ادامه اخراج کارگران پتروشیمی ایلام و عدم پاسخگویی مدیران مجتمع + فیلم

اخراج کارگران پتروشیمی ایلام همچنان ادامه دارد و سفره کارگران و خانواده‌هایشان در حالی خالی‌تر می‌شود که نه بیمه بیکاری گرفته‌اند و نه امیدی به بازگشت به کارشان را دارند.

بنا بر آخرین گزارشات منابع کارگری در پتروشیمی ایلام، ۲۰۰ نفر از کارگران شاغل در این مجتمع به تازگی اخراج شده‌اند؛ در ماه‌های گذشته نیز ٣٠ نفر از این کارگران اخراج شدند.

در اعتراض به اخراج‌ها و عقب افتادن پرداخت دستمزدها، کارگران پتروشیمی ایلام، در دو ماه اخیر، تجمعات اعتراضی متعددی برگزار کرده‌اند.

این کارگران به صورت پیمانی کار می‌کنند و بخشی از ٢٥ هزار کارگر غیررسمی شرکت نفت هستند که در مرداد ماه سال ۹۹، در اعتراض به زورگویی‌های پیمانکاران و قراردادهای موقت کاری و با خواست‌هایی چون لغو قراردادهای موقت کاری، داشتن امنیت شغلی و توقف اخراج‌ها و افزایش دستمزدها دست به اعتصاب زدند.

اخراج‌ کارگران و عقب‌افتادن پرداخت دستمزد آنها، اکنون به فضای اعتراض در پتروشیمی ایلام شدت بخشیده است و کارگران خواستار توقف فوری اخراج‌ها و دائمی شدن قراردادهای خود و اجرای وعده‌های داده شده هستند.

در پتروشیمی ایلام ٢ هزار کارگر مشغول به کار هستند که با جنجال اخـراج کـارگران، به خصوص کارگران بومی، فضای اعتراضی به خود گرفته است.

براساس گزارشات منابع کارگری، پتروشیمی ایلام با اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران این مجتمع در این روز‌های کرونایی، همچون بنزینی شده است بر آتش درون کارگران نیازمندی که برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده‌هایشان با سختی‌های زیادی روبرو هستند.

در خصوص اخـراج کارگران پتروشیمی ایلام کار به جایی رسیده است که صدای خبرگزاری صدا و سیما در ایلام نیز بلند شده و می‌گوید:

«در این روزهای کرونایی که خانواده‌ها برای تامین مخارج زندگی خود با مشکلات روبرو هستند، سفره کارگران خالی‌تر از همیشه با چالش‌هایی مواجه است و در این میان پتروشیمی ایلام نیز اقدام به اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران بومی که در این مجتمع مشغول به کار بوده‌اند، نموده است.»

اما آن چه بیش از هر چیز اعتراض کارگران پتروشیمی ایلام را برانگیخته است، عدم پاسخگویی مدیران این مجتمع است و سفر غیرمسئولانه مدیرعامل پتروشیمی ایلام به خارج از استان، آن هم در شرایطی که بایستی پاسخگوی علت این اخراج‌ها و جهت رسیدگی به مشکلات کارگران حضور داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایلام نیز به موضوع اخـراج کـارگران واکنش نشان داده و اعلام کرد که براساس مصوبه کمیسیون کارگری، هیچ اخراجی نبایستی در این شرکت صورت گیرد.

شکرالله شیرخانی، شامگاه چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۹، در یک گفت‌وگوی خبری گفت: «اخراج کـارگران پتروشیمـی ایـلام غیرقانونی و بر لزوم بازگشت کارگران به کارشان تاکید می‌کنم.»

وی در ادامه با اشاره به این که مدیران پتروشیمی اجرای شیوه‌نامه و آزمون را بهانه اخراج این کارگران دانسته، تاکید کرد: «به دنبال مصوبه دی ماه کمیسیون کارگری که مدیرعامل پتروشیمی ایلام نیز حضور داشته است، این شرکت حتی با آزمون و اجرای شیوه‌نامه نیز حق اخراج کارگران را ندارد.»

وی تصریح نمود که پتروشیمی ایـلام بایستی طبق جلسه‌ای که مدیرعامل پتروشیمـی ایلام نیز شرکت داشت، کارگران را به کارشان بازگرداند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *