اروپا می‌کوشد مانع از ورود پناهجویان افغان به داخل مرزهای خود شود

در حالی که “گروه هفت” قدرت اقتصادی جهان قرار است امروز سه‌شنبه بیست و چهار اوت دربارۀ سیاست خود در قبال مهاجران افغان تصمیم‌گیری کند، “یانز یانسا”، نخست وزیر اسلواکی، که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیۀ اروپا را برعهده دارد، گفت که این اتحادیه قصد ندارد دالانی برای ورود پناهجویان افغان به اتحادیۀ اروپا باز کند.

نخست‌وزیر پوپولیست اسلواکی در ادامه گفت : “اتحادیۀ اروپا یا اسلواکی وظیفۀ کمک رسانی به کسانی را ندارند که به جای مبارزه کردن برای کشور خود ترجیح می‌دهند فرار کنند.”

مسئله این است که نخست وزیر اسلواکی این موضع را به نمایندگی از سوی بیست و هفت کشور عضو اتحادیۀ اروپا اعلام کرده که هنوز سیاست روشنی در قبال موج جدید پناهجویان افغان، پس از خروج آمریکا از افغانستان، اتخاذ نکرده است.  

با این حال، رئیس پارلمان اروپا، دیوید ساسولی، یادآوری کرده است که ریاست دوره‌ای اتحادیۀ اروپا وظیفۀ موضعگیری از سوی اروپا را ندارد و پائلو جنتیلونی، کمیسر امور اقتصادی اروپا، تصریح کرده است که اسلواکی هیچ قدرت تعیین‌کننده‌ای در موضعگیری‌های اروپا ندارد.

دولت انگلستان، همانند کانادا، آمادگی خود را برای پذیرش بیست هزار پناهجوی افغان در درازمدت اعلام کرده است. بیست و هفت کشور عضو اتحادیۀ اروپا نیز هنوز نگفته‌اند چه تعداد مهاجر افغان را خواهند پذیرفت.

اختلاف میان رهبران اروپایی که خواستار کنترل کامل مرزهای اتحادیۀ اروپا هستند بالا گرفته است. یکشنبه گذشته، صدراعظم اتریش، سباستین کورز، اعلام کرد که کشورش پناهجویان افغانستان را نخواهد پذیرفت. یونان که در خط مقدم امواج مهاجران قرار دارد گفته است که نخواهد گذاشت که مهاجران افغان از مرزهای آن عبور کنند.

آلمان از پذیرش مهار شدۀ افغان‌ها سخن گفته و رئیس جمهوری فرانسه گفته است که این کشور تنها در چارچوب یک تلاش سامان‌یافته و عادلانۀ بین‌المللی مهاجران افغان را خواهد پذیرفت، اما، با موج مهاجرت‌های غیرقانونی قویاً مقابله خواهد کرد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفته است که باید میان طرح اروپا برای پذیرش پناهجویان افغان و توانایی تضمین امنیت اروپا تعادل ایجاد کرد. اتحادیۀ اروپا در حال حاضر بر همکاری با کشورهای همسایه افغانستان تأکید می‌ورزد که پیش از همه تحت تاثیر موج جدید مهاجران افغان قرار دارند و نقشی کلیدی در محدود کردن ورود پناهجویان افغان به اروپا ایفاء خواهند کرد.

rfi

Share: