از عسلویه تا جاسک، مسیر طی شده اعتصابات سراسری کارگران صنعت نفت و گاز

اعتصاب کارگران صنعت نفت به دو ماه نزدیک می‌شود. دو ماه است که کارگران پیمانی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ۱۵ استان درگیر آن هستند. ۱۱۴ مرکز نفتی، پالایشگاهی و نیروگاهی، همچنان بر خواسته‌های خود پافشاری می‌کنند. اما یکی از دلایل مهم آن، تغییر پایتخت صنعت کار، در حال انتقال از عسلویه به جاسک می‌باشد.

یکی از اعتصابگران صنعت نفت عسلویه ، در پیامی صوتی از همکاران خود خواست که همچنان بر اعتصاب خود پایدار بمانند تا به حقوق حقه خود برسند.

به گفته کارگران جوشکار و مونتاژکار صنایع نفتی، تاکنون  عسلویه پایتخت کار در جنوب کشور محسوب می‌شد. این حرف بدین معنی است که شرکت‌های بسیاری در بنادر عسلویه در حال ساخت و ساز فازهای مختلف کارگاهی بوده‌اند. شرکت‌های زیادی در عسلویه مشغول بکار بودند و لزوما کارگران زیادی را نیز استخدام کرده‌اند.

اما درحال حاضر، بعد از کشیده شدن خط لوله نفتی به ساحل دریای عمان، توجه اصلی شرکت‌های بزرگ نفتی و صنایع مربوط به آن، به جاسک منتقل شده است. دولت برای هرگونه خطر احتمالی برای انتقال نفت، تلاش نموده است که بندر جاسک را بعنوان یک بندر مهم صادرات نفت تبدیل نماید. به همین دلیل است که بندر جاسک زمینه‌ساز فعالیت شرکت‌های زیادی شده است. شرکت‌هایی که قرار است صنایع مربوطه را در این بندر بسازند. به همین دلیل است که بقول کارگران صنعت نفت جنوب، پایتخت کار در حال انتقال از عسلویه به جاسک می‌باشد.

اعتصاب کارگران صنعت نفت برای افزایش حقوق متناسب با افزایش تورم در سطح کشور است. مرخصی ۱۰ روزه به ازای ۲۰ روز کار نیز از خواسته‌های جدی کارگران پیمانی این صنعت می‌باشد. این کارگران بدلیل دوری از محل زندگی نیاز دارند که بعد از ۲۰ روز کار سخت و دور از خانواده، فرصتی برای سرکشی خود به خانواده‌هایشان داشته باشند.

اگرچه کارفرمایان تاکنون با این خواسته کارگران موافقت نکرده‌اند. اما در بعضی از شرکت‌ها، کارفرمایان با اضافه کردن حقوق برخی از کارگران، آنها را  به سرکار برگردانده‌اند. کارفرمایان بدلیل آن که پروژه‌هایشان تعطیل نشود، برخی امکانات رفاهی مانند آسایشگاه‌های کارگران را نیز خلوت‌تر کرده‌اند. بعضا به آنها یخچال و کولر داده‌اند. اما این تسهیلات بسیار کم و فقط در حد محدود می‌باشد.

تاکنون کمتر از ۲۰ درصد کارگران اعتصابی با وعده افزایش حقوق و پرداخت حقوق عقب‌افتاده به سرکارشان برگشته‌اند.

بیش از ۸۰ درصد کارگران پیمانی هنوز در اعتصاب هستند و در شهرها و محل‌های زندگی خود بسر می‌برند. کارگران اعتصابی اعتقاد دارند که بایستی به موضوع انتقال محل کارها از عسلویه به جاسک توجه جدی داشت. زیرا کارفرمایان هر میزان حقوقی را در عسلویه به آنها تحمیل کند، در جاسک هم همان را می‌پردازند. لذا حال که نزدیک به دو ماه است که حدود صد هزار کارگر بهای زیادی را در این مسیر پرداخته‌اند، لازم است تا رسیدن به خواسته‌های خود پایداری نمایند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، در تاریخ ٢٣ مرداد ۱۴۰۰، از کلیه کارگران خواست که همچنان متحد مانده و مانع پیمانکاران چپاولگر شوند. شورا از کارگران اعتصابی خواسته است که متحد مانده و نگذارند صفوف‌شان متفرق گردد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران صنعت نفت تأکید نموده است که تا همین جا موفقیت‌های خوبی بدست آمده و اعتصاب را تا رسیدن به مطالبات خود ادامه خواهند داد.

Share: