اعتراضات دانشجویی در ایران، همزمان با اعتراضات گسترده مردمی علیه جمهوری اسلامی، در ششمین هفته خیزش مردمی ادامه دارد. چندین دانشگاه در سراسر ایران، روز یک‌شنبه اول آبان، با برگزاری تحصن، تجمع و اعتصاب، همچنین سردادن شعار، شاهد اعتراضات دانشجویان بود.

دانشگاه صنعتی شریف، روز یک‌شنبه اول آبان، اعلام کرد که از ورود «تعداد معدودی» از دانشجویان این دانشگاه به صورت «موقت» جلوگیری شده است. به گزارش خبرگزاری‌های ایران، به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، این دانشجویان «در فضای ناآرام اخیر نقش داشته‌اند» و تصمیم برای ممنوعیت ورود آنان به فضای دانشگاه «جهت مصلحت دانشگاه و خودشان» اتخاذ شده است. 

ماموران حراست دانشگاه شریف، روز یک‌شنبه اول آبان، مانع از ورود محمد ملانوری، دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت و اقتصاد شدند که پس از اعتراض این دانشجو، ماموران حراست با پلیس تماس گرفتند که در نهایت به بازداشت این دانشجو انجامید. 

محمد ملانوری، روز گذشته، در یک نشست «تریبون آزاد» سخنانی انتقادآمیز از ریاست دانشگاه شریف ایراد کرده بود. مدیریت دانشگاه شریف، در واکنش به بازداشت این دانشجو، اعلام کرد: «تعداد معدودی از دانشجویانی که در ارزیابی اولیه انجام شده در ایجاد فضای ناآرام در دانشگاه، نقش داشته‌اند جهت مصلحت دانشگاه و خودشان به صورت موقت از حضور در دانشگاه منع شده‌اند».

ساعاتی پس از انتشار این گزارش،‌ محمدملانوری در توییتر از آزادی خود خبر داد. خبر آزادی محمد ملانوری، از طرف منابع دیگری در دانشگاه شریف تایید شد.

محمد ملانوری، دانشجوی دکتری اقتصاد ورودی ۱۴۰۱ دانشگاه_شریف دقایقی قبل آزاد شد. امیدوارم هرچه سریع‌تر منع ورود ایشان به دانشگاه برطرف شود.

امروز صبح حراست دانشگاه شریف از ورود محمد ملانوری، دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه شریف که دیروز در تریبون آزاد دانشگاه مقابل رسول جلیلی رییس دانشگاه اعتراض و انتقاد خود را بیان کرده بود، ممانعت کرد و لحظاتی بعد این دانشجو مقابل درب آزادی توسط پلیس پیشگیری بازداشت شد.

#دانشگاه_شریف

دانشجویان شریف، سد بسیجی‌ها را شکستند

در رویدادی دیگر در دانشگاه صنعتی شریف، دانشجویان در واکنش به اقدام تفکیک جنسیتی به ویژه در سالن غذاخوری دانشگاه، اعتراض خود را علیه مسئولان دانشگاه و حکومت نشان دادند.

در تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، دانشجویان دانشگاه شریف، موانعی را که بسیجی‌ها و حراست برای ممانعت از ورود آنان به سالن غذاخوری دانشگاه ایجاد کرده بودند، برچیده و وارد سلف دانشگاه شدند. دانشجویان، پیش از ورود به سالن غذاخوری، بطور یکپارچه شعار «آزادی» سردادند. 

بسیجی‌های دانشگاه شریف برای جلوگیری از ورود دانشجویان دختر و پسر با هم به سلف، برخی از شیشه‌های سالن را شکسته و میزها و صندلی‌ها را به صورت سنگر مقابل درب سلف قرار داده‌اند تا از ورود دانشجویان جلوگیری کنند. مرگ بر شما که حتی ذره‌ای عقل و شعور ندارید.

بسیجی‌های دانشگاه شریف، در اعتراض به ورود همزمان دختران و پسران دانشجو به سلف دانشگاه، موانعی را بر سر راه ورود به سالن غذاخوری ایجاد کرده بودند. 

در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از تلاش دانشجویان دختر و پسر در شماری از دانشگاه‌ها برای استفاده همزمان از سالن غذاخوری و شکستن تفکیک جنسیتی در سالن‌های غذاخوری منتشر شده است. 

بسیجی‌های دانشگاه شریف، روز شنبه، در اعتراض به حضور همزمان دختران و پسران در سالن غذاخوری دانشگاه، تجمع کردند اما این تجمع با شعارها و حضور گسترده دانشجویان معترض مواجه شد. 

همزمان شمار دیگری از گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از ادامه تجمع، تحصن و اعتصاب در شمار دیگری از دانشگاه‌های ایران خبر می‌دهند.

در دانشگاه امیرکبیر، پردیس مرکزی دانشگاه علامه، دانشگاه ادبیات و زبان‌های خارجه دانشگاه علامه، دانشگاه فردوسی مشهد، روز یک‌شنبه اول آبان، تجمع و تحصن‌‌هایی برگزار شد. دانشجویان شعارهای «زن، زندگی، آزادی» سردادند.