود که آخرین بار عصر روز شنبه ۱۶ شهریور ۹۸، جمعی از کارگران شـرکت هپکو اراک بعد از اتمام ساعت کاری در حیاط شرکت با در دست داشتن پلاکاردی خواستار تعیین تکلیف سهامداری شرکت شده بودند. روی این پلاکارد نوشته شده بود: ما کارگران هپکو با صدای بلند فریاد می‌زنیم، خواسته اصلی ما تعیین تکلیف سهامداری و مالکیتی شـرکت هپکو بعد از ۵ سال بلاتکلیفی می‌باشد، نه انتصاب یک مدیر جدید.

کارگران هپکوی اراک در ‌باره  انتصاب مدیرعامل هلدینگ هپکو گفتند:

با انتصاب مدیرعامل جدید، ما پرسنل همچنان خواسته اولیه خودمان  را داریم چون  جابه‌جایی مدیرعامل مانند مْسکنِی است که به بیمار می‌دهند اما درمانی صورت نگرفته است.

همچنین شایان یادآوری است که آخرین بار پیش از ظهر روز پنجشنبه ۱۴ شهریورماه ۱۳۹۸، بار دیگر کارگران کارخانه آذرآب در اعتراض به عدم پاسخگویی مقامات به خواسته‌های‌شان، از کارخانه به سمت مرکز شهر اراک راهپیمایی کرده بودند. در جریان این راهپیمایی معترضان ابتدا مقابل بانک کشاورزی به عنوان سهامدار عمده این شـرکت تجمع نموده و سپس مقابل دفتر «بهارستان‌نشینان خنداب و کمیجان» و در نهایت درمیدان اصلی شهر تجمع اعتراضی برگزارکرده بودند.

اعتراضات کارگران شهرداری یاسوج  و کارگران مناطق ۴ و ۵ و ۶ شهرداری اهواز 

اعتراضات ادامه‌دار کارگران شهرداری یاسوج

اعتراضات کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت چندین ماه ها دستمزد معوقه، حق بیمه و سایر مطالباتشان همچنان ادامه دارد.

کارگران شهرداری یاسوج معترضانه در این خصوص می گویند، بیش از چهار ماه است که دستمزد و بیمه خود را دریافت نکرده‌اند. علاوه بر آن، شهرداری تاکنون عیدی و سنوات سال گذشته کارگران را پرداخت نکرده است.

کارگران فضای سبز شهرداری یاسوج عنوان کردند: «در آستانه سال تحصیلی جدید، عدم پرداخت دستمزدها مشکلات زیادی برای آنها در خصوص تحصیلات فرزندان‌شان به وجود آورده به طوریکه توان تهیه لباس و وسائل لوازم التحریر تحصیلات مدرسه فرزندان خود را ندارند.»

تجمع اعتراضی کارگران مناطق ۴ و ۵ و ۶ شهرداری در اهواز

روز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ کارگران مناطق ۴ و ۵ و ۶  شهرداری اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه حقوق شان دست از کار کشیده و در مقابل شهرداری این شهر تجمع کردند.

خاطر نشان می‌شود که آخرین بار در روز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۹۸، جمعی از کارگران شهرداری منطقه ۵ اهواز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود دست از کار کشیده و تجمع کرده بودند.

معترضان که خواهان پرداخت ۳ ماه دستمزدهای معوقه خود بوده‌اند، با خودداری از جمع‌آوری زباله‌ها در سطح شهر خواستار دریافت کلیه مطالبات معوقه خود شده بودند.

در جریان این اعتصاب مسئولین شهرداری منطقه ۵ اهواز با حضور در میان معترضان وعده داده بودند طی هفته آتی یک ماه از دستمزد کارگران را پرداخت کنند؛ ولی کارگران با ادامه اعتصاب و تجمع خود اعلام کرده‌بودند تا رسیدن به کلیه دستمزدها و مزایای معوقه خود دست از اعتصاب برنخواهند داشت.

خاطر نشان می‌شود که کارگران شهرداری شهرهای مختلف ایران بارها نسبت به عدم پاسخگویی دولت نسبت به مطالبات عادلانه‌شان دست به تجمع اعتراضی و اعتصاب زده‌اند؛ ولی تاکنون پاسخی نگرفته‌اند.

اعتصاب چندباره کارگران نیشکر هفت‌تپه و اعتراض کارگران پروژه سد مخزنی عمارت

اعتصاب مجدد کارگران نیشکر هفت‌تپه

صبح روز پنجشنبه ۲۱ شهریورماه ۹۸، کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود برای چندمین روز متوالی دست از کار کشیدند.

این کارگران که از روز ۱۶ شهریورماه ۹۸ دست به تجمع و اعتصاب زده‌اند، می‌گویند، کارفرما قصد دارد ۳۵ تن از کارگران بخش دام و طیور این شرکت را به بهانه عدم نیاز از کار اخراج کند. لازم به یادآوری است، کارگران نیشکر هفت‌تپه بارها در اعتراض به مطالبات معوقه و با خواست الغای خصوصی‌سازی شرکت دست به اعتصاب زده‌اند.

گفتنی است که ده‌ها تن از کارگر این مجتمع در ارتباط با اعتصاب و اعتراضات کارگری، احضار و به احکام زندان و شلاق محکوم شده‌اند. چندی پیش نیز دادگاه تهران طی یک حکم ظالمانه، هفت نفر از کارگران از جمله اسماعیل بخشی، محمد خنیفر و اعضاء تحریریه نشریه اینترنتی گام را در مجموع به ۱۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

اعتراض کارگران پروژه سد مخزنی عمارت نسبت به  بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

اعتراض کارگران پروژه سد مخزنی عمارت

روز چهارشنبه ۲۰ شهریورماه ۹۸، کارگران پروژه سد مخزنی عمارت نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی خود دست به اعتراض زدند.

پروژه سد مخزنی عمارت به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی منطقه به حساب می آید که در این چند سال اخیر تقریبا پروژه از مرز ۹۰ درصد گذشته است؛ اما با این تفاسیر از ابتدای سال جاری هیچ توجهی به پروژه ای که در حال اتمام می‌باشد نشده است.

آخرین حقوق پرداختی تا به امروز مربوط به بهمن ماه سال گذشته می‌باشد که آن هم باز بصورت نصفه پرداخت شده است. برخی از کارگران، حتی نصف حقوق بهمن ماه را دریافت نکرده‌اند و عملا تا به روز ۲۰ شهریور۹۸ حقوق ماه‌های اسفند، فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد پرداخت نشده و برای تعدادی از کارگران هم حقوق بهمن ماه نصفه واریز شده است. بنابراین با احتساب عیدی که معادل دوماه حقوق است، ۸ تا ۸ ماه و نیم حقوق کارگران این پروژه پرداخت نشده است.

پروژه سد مخزنی عمارت واقع در شمال استان اردبیل و در فاصله ۸۰ کیلومتری شهرستان گرمی واقع است.

Share: