اخراج ۲۰ تن از کارگران (مهمانداران) شرکت راه‌آهن رجاء به دلیل متاهل بودن

بنا به گفته کارگران (مهمانداران) شاغل در شرکت راه‌آهن رجاء که تحت مسئولیت یکی از شرکت‌های حمل و نقل ریلی مشغول کار بودند در روز شنبه ۵ بهمن ماه ۹۸، بیست نفر از مهمانداران این شرکت خدماتی به دلیل متأهل بودن از کار اخراج شده‌اند.

گفته می‌شود، میانگین سابقه این کارگران ۵ تا ۱۰ سال است و آنها به بهانه متأهل بودن و دریافت حق عائله‌مندی و اولاد، بیکار شده‌اند.

شماری از کارگران شرکت راه‌آهن رجاء با اعلام خبر تعدیل برخی همکاران خود در یکی از شرکت‌های حمل و نقل ریلی این مجموعه گفتند: «مهمانداران تعدیل شده در روزهای گذشته همزمان با ورود پیمانکار جدید بیکار شده‌اند.»

به گفته یکی از مهمانداران:‌ «برخی مهمانداران بعد از اتمام قراردادهای کارشان در راستای اجرای سیاست کاهش هزینه از سوی پیمانکار جدید اخراج شده‌اند.»

کارفرمای شرکت پیمانکاری گفته است که «برای کاهش هزینه‌های جاری ناچاریم از مهمانداران مجرد که هزینه‌های کمتر و حقوق کمتری به نسبت متأهیلن دریافت می‌کنند، استفاده کنیم.»

بنا به اظهار این مهماندار، مسئولان راه‌آهن رجای مشهد مدعی هستند که مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی ندارند و به همین دلیل جدا از تعدیل، آنها پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران نیز نیستند.

محمد فرجی یکی از کارگران اخراجی این شرکت گفت:‌ «کارفرما ضمن اخراج ما کارگرانی که متأهل بودیم، عنوان کرده که تنها با کارگر مجرد قرارداد می‌بندیم.»

او تصریح کرد:‌ «وقتی دلیل این اخراج در زمستان آن هم ویژه متأهلین را جویا شدیم به ما گفت، کارگر مجرد حق اولاد نمی‌گیرد.»

این کارگر اخراجی گفت:‌ «ما همچنان بلاتکلیف هستیم و مسئولان جواب روشنی در این مورد به ما نمی‌دهند.»

اما این سوال همچنان بی‌پاسخ ماند که تکلیف بیکاری کارگران متأهل چیست و چه کسی باید پاسخگو باشد.

توجیه مدیر روابط عمومی شرکت رجای مشهد، در اخراج این ۲۰ مهماندار این است که «شرکت توسعه گستر بینالود از پیمانکاران سابق رجاء است که بعد از اتمام قرارداد کاری خود، نیروی کار تحت مسئولیت خود را برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کرده است. در عین حال پیمانکار جدید هیچ مسئولیتی در قبال کارگران شرکت قبلی ندارد.»

Share: