کارگران پتروشیمی فارابی بندر ماهشهر به‌دلیل اعتراض به شیفت‌های کاری از سوی مدیران این پتروشیمی اخراج شدند. مدیران پتروشیمی به‌جای رسیدگی به مشکلات کارگران در یک عمل غیرقانونی و خودسرانه کارگران معترض را اخراج کردند. بی‌قانونی و نبود حمایت از کارگران دست کارفرمایان و مدیران را برای این اقدامات ضدکارگری باز می‌گذارد. این کارگران فقط خواستار رسیدگی به شیفت‌های کاری اقماری بودند.

بر اساس گزارش فعالان کارگری، شماری از کارگران پتروشیمی فارابی بندرماهشهر در پی اعتراض به مسئولان شرکت در رابطه با شرایط شغلی، از ادامه فعالیت کاری تعلیق شده و در معرض اخراج قرار گرفته‌اند.

به گفته کارگران، ۲۲ تن از کارگران و پرسنل این مجتمع تولیدی، با وجود بومی بودن و برخورداری از سوابق شغلی، در پی اعتراض به شیفت‌های کاری اقماری (۱۵ روز کار ، ۱۵ روز استراحت)، از کار تعلیق و  اخراج شده‌اند.

اخراج کارگران پتروشیمی فارابی در آستانه روز کارگر

در آستانه فرارسیدن روز کارگر تهدید و اخراج کارگران حاکی از سیاست ضدکارگری این حاکمیت است.

کارگران اخراج شده در رابطه با سیستم پرداخت روزمزدی و دریافت دستمزد بسیار اندک ۲ میلیون تومانی، اعتراض کرده بودند.

آنها خواهان رسیدگی مسئولان به مطالبات شغلی و معیشتی خود هستند.

اخراج بی‌رویه و غیرقانونی کارگران فقط به‌دلیل اعتراض صنفی این‌ روزها ابعاد گسترده‌ای به‌خود گرفته است.

سال گذشته رئیسی وعده داد فقر مطلق را تا پایان سال ۱۴۰۰ ریشه‌کن خواهد کرد. اما محصول ۹ ماه ریاست وی تعطیلی هرچه بیشتر کارخانه‌ها و اخراج کارگران بوده است.

در همین رابطه روز ۲۵ فروردین کارگران پتروشیمی آرین متانول با خواست افزایش دست اعتصاب زدند. در پی اعتصاب این کارگران، اما پیمانکاران با تهدید کارگران از آنها خواستند که تا روز ۲۷ فروردین‌ماه سر کار بروند.

در ادامه پیمانکاران کارگران را تهدید کردند که یا سر کار بروید و یا تسویه حساب کنید.

در پی اعتراضات چندین ماهه کارگران نفت و پتروشیمی در سال گذشته و شرایط سخت‌تر معیشتی پیش رو، فوران و انفجار خشم دوباره آنها را در سال جاری با شدت هرچه بیشتر کلید خواهد زد.

یک کارشناس اقتصادی در سال گذشته هشدار داد که انفجار گرسنگان در پیش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.