ادامه ی اعتراضات دانشجویی در ترکیه، بیش از ۶۰۰ نفر بازداشت شده اند

اعتراضات دانشجویی به انتصاب یک عضو حزب حاکم عدالت و توسعه به عنوان رئیس دانشگاه «بوغازیچی» کماکان ادامه دارد و گزارش‌ها حاکی است که دامنه اعتراضات به بیرون از دانشگاه در منطقه بوسفور استانبول و حتی به پایتخت کشور، آنکارا، کشیده شده است.

«خشونت» اسم رمز عملیات اردوغان برای سرکوب اعتراضات دانشجویی در ترکیه است. هفته گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، با انتقاد از درگیر شدن دانشجویان با نیروهای امنیتی، کسانی را که علیه پلیس و نیروهای امنیتی «دست به خشونت» زده‌اند «تروریست» خوانده بود، هر چمئ اعتراضات یک ماه گذشته عمدتا مسالمت‌آمیز بوده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داد طی یک ماه گذشته ۶۰۰ نفر در ترکیه در رابطه با این اعتراضات بازداشت شده‌اند.

دانشجویان خواهان استعفای ملیح بولو از سیاستمداران عضو حزب حاکم عدالت و توسعه از ریاست دانشگاه هستند. وی اوایل ژانویه به این سمت انتخاب شد و از همان زمان اعتراضات دانشجویی در ترکیه آغاز شد.

سرکوب این اعتراضات در محیط دانشگاه و اعتراضات حمایتی در دیگر نقاط استانبول و آنکارا توسط پلیس باعث خشم دانشجویان و شخصیت‌های مخالف دولت شد و بزرگتر شدن تجمعات در ماه فوریه را به دنبال داشت.

دولت معترضان را متهم کرده است که با سازمان‌های “تروریستی” رابطه دارند و حضور فعالان حقوق اقلیت‌های جنسی در این اعتراضات را نشانه ی “منحرف” بودن دانشجویان خوانده اند.

خواست دانشجویان استعفای رئیس انتصابی و هوادار اردوغان، و انتخاب رئیس دانشگاه با رای مستقم دانشجویان است. آزادی دانشجویان زندانی از جمله دیگر خواست های دانشجویان معترض است.

دانشگاه بعازیچی معتبرین دانشگاه ترکیه محسوب می شود و اعتراض دانشجویان آن با واکنش گسترده در رسانه های مختلف مخالف دولت اردوغان و نیز شبکه های مجازی همراه شده است.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *