ادامه اعتراض کارگران پیمانکار شرکت بهاوند باراد معدن چادرملو

روز شنبه ۵ بهمن ماه ۹۸، کارگران پیمانکاری شرکت بهاوند باراد از ادامه‌ی اعتراض صنفی خود نسبت به عدم تمدید قرارداد و بیکاری تعدادی از کارگران خبر دادند.

کارگران شرکت پیمانکاری بهاوند باراد شاغل در معدن چادرملوی یزد در تماس با ایلنا، از پنجمین روز از تجمع صنفی خود در محل کارگاه خبر دادند. این کارگران می‌گویند: «کارفرما به تعدادی از  کارگران گفته است تا پنجم بهمن یعنی امروز شنبه، جهت تسویه حساب اقدام کنند تا بتوانند از بیمه بیکاری استفاده کنند.»

به گفته‌ی آنها، این اقدام موجب می‌شود حدود ۳۰۰ خانواده کارگری در دو ماه پایانی سال دچار آسیب‌های جدی شوند و در منگنه قرار بگیرند.

کـارگران بهاوند باراد می‌گویند: «این اواخر تصمیم گرفتیم انجمن صنفی تشکیل دهیم اما نه تنها نتوانستیم از این حق قانونی بهره‌مند شویم بلکه امنیت شغلی خود را نیز از دست دادیم.»

کـارگران می‌گویند که ما خواستار بهبود اوضاع شغلی خود هستیم. چرا این‌گونه همکاران ما را به بهانه تعدیل اخراج می‌کنند.

این کـارگران از گفتگو با مقامات مختلف از جمله استانداری یزد و همچنین مقامات مربوطه در سطح وزارتخانه صمت از طریق نامه‌نگاری خبر دادند و گفتند وضعیت شغلی خود را به گوش همه‌ی مقامات دست‌اندکار رسانده‌ایم و امیدواریم نگذارند شب عید بیکار شویم.

لازم به ذکر است که این کـارگران از روز چهارشنبه، ۲ بهمن ماه، در اعتراض به اخراج ۲۰ تن از کـارگران این شرکت، اعتصاب کرده و در محوطه شرکت دست به اعتصاب و تجمع اعتراضی زدند.

کارگران با تجمع در محل رستوران کار را تعطیل کردند  و همه ماشین‌آلات را متوقف کردند.

به گفته کارگران، ۲۰ کارگر با خاتمه‌ قرارداد شغلی،تحت عنوان تسویه حساب، بی‌کار شده‌اند و این نگرانی وجود دارد که تا پایان سال این رویه ادامه داشته باشد.

خاطرنشان می‌شود که کارفرما اعلام عدم نیازکرده است و با تعدادی از کـارگران قرارداد کار تمدید نکرده است.

کـارگران بهاوند باراد خواستار تمدید قراردادهای شغلی همه‌ی همکاران خود هستند و می‌گویند: «نمی‌خواهیم در این اوضاع تعدادی کارگر بیکار شوند.»

Share: