اروپا با سیا و موساد در حمله به تاسیسات اتمی ایران مشارکت کرده است؟

تنها چند روز پس از کنایه دونالد ترامپ به انفجار در سکوی موشکی پرتاب ماهواره ناهید به فضا گزارشی از چگونگی حمله ویروسی پیشین آمریکا و اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران منتشر شده که به نقش کشورهای اروپایی از جمله برخی حامیان برجام نیز پرداخته است.

گزارشی که وب سایت خبری یاهونیوز منتشر کرده نشان می دهد که استاکس‌نت، ابزار اصلی حک ویروسی تاسیسات اتمی و سانتریفوژهای غنی سازی اورانیوم در ایران با درخواست سیا و موساد و مشارکت کشورهایی چون هلند، آلمان، بریتانیا و فرانسه ساخته و عملیاتی شده است.

در این گزارش از یک مهندس ایرانی اجیر شده توسط دستگاه اطلاعاتی هلند به عنوان عامل نفوذی سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل نام برده و تصریح شده است که این فرد داده های حساس برای ورود بدافزار استاکس‌نت به سیستم نیروگاه نظنز را در اختیار واشنگتن و اسرائیل قرار داده و سپس به وسیله یک حافظه فلش این بدافزار را وارد تاسیسات اتمی ایران کرده است.

استاکس‌نت نام یک بدافزار است که گفته می‌شود آمریکا و اسرائیل مشترکا آن را تولید کرده‌اند. ایران اواسط تیرماه ۱۳۸۹ و در زمان ریاست‌ جمهوری باراک اوباما در ایالات متحده از حمله استاکس‌نت به سامانه‌های اینترنتی حساس خود خبر داد و اعلام کرد که این بدافزار برای نابودی تأسیسات اتمی بوشهر به کار گرفته شده است.

تهران در آنزمان اعلام کرد که حمله سایبری آمریکا لطمه ای به تاسیسات اتمی وارد نکرده است؛ هر چند این حملات بارها تکرار شد و در آخرین مورد رسانه های آمریکایی اوایل تابستان امسال مدعی شدند که سامانه‌های انفورماتیک مرتبط با پایگاه‌های موشکی و نیز یک شبکه جاسوسی ایران هدف اصلی دستبرد سایبری قرار گرفته اند.

Share: