ادعای رونق اقتصادی به این دلیل که در یک استان تنها ۵ هزار کارگر حقوق پرداخت نشده دارند

صبح امروز دوشنبه ۹ دی ماه ۹۸، بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در نشست کمیسیون کارگری با حضور مدیر کل سیاسی استانداری، فرماندار اراک و مدیران که در استانداری مرکزی برگزار شد، کاهش آمار کارگران دارای حقوق عقب اقتاده به ۴۹۲۸ کارگر در استان مرکزی را نشانه کاهش مطالبات کارگری و رونق واحد‌های تولیدی دانست.

وی با بیان اینکه در آذرماه امسال، ۱۵۹ ماه حقوق پرداخت نشده در استان وجود دارد، گفت: «جمع کارگرانی که در آذرماه امسال دارای حقوق عقب افتاده هستند به ۴ هزار و ۹۲۸ نفر رسیده است و این امر نشان از کاهش مطالبات کارگری در استان دارد.»

معاون استانداری مرکزی بدون اشاره به تعداد واحدهای تولیدی تعطیل شده و متعاقب آن تعداد کارگران از کار بیکار شده و یا تعدیل شده در طی یک سال گذشته، اظهار کرد: «تعداد واحدهای تولیدی که حقوق عقب افتاده داشتند از ۷۴ واحد در آذرماه ۹۷ به ۴۱ واحد در آذرماه ۹۸ رسیده است که نشانه حرکت واحدها به سمت رونق است. در حال حاضر ۴۹۲۸ کارگر در استان دارای حقوق پرداخت نشده هستند که این رقم نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است.»

اعتراض کارگران خراسان شمالی و کارخانه کنتورسازی ایران نسبت به عدم پرداخت مطالبات‌شان

نکته قبل توجه دیگر اینکه آمار ارائه شده مذکور از سوی این مقام استانی، فقط مربوط به یک استان است. بنابراین بر این اساس نمی‌شود قضاوت کرد که واحدهای تولیدی به سمت رونق حرکت کرده‌اند.

از سوی دیگر، اگر آمار حقوق عقب افتاده ۵ هزار کارگر را آن هم تنها در یک استان، تمام واقعیت تلقی کنیم، باز از فاجعه‌آمیز بودن این ماجرا حکایت دارد. چراکه در استان‌های فقیرتر لاجرم باید اوضاع از این وخیم‌تر باشد؛ مخصوصا استانی مانند خوزستان که یک استان کارگری است.

این دسته از کارگران که با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور معیشتی، بخصوص بعد از گران شدن قیمت بنزین، محتاج نان شب هستند و در سخت‌ترین شرایط کاری، تنها امیدشان به گرفتن حداقل دستمزد است که بتواند نان سفره‌ آنها را تأمین کند تا شرمنده خانواده‌شان نباشند.

Share: