از دست رفتن امنیت شغلی و معیشتی صدها هزار کارگر در صورت تعیین تکلیف نشدن قیمت لبنیات

امنیت شغلی و معیشتی صدها هزار کارگر در گرو تعیین تکلیف قیمت لبنیات

مدت‌ها است که دولت اقدام به تعیین تکلیف قیمت لبنیات نمی‌کند. با وجود اعتراضات گسترده دامداران طی روزهای اخیر، اما تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. امری که امنیت شغلی و معیشتی صدها کارگر را بخطر می‌اندازد.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنیاتی طی نامه‌ای به روحانی این موضوع را خاطرنشان کرده است. وی می‌گوید: «اگر قیمت جدید فرآورده‌های لبنیاتی تصویب و ابلاغ نشود، امنیت شغلی و معیشتی صدها هزار کارگر و خانواده‌هایشان در معرض خطر خواهد بود.»

وی در این نامه از روحانی خواستار رفع بلاتکلیفی واحدهای تولید لبنیات و تصویب قیمت لبنیات شد. امری که می‌تواند از بخطر افتادن امنیت شغلی و معیشتی کارگران جلوگیری کند.

نامه دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنیاتی به روحانی جهت تعیین تکلیف قیمت لبنیات

«پس از گذشت ۴ ماه از آغاز سال ۱۴۰۰ و مکاتبات مکرر و برگزاری جلسات متعدد و متضرر شدن واحدهای لبنیاتی نسبت به عدم تعیین تکلیف قیمت شیر خام و فرآورده‌های لبنی، امنیت شغلی و معیشتی صدها هزار کارگر و خانواده‌هایشان به خطر افتاده است.

مسئولین با بلاتکلیف نگه داشتن قیمت‌گذاری، شرکت‌های تولید لبنیات را به سمت ورشکستگی سوق داده‌اند. آنان با بی‌توجهی به قانون تجارت چه مصیبت‌هایی که بر سر تولیدکنندگان این کشور وارد نیاورده‌اند.

چنانچه در اسرع وقت قیمت شیر خام و فرآورده‌های لبنیاتی تصویب و ابلاغ نشود، به اجبار واحدهای لبنیاتی عضو این انجمن با تعامل کامل با دامداران براساس قانون تجارت رفتار خواهند کرد.

واحدهای لبنی بصورت توافقی با قیمت مرضی‌الطرفین اقدام به خرید شیر خام می‌نمایند. پس از فرآورده‌های لبنیاتی خود را براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری کالاهای تولید داخل بتاریخ ۲۵ مرداد ۸۹ قیمت‌گذاری و عرضه خواهند کرد.

مسئولیت و عواقب این موضوع مستقیما متوجه مسئولین دولتی است که با وقت‌کشی و با امروز و فردا کردن، الزام ضرر و زیان شرکت‌های تولیدی لبنیاتی را فراهم ساخته‌اند.

در ضمن شرکت‌های لبنیاتی عضو این انجمن خود پاسخگوی صحت و سقم قیمت‌گذاری و عرضه کالاهای تولیدی خود براساس دستورالعمل فوق در برابر سازمان‌های نظارتی خواهند بود.

این تصمیم طبق مصوبه یک هزار و دهمین جلسه هیات مدیره انجمن در تاریخ ۲۸ تیر ۱۴۰۰ اتخاذ و جهت اطلاع‌رسانی ارسال می‌شود.»

لازم است به این نکته اشاره شود که تعیین تکلیف نشدن و عدم تصویت قیمت لبنیات در ازای افزایش قیمت نهاده‌های دامی، دامداران در شهرهای مختلف را به خیابان‌ها کشاند. آنان با اعتراض نسبت به قیمت پایین شیر خام، تولیدات خود را به خیابان‌ها و در برابر نهادهای دولتی از جمله جهاد کشاورزی ریختند.

Share: