ادامه وضعیت بحرانی کارخانه سیمان کارون و افشای گوشه‌ای از دزدی‌ها در این کارخانه

بیش از شش سال است که کارخانه سیمان کارون هم‌چنان در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و کارگرانش از بی‌تدبیری و رانت و پولشویی کارفرما و سهام‌داران و مدیریتش در گرداب مشکلات گرفتار شده‌اند.

در ماه پنجم سال جاری، حقوق کارگران پرداخت نشده است و گویی مدیریت و سهام‌داران این شرکت، خیالی بر پرداخت حقوق ۵ ماه کارگران را ندارند.

علی‌رغم همه مشکلات و اقتصاد فروپاشیده کشور، اما سیمان کارون درآمد خود را داشته و دارد؛ چنان‌که سیمان سفید ۷۰۰ تنی لارستان نیز درآمد ارزی و ریالی خود را دارد؛ اما سوال این است که درآمد این دو مجموعه تولید سیمان به کجا واریز می‌شود؟

روز شنبه ۴ مرداد ماه ۹۹، جلسه شورای اداری شهر گلگیر، با حضور نماینده مجلس، فرماندار و بخشدار گلگیر در شهر گلگیر به همراه نمایندگان شورای کار کارخانه سیمان کارون برگزار شد.

pastedGraphic.png

جلسه شورای اداری شهر گلگیر

در حاشیه این جلسه، فرماندار مسجد سلیمان تاکید کرد که فاز دو کارخانه سیمان هر چه سریع‌تر شروع به کار کند و این اقدام با هم‌کاری و هم‌دلی مردم منطقه امکان‌پذیر خواهد بود.

اما از طرف دیگر فرماندار گلگیر اظهار داشت که طی تماس تلفنی که با سرپرست موقت سیمان‌ کارون داشته، وی مدعی است که اعضای شورای کارگران سیمان کارون، در راستای رسیدن به اهداف تولید، بعضاً مانع‌تراشی می‌کنند.

بیان این نقل قول باعث شد، یکی از  نمایندگان شورای کار کارخانه سیمان پاسخ دروغ و تهمت سرپرست جعلی سیمان کارون را به فرماندار بدهد.

این نماینده شورای کار سیمان کارون رو به فرماندار گفت: «آقای فرماندار کارگر و شورای کار کارخانه سیمان در طول فعالیت خود هرگز سد راه اهداف تولید و کار و اشتغال نبوده و نخواهد بود.»

وی افزود: «کارگر مطالبات به حق خود را می‌خواهد، کارگر معوقات حقوقی خود را از شرکت می‌خواهد، معوقاتی که استارت آن با دلار ۱۲۰۰ تومان از طرف کارفرما شروع شد و تا حالا که دلار ۲۳۰۰۰هزار تومان است، کارگر، بهداشت محل کار می‌خواهد.»

pastedGraphic_1.png

صورت های مالی آخر سال مالی ۹۸ کارخانه سیمان کارون

pastedGraphic_2.png

صورت های مالی آخر سال مالی ۹۸ کارخانه سیمان کارون

وی ادامه داد: «کارگر با کدامین پشتوانه مالی و دل‌گرمی از امنیت شغلی خود، توان حمایت از اهداف صحیح کارفرما و مدیریت را دارد؟ با کدامین دست پر که شب به خانه بازمی‌گردد، شرمنده زن و بچه خود می‌شود؟»

این نماینده شورای کار به رانت‌خواری و چپاول در شرکت پرداخته و خطاب به فرماندار گفته است: «سرپرست سیمان کارون یک شارلاتان است که برای اهداف رانت و چپاول خود از این شرکت، از هر دری وارد اتاق مسئولین می‌شود تا رای آن‌ها را بگیرد؛ سرپرست کارخانه‌ای که ماهانه پانصد میلیون حقوق می‌گیرد و روزانه یک‌صد هزار تومان صورت حساب غذایش می‌شود، کجا می‌فهمد نان شب نداشتن یعنی چه؟»

وی افزود: «سرپرستی که ماهیانه یک‌صد میلیون هزینه ایاب و ذهابش به آلمان، از جیب کارگر و کارخانه پرداخت می‌شود، کجا می‌داند نداشتن یعنی چه؟ مدیریتی که حتی یک شب در کارخانه حضور نداشته، چگونه مدعی راه‌اندازی طرح توسعه فاز دو کارخانه سیمان ‌کارون می‌شود؟»

او ادامه داد: «این دزد باسواد که از اقبال بلندی نزد خداوند متعال برخوردار است، اگر راست می‌گوید طرح توسعه فاز دو کارخانه سیمان لارستان ۷۵۰ تنی را شروع کند که ۱۰ سال است زمین‌گیر شده است.»

وی خطاب به فرماندار افزود: «با یک دست نمی‌توان چند هندوانه در دست گرفت؛ کارنامه ننگین و پر از رانت و پول‌شویی مدیرعامل در سیمان لارستان بر کمتر کسی پوشیده است، چه‌طور اطلاع ندارید این آدم چگونه تبدیل به یک ابرپولدار شده؟ چطور صاحب کارخانه مواد غذایی در آلمان شده؟ با حقوق مدیر عاملی؟»

نماینده شورای کار ادامه داد: «پرونده پر آشوب این آدم را بخوانید تا ادعاهای پوچ این فرد برملا شود؛ کارگران سیمان کارون تا بوده و هست شاهد کلاه‌برداری، دزدی و رانت مدیران از این مجموعه بوده‌اند.»

وی افزود: «اسناد مالی منتشر شده سیمان کارون در سال مالی گذشته، گواه گسترده این تخلفات است؛ از پرداخت صورت وضعیت میلیاردی ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی  به نام علی‌اکبر بیاتی در کارخانه که عملا وجود خارجی ندارند، تا اجاره ملک میدان ۱۵ خرداد در تهران توسط سیمان کارون و پرداخت میلیاردها تومان به‌ حساب شخص دیگر، این تخلفات و امثال آن باعث زمین‌گیری کارخانه شده است.»

نماینده شورای کار ادامه داد:‌ «مدیرعامل می‌خواهد دفتر استراتژیک فروش در اهواز را جمع کند؟ پس ربط و ارتباط مالک پانزده خرداد در تهران با کارخانه چه می‌شود؟ کدام را قبول کنیم؟»

وی افزود: «سیمان کارون مالک کارخانه سیمان لارستان است، سیمان‌کارون مالک ۹۸ درصدی سیمان آپادانا در دیواندره است که همین مدیرعامل فعلا مدیریت آن را برعهده دارد؛ پروژه‌ایی که فقط دیوار‌کشی شده و اعتبارات ارزی و ریالی آن توسط خوش‌زبانی این شارلاتان از بانک‌ها گرفته شده و تبدیل به ملک شده، در این میان، فقط همتی کردند دیوارکشی مختصری کردند آن هم برای آرام کردن افکار عمومی منطقه.»

وی همچنین می‌گوید: «از مدیرعامل بپرسید اعتبارات ارزی دریافت شده فاز دو کارخانه سیمان کارون کجا صرف این پروژه شده که از شما درخواست مساعدت و وساطت در دریافت وام ارزی دیگر از بانک صادرات نموده؟ از او بپرسید چرا پس از این همه سال، تنها بدهی سیمان‌ کارون به بدنه دولت که دریافت ۲۳ میلیون یورو از بانک صادرات در دهه ۸۰ بوده و تاکنون پرداخت نکرده علتش چیست؟ مدیران استانی، گوش و چشم‌تان باز باشد و فریب این دزد شیاد را نخوردید؛ کارگر هوشیار است و پای کار»

Share: