ادامه ممنوعیت ورود ۵ کارگر پیمانی بخش تعمیرات پالایشگاه نفت در پارس جنوبی به محل کار

۵ کارگر پیمانی بخش تعمیرات پالایشگاه نفت در فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی همچنان از ورود به پالایشگاه ممنوع هستند

۵ کارگر پیمانی حق‌طلب بخش تعمیرات پالایشگاه نفت در فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی همچنان از ورود به محل کارشان ممنوع هستند. یک کارگر از این ۵ نفر تهدید به اخراج شده است.

روز دوشنبه ۴ مرداد ماه، همکاران این ۵ کارگر پیمانی بخش تعمیرات گفتند: «این ۵ کارگر کماکان از فرصت حضور در کارگاه محروم می‌باشند. کارفرما تصمیم به اخراج یکی از این کارگران گرفته است.»

آنان افزودند: «کارفرما نقش موثری در این تصمیم‌گیری دارد و پیمانکار نقش چندانی ندارد. بطور قطع ما نیروی ثابت این مجموعه هستیم و تحت نظر کارفرما مدیریت می‌شویم. شرکت‌های پیمانکاری در مدت زمان محدودی، مدیریت امور را در دست می‌گیرند و تاثیر چندانی در اخراج یک کارگر ندارند.»

همکاران این ۵کارگر پیمانی ادامه دادند: «اعتراض به ابتدایی‌ترین حقوق که کیفیت غذا است با سخت‌ترین واکنش‌ها روبرو می شود. ما با مطالبه‌گری خواستار حقوق خودمان هستیم. اما مدیران تصمیم می‌گیرند تا از اشتغال کارگران جلوگیری نموده و آنها را با مشکلات زیادی روبرو نمایند.»

این کارگران افزودند: «بسیاری از کارگران بخش تعمیرات، خانواده‌های پرجمعیتی دارند. در نتیجه قطع منابع درآمد آنها و بدنبال آن اخراج و بیکاری، شروع مشکلات مالی و خانوادگی آنها می‌شود.»

گفتنی است که روز چهارشنبه ۳۰ تیر ماه، ۵ کارگر پیمانی بخش تعمیرات پالایشگاه نفت در فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی از ورود به محل کار ممنوع شدند. این اقدام بدنبال تجمع اعتراضی روز قبل از آن توسط کارگران این پالایشگاه نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل بود.

این تجمع اعتراضی در برابر ساختمان مدیریت پالایشگاه برگزار شد.

بدنبال این تجمع اعتراضی از ورود ۵ کارگر پیمانی حق‌طلب به محل کارشان خودداری شد. آنان نه تنها تاکنون موفق به ادامه کار نشده‌اند، بلکه یکی از این ۵ کارگر تهدید به اخراج شده است.

در نظامی که فساد، اختلاس و رانت‌خواری در آن نهادینه شده است، مدیران و کارفرمایان نیز که بطور معمول از افراد گماشته شده همین نظام هستند، حق و حقوق کارگران را ضایع می‌کنند. آنان حتی کوچکترین اعتراض صنفی کارگران را برنمی‌تابند و با تهدید و اخراج پاسخ آن را می‌دهند.

تنها راه باقیمانده برای کارگران اعتراض و اعتصاب در یک حرکت واحد و با اتحاد همدیگر است که می‌توانند خواستار به رسمیت شناختن حقوق خود شوند.

Share: