ادامه اعتراض سه هزار کارگر معدن کرمان

یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ماه ۹۹، سه هزار کارگر معدن کرمان همچنان به تجمع و تحصن خود ادامه دادند.

کارگران همچنان خواستار شفاف‌سازی درباره روند واگذاری سهام شرکت، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و تضمین امنیت شغلی خود هستند.

کارگران معدن از ۱۵ اردیبهشت امسال برای دومین بار در سال جاری دست به اعتصاب و تجمع زدند.

سه هزار کارگر معدن اول اردیبهشت امسال نیز در اعتراض به «زمزمه‌های مبنی بر واگذاری سهام شرکت به یک شرکت به نام دالاهو»، «عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل»، «نداشتن امنیت شغلی» و «پایین بودن دستمزدها» اعتصاب کرده بودند.

به دنبال این اعتصاب که با تجمع مقابل فرمانداری‌ و دفاتر امام جمعه رزن، کوهبنان و راون همراه بود، استاندار کرمان، هم چون گذشته مدعی تشکیل جلسه و رسیدگی به مطالبات کارگران شده بود.

با وجود تشکیل این جلسه و درخواست استاندار و نمایندگان کرمان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شفاف‌سازی در باره واگذاری سهام شرکت معدن زغال‌سنگ کرمان به یک شرکت دیگر، روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد، ۱۴ اردیبهشت مجدداً بر واگذاری سهام شرکت در بازار بورس تاکید و اعلام کرد: «سهام این شرکت از طریق شرکتی به نام «تجارت دالاهو» در بورس عرضه خواهد شد.»

معادن زغال‌سنگ کرمان که از بزرگترین معادن زغال‌سنگ در ایران به شمار می‌آید، برای تسویه بدهی دولت به صندوق بازنشستگی فولاد کشور واگذار شده است و حالا مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد هم از فروش سهام شرکت در بورس خبر داده است.

  • اعتصاب ۳ هزار کارگر زغال‌سنگ کرمان در اعتراض به واگذاری به بخش خصوصی

مدیرعامل شرکت معدن کرمان هم عرضه سهام شرکت در بورس را الزامی دانسته و گفته است: «اگر صندوق بازنشستگی فولاد سهام شرکت را در بورس عرضه نکند، معدن در اختیار سازمان خصوصی‌سازی قرار خواهد گرفت.»

مدیرکل حراست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواسته‌های کارگران را «فرا استانی» عنوان کرده و از مدیران صندوق بازنشستگی فولاد درخواست کرده است، به استان کرمان سفر کرده و مطالبات کارگران را از نزدیک بشنوند و به آن ها پاسخ دهند».

تصمیم‌گیری در باره طبقه‌بندی مشاغل که به ظاهر در حیطه اختیارات استانی است، بنابه گزارش «کرمان‌نو»، شنبه ۲۰ اردیبهشت، ۲۰ تن از نمایندگان کارگران، طرح طبقه‌بندی مشاغل را پس از اصلاح در شورای تامین استان، بازخوانی کرده‌اند؛ اما کارگران این طرح را قبول ندارند؛ چرا که قرار بود ۲.۵ میلیارد تومان به حقوق و مزایای کارگران اضافه شود؛ اما در طرح طبقه‌بندی فعلی به ۳۵۰ میلیون کاهش یافته است.

براساس این گزارش، بسیاری از مزایا جانبی مانند سختی کار، بدی آب و هوا، هزینه نهار و آلایندگی حذف شده است. توضیحات مدیران استانی تا به حال نتوانسته رضایت کارگران را جلب کند و کارگران به تجمع و اعتصاب خود ادامه می‌دهند.

جهانگیری، معاون اول رئیس دولت و وزیر صنعت، معدن و تجارت قرار بود در هفته گذشته به کرمان سفر کنند؛ این سفر اما به دلایل اعلام نشده، لغو شد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم که به گفته استاندار کرمان، قرار بود برای پاسخگویی و شفاف‌سازی در باره واگذاری معدن کرمان در جلسه استانی حاضر شود، هنوز به کرمان نرفته است.

Share: