اعتصاب بازاریان اراک برای سومین روز متوالی ادامه داشت. بازاریان اراک روز سه‌شنبه ۲۴ خردادماه ۱۴۰۱ در اعتراض به  مالیات‌های نجومی تعیین شده در سال ۱۴۰۱ از باز کردن مغازه‌هایشان خودداری کردند. آنها با اعتراض به این اقدام دولت در برابر اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی تجمع اعتراضی برپا کردند. بازاریان اراک شیوع ممیزی مالیات از بازاریان را غیرقانونی و خلاف عرف می‌دانند. آنها با توجه به کاهش درآمد و پایین آمدن قدرت خرید مردم خواهان کاهش مالیات‌های نجومی هستند.

 گرانی و تورم افسارگسیخته باعث کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه کم شدن تقاضا شده ‌است. در این وضعیت دولت با افزایش مالیات‌ها فشار بیشتری بر بازاریان وارد کرده است. بازاریان اراک می‌گویند: «افزایش مالیات‌ها برای تامین کسری بودجه است. دولت برای جبران کسری بودجه بایستی به جای افزایش مالیات‌ها به کاهش هزینه‌های خود و کم کردن از بودجه نیروهای سرکوبگر اقدام کند. اما نه تنها بودجه این نیروها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است.»

خیز گرانی و کاهش قدرت خرید مردم

با افزایش قیمت دلار، خیز دوباره گرانی و تورم میزان خرید مردم را بشدت کاهش داده است. کاهش قدرت خرید و تضعیف معیشت خانواده‌ها تاثیرات منفی خود را بر حوزه تجارت و تولید نیز خواهد گذاشت.

بیش از یک ماه از جهش قیمت می‌گذرد؛ اما تاثیر آن بر بازار فروش کالاهای اساسی چشمگیر بوده است. به دلیل اقتصاد بیمار در ایران کاهش تقاضا و خرید مواد غذایی نه تنها به کاهش قیمت‌ها منجر نمی‌شود؛ بلکه در گام بعد باید انتظار افزایش قیمت‌ها را نیز داشته باشیم. با کاهش قابل ملاحظه تقاضا، به مرور صنایع به کاهش عرضه روی خواهند آورد. اولین گام آن بیکار شدن بیشتر کارگران و ورشکستگی اقتصادی مغازه‌داران است. گام بعد افزایش قیمت‌ها،  به دلیل بالا رفتن هزینه‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.