استعفای فرستاده ویژه آمریکا در امور هائیتی و انتقاد وی از تصمیم آمریکا مبنی بر بازگرداندن پناهندگان

pastedGraphic.png

بنا به گزارش های پنج شنبه 23 سپتامبر رسانه های آمریکایی، دانیل فوت، فرستاده ویژه آمریکا در امور هائیتی از تصمیم دولت آمریکا در مورد بازگرداندن پناهندگان هائیتی انتقاد کرده و این تصمیم آمریکا را “غیر بشر دوستانه” خواند و همچنین نامه استعفای خود را به آنتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور تحویل داد.

رسانه های آمریکایی پنج شنبه نامه استعفای فوت به بلینکن را که 22 سپتامبر نوشته و تحویل شد را منتشر کردند. دانیل فوت در نامه خود نوشت: بی درنگ از سمت فرستاده ویژه در امور هائیتی استعفا می کند و مایل نیست با تصمیم “غیر بشر دوستانه و با تاثیرات نامطلوب” دولت آمریکا مربوط به بازگرداندن هزاران پناهنده و مهاجر غیر قانونی هائیتی ارتباطی داشته باشد.

وی در ادامه افزود: سیاست آمریکا درباره هائیتی دارای نقص بزرگیست و پیشنهاد او “نادیده گرفته و رد” شده است.

به سبب وقوع زمین لرزه، آشوب و فقر شدید، تعداد زیادی از مردم هائیتی به تازگی به دل ریو شهری کوچک در جنوب غربی ایالت تگزاس آمریکا رفتند تا از این کشور تقاضای پناهندگی کنند. از 19 سپتامبر، آمریکا به طور دسته جمعی این درخواست کنندگان برای پناهندگی را اخراج کرد.

سه شنبه 21 سپتامبر، کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان با انتشار بیانیه ای نسبت به وضعیت پناهندگان در منطقه مرزی تگزاس آمریکا و همچنین اخراج دسته جمعی درخواست کنندگان برای پناهندگی از سوی آمریکا ابراز نگرانی و شوک کرد و خواست تا دولت آمریکا مطابق اصول بین المللی از حقوق مشروع درخواست کنندگان برای پناهندگی حفاظت کند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *