24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

ادامه فشار نهادهای امنیتی بر دانشجویان؛ احضار ۱۵ دانشجوی دانشگاه علامه

  نهادهای مستقل دانشجویی می‌گویند دست کم ۱۵ دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی از عصر روز شنبه، توسط «یک دستگاه امنیتی» احضار شده‌اند.

این نهادها اعلام کرده‌اند که اندکی پیش از این برخی از دانشجویان دانشگاه‌های بهشتی و تربیت‌ مدرس تهران نیز از احضار خود به نهادهای امنیتی خبر داده بودند.

از سوی دیگر، دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان اعلام کرده‌اند که در آستانه شروع سال تحصیلی، ۲۰۰ دانشجوی این دانشگاه «لغو اسکان» شده‌اند.

نهادهای امنیتی و کمیته انضباطی دانشگاه‌ها در هفته‌های گذشته و با وجود تعطیلی کلاس‌ها، تعداد زیادی از دانشجویان را احضار و برای برخی از آن‌ها احکام انضباطی صادر کرده‌اند.

در یک نمونه، شش تن از دانشجویان تعلیقی دانشگاه علامه طباطبایی ۲۸ تیر امسال با ابلاغ حکمی از سوی کمیته انضباطی از «اجرایی شدن ممنوعیت از تحصیل در ترم دوم» خود خبردار شدند.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در تیرماه گذشته در گزارشی از ادامه «احضار دانشجویان به کمیتة انضباطی در تابستان» خبر داد و شماری از فعالان دانشجویی نیز با انتشار یک فایل صوتی ضمن شرح «سه مرحله از سرکوب دانشجویان»، گفتند که دستگاه‌های امنیتی و مدیران دانشگاه‌ها در چهار ماه اخیر پروژه «سرکوب سفید» را در دانشگاه‌ها به اجرا گذاشته‌اند.

دانشگاه‌ها در جنبش «زن، زندگی، آزادی»، یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات در ایران بودند و فعالان دانشجویی و دانشجویان معترض با بازداشت، احکام قضایی و انضباطی و محرومیت از خدمات دانشگاهی مواجه شده‌اند.