ادامه تهدیدهای سپاه پاسداران ایران علیه احزاب کُرد مخالف جمهوری اسلامی

محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران مقامات عراق و اقلیم کردستان در شمال این کشور را تهدید کرد که اگر احزاب کُرد مخالف حکومت ایران را از شمال عراق بیرون نکنند پایگاه‌های آنان را «منهدم» خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم» پاکپور، چهارشنبه، ۲۹ سپتامبر، با بیان اینکه مرحله اول مقابله نظامی با گروه‌‌های مخالف حکومت ایران در عراق انجام شده است، مدعی شد که سپاه پاسداران ایران تا «ریشه‌کنی» مخالفان خود در شمال عراق به عملیات‌های نظامی ادامه خواهد داد.

پیش‌از این، اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات ایران در سفر به آذربایجان غربی نیز با تهدید احزاب کُرد مخالف ایران در اقلیم کردستان عراق، مدعی شده بود که «در صورت ایجاد اخلال در امنیت جمهوری اسلامی» با پاسخ روبه‌رو خواهند شد.

او همچنین مدعی شد که مطابق «توافق انجام شده» با کشور عراق، احزاب مخالف ایران در کردستان عراق باید«خلع سلاح» شوند، اما جزئیات بیشتری در این‌باره ارائه نداد.

اخیرا در سفر مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به تهران و دیدار او با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از دولت مرکزی عراق خواسته شد ضمن خلع سلاح نیروهای کُرد مخالف ایران، آنها را از خاک اقلیم کردستان اخراج کند.

منابع نزدیک به احزاب کُرد ایرانی مخالفت سه‌شنبه، به «العربیه فارسی» گفتند:«در روزهای اخیر سپاه پاسداران ایران نیروهای زیادی همراه با سلاح‌های سنگین و سبک را به مرزهای بانه و مریوان از توابع استان کُردستان انتقال داده است و طبق خبرهای موثقی که به دست ما رسیده دولت ایران با فشار بر حکومت مرکزی عراق خواهان خلع سلاح و همچنین بستن دفاتر رسانه‌ای و شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی احزاب کُرد ایرانی است.»

Share: