سه تن از رانندگان پتروشیمی شازند به دلیل اعتراض به پایین بودن دستمزد اخراج شدند. این کارگران چندی پیش در اعتراض به پایین بودن دستمزد نامه‌ای به استانداری نوشته بودند. آنها خواستار پیگیری وضعیت خود توسط مقامات استانی شده بودند. مسئولین شرکت پتروشیمی شازند نیز به جای پاسخ دادن این کارگران را اخراج نمودند.

به گفته همکاران رانندگان پتروشیمی شازند، علت اخراج این افراد پیگیری وضعیت حقوقی‌شان بوده است. به دلیل قراردادهای کوتاه مدت کارفرما دست باز در اخراج کارگران دارد. کارفرماها از این قراردادها برای سرکوب هرگونه مطالبه‌گری حقوق توسط کارگران استفاده می‌کنند.

یکی از رانندگان پتروشیمی شازند در رابطه با پایین بودن دستمزدهایشان می‌گوید:

«رانندگان با ماشین خود کار می‌کنند؛ اما حقوق دریافتی آنها بین ۵ میلیون و ۸۰۰ تا ۶ میلیون و ۵۰۰ تومان است که بخشی از این رقم صرف هزینه‌ ماشین می‌شود.»

کارگران اخراجی نزدیک به ۴۰ روز است که بلاتکلیف هستند و هرکدام بالای ۱۰ سال سابقه دارند. کارگران اخراجی خواستار پیگیری مسئولین و بازگشت به کار خود هستند.

دست باز کارفرما با بستن قراردادهای کوتاه مدت

بکارگیری کارگران به‌صورت‌های قراردادی، شرکتی، گرفتن سفید امضا، از جمله رویه‌های غیرقانونی و ضدکارگری می‌باشد که در حاکمیت فعلی، به امری عادی تبدیل شده است. به دلیل سیاست‌های ضدکارگری دولت، کارفرماها ، دست باز برای بستن هر قراردادی با کارگران دارند. بستن قراردادهای کوتاه‌مدت باعث شده، موقعیت قانونی کارگران به شدت پایین بیاید.

پرداخت نکردن دستمزد و حق بیمه، ساعات طولانی کار، اخراج دسته جمعی، پایین آوردن دستمزد کارگران، نمونه‌ای از عملکرد این شرکت‌ها است. این اقدامات زمینه‌ساز اعتراض کارگران را فراهم می‌کند. این اعتراضات با گسترش و وصل شدن به اعتراضات اجتماعی زمینه‌ساز تغییرات جدی خواهد شد که به سرنگونی این حکومت خواهد انجامید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.