اردوغان: جنگ تا پایان اشغال قره‌باغ توسط ارمنستان ادامه دارد

رئیس جمهور ترکیه بر حمایت و پشتیبانی کامل این کشور از مبارزه آذربایجان برای “آزادی قره‌باغ” تاکید ورزیده است. مکرون، رئيس جمهور فرانسه از اردوغان خواسته‌ است درباره حضور نظامی ترکیه در بحران قره‌باغ توضیح دهد.

به‌رغم تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به دور جدید رویارویی نظامی بین دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر قره‌باغ، جنگ در این منطقه بحران‌زده همچنان ادامه دارد.

ارمنستان مدعی شده است که ترکیه شماری از نیروهای تحت حمایت خود در سوریه را نیز برای شرکت در منازعات به قره‌باغ اعزام کرده است.

جمهوری آذربایجان هرگونه مداخله نظامی ترکیه در بحران قره‌باغ را تکذیب می‌کند. این در حالی است که گفته می‌شود شماری از شبه‌نظامیان سوری مورد پشتیبانی ترکیه در درگیری‌های قره‌باغ جان خود را از دست داده‌اند.

تردیدی درباره حمایت و پشتیبانی ترکیه از مبارزه جمهوری آذربایجان برای تصرف منطقه کوهستانی قره‌باغ وجود ندارد. دولت ترکیه مدعی است که این حمایت و پشتیبانی، دخالت نظامی در بحران قره‌باغ را شامل نمی‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه، روز جمعه دوم اکتبر (۱۱ مهر) بار دیگر از مبارزه آذربایجان برای تصرف قره‌باغ دفاع کرد. اردوغان در سخنرانی خود در بیمارستانی واقع در مرکز شهر قونیه گفت که جنگ تا خروج کامل قره‌باغ از اشغال ارمنستان ادامه خواهد یافت.

اردوغان مدعی شد که ارمنستان با دست زدن به یک کشتار وسیع کنترل بر منطقه قره‌باغ را به چنگ آورده و جنگ تا پایان اشغال این منطقه و حل بحران قره‌باغ ادامه خواهد یافت.

او در سخنرانی خود اعلام کرد که ارتش کشور “دوست و برادر”، آذربایجان موفق شده است، بخش‌هایی از این منطقه مورد مناقشه را به کنترل خود درآورد.

اردوغان گفت: «ترکیه با تمام وجود و به هر وسیله ممکن به حمایت خود از جمهوری دوست و برادر، آذربایجان ادامه می‌دهد».

حضور نظامی ترکیه

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی از استپاناکرت از کشته شدن شماری از شبه‌نظامیان سوری مورد حمایت ترکیه در منازعات قره‌باغ خبر داده است.

شماری از سربازان ارمنستان

استپاناکرت پایتخت جمهوری قره‌باغ است که نهادهای بین‌المللی آن را به رسمیت نشناخته‌اند. خبرگزاری فرانسه به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، دست‌کم ۲۸ شبه‌نظامی سوری که از سوی ترکیه به جنگ قره‌باغ اعزام شده‌اند، در درگیری‌های هفته گذشته جان خود را از دست داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مدعی شده است که دولت ترکیه برای حمایت و پشتیبانی از ارتش آذربایجان اقدام به اعزام ۸۵۰ شبه‌نظامی سوری به منطقه کوهستانی قره‌باغ کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه خویشاوندان سه نفر از شبه‌نظامیان سوری که در درگیری‌های قره‌باغ کشته شده‌اند، خبر حضور این نیروها در منازعات بین ارمنستان و آذربایجان را تایید کرده‌اند.

افزون بر آن رسانه‌های آنلاین در شمال سوریه نیز تصاویری از شبه‌نظامیان سوری کشته‌شده در قره‌باغ را منتشر کرده‌اند. ارمنستان ترکیه را به مداخله نظامی در بحران قره‌باغ متهم می‌کند. این در حالی است که دولت ترکیه و آذربایجان چنین ادعایی را تکذیب می‌کنند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز با اشاره به گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی از اعزام ۳۰۰ جهادگرا توسط ترکیه به قره‌باغ سخن گفته است. در گزارش‌های منتش شده از سوی سازمان‌های اطلاعاتی آمده است که این جهادگران از شهر غاضیان تپه به قره‌باغ منتقل شده‌اند.

مکرون از دولت ترکیه خواسته است درباره موضوع اعزام این نیروها به منازعه قره‌باغ توضیح دهد.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین در نشست سران و رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا این اقدام ترکیه را “عبور از خطر قرمز” خواند.

بر اساس اخبار منتشرشده از سوی خبرگزاری‌ها تا کنون دست‌کم ۲۰۰ نفر در جریان درگیری‌های بین آذربایجان و ارمنستان جان خود را از دست داده‌اند. همین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که حداقل ۳۲ غیرنظامی نیز در طی این رویارویی نظامی، ظرف یک هفته گذشته کشته شده‌اند.

به‌رغم ابراز آمادگی ارمنستان برای شرکت در مذاکرات صلح و تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی برای خاتمه دادن به منازعات قره‌باغ، رویارویی نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان همچنان جریان دارد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *