ادامه اعتراض کارگران کنتورسازی ایران نسبت به تعطیلی کارخانه

کارگران کارخانه کنتورسازی ایران نسبت به تعطیلی کارخانه و وضعیت مطالبات پرداخت‌نشده به اعتراض خود ادامه می‌دهند.

کارخانه کنتورسازی ایران پس از اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه، پاسخگوی اعتراض کارگران نبوده و آن‌ها همچنان به اعتراض خود ادامه می‌دهند.

برخی منابع کارگری در کارخانه کنتورسازی ایران گفتند: «از ۱۵ فروردین ماه سال جاری، تعدادی از کارگران کنتورسازی ایران در مخالفت با تصمیم کارفرما برای تعطیلی کارخانه به بهانه ویروس کرونا، تقریباً هر روز مقابل کارخانه تجمع اعتراضی برگزار نموده‌اند.

به گفته کارگران، دلیل برپایی این اعتراض که از حدود یک ۱۰ روز پیش آغاز شده، بی‌تفاوتی مدیران کارخانه و مسئولان استانی در قبال درخواست کارگران برای ادامه فعالیت کارخانه و پرداخت مطالبات مزدی کارگران است.

این کارگران که سابقه کار ۱۵ تا ۲۰ سال در کارخانه کنتورسازی ایران را دارند، در تشریح استمرار تجمع اعتراضی خود گفتند: «کارفرمای کارخانه به بهانه حفظ سلامتی کارگران با شیوع کرونا، هم‌زمان با آغاز سال جدید، اقدام به تعطیلی این واحد بزرگ تولیدی کرده و از کارگران درخواست کرده است برای دریافت مقرری بیمه بیکاری اقدام کنند.»

کارگران کنتورسازی ایران افزودند:‌ «عموم مشکلات ما از زمان واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی شروع شد؛ تا جایی که با افزایش مشکلات امروز درهای کارخانه به روی کارگران بسته شده است.»

کارگران این واحد تولیدی در ادامه بر نکات خود که از اولین روز روی آن تأکید داشتند، افزودند:‌ «تعطیلی کارخانه برای حفظ سلامتی کارگران به دلیل انتشار ویروس کرونا یک بهانه است؛ چرا که با تعطیلی کارخانه هیچ تضمین برای اشتغال دوباره آنها وجود ندارد.»

  • تجمع اعتراضی کارگران کنتورسازی ایران در مقابل استانداری قزوین

کارخانه تولیدی کنتورسازی ایران به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های تولیدی کشور در زمینه تولید انواع کنتورهای برق است که در گذشته حدوداً ۱۲۰۰ کارگر داشته است؛ اما اکنون نیروی کار این واحد به دلیل افزایش مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی به ۱۳۰ کارگر تقلیل یافته است.

کارگران در خاتمه بر مطالبات مزدی پرداخت‌نشده خود اصرار داشته و گفتند: «از سال ۹۵ تا پایان سال ۹۸ حدود ۲۶ ماه مطالبات مزدی عقب‌افتاده داریم که حدود ۹ ماه از این مطالبات به سال ۹۸ برمی‌گردد.

اکنون پس از ۱۰ روز که از تجمع اعتراضی مستمر این کارگران می‌گذرد، کارفرما و مسئولان استانی پاسخگوی کارگران نبوده و شرایط سخت تأمین معیشت خود را سپری می‌کنند.

Share: