اعطای نخستین جایزه روبرت بادنتر به نسرین ستوده وکیل زندانی با استقبال ایرانیان در شبکه های اجتماعی و رسانه ها روبرو شد. این جایزه در هشتمین کنگره بین المللی نفی اعدام که در سه روز گذشته در برلین برپا شد به خانم ستوده اعطا شد. برای کسب این جایزه تعداد زیادی از اشخاص و نهادهای مخالف مجازات اعدام نامزد شده بودند که چهارتن از آن ها به مرحله نهائی راه یافتند و در این مرحله نسرین ستوده برگزیده شد.

کنگره بین المللی نفی اعدام از همان نخستین روز آغاز به کار مورد توجه ویژه ایرانیان قرار گرفت، زیرا نشست های سه روزه آن درست همزمان بود با اعتراض های و اعتصاب های سه روزه ای که در ایران اوج گرفت. این رویداد، پس از اعطای جایزه بادینتر به نسرین ستوده، برای ایرانیان اهمیت بیشتری یافت، زیرا این اقدام سبب شد صدای معترضان ایرانی از طریق صدها شرکت کننده کنگره دست کم به گوش مردم 128 کشور جهان برسد و نگاه ها بیش از همیشه به تحولات سیاسی در ایران دوخته شود.

۱۵٠٠ نماینده مخالف اعدام از ۱۲٨ کشور در برلین

هشتمین کنگره بین المللی نفی اعدام در روزهای ۱۵ تا ۱۷ نوامبر در پایتخت آلمان برگزار شد. این نخستین بار بود که جایزه بادنتر در این کنگره به یک شخصیت شناخته شده در زمینه مبارزه با اجرای مجازات اعدام اعطا می شد. خانم ستوده پیش از زندانی شدن سال ها علیه اعدام مبارزه کرده و از درون زندان نیز به تلاش های جسورانه خود ادامه می دهد. او هم اکنون در زندان قرچک به سر می برد و به گفته سازمان زندان ها باید ۱۲ سال حبس خود را در این زندان سپری کند.

خانم ستوده در دیماه سال ۱۴٠٠هنگامی که در مرخصی به سر می برد در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که مردم ایران خواستار تغییر رژیم هستند و این تغییر بدون تردید اتفاق خواهد افتاد. پیش از اعطای جایزه روبرت بادینتر، جایره “نوبل آلترناتیو صلح” نیز به این زندانی سیاسی اعطا شده است. ستوده علاوه بر این جایزه ساخاروف را نیز همراه با جعفر پناهی فیلمساز زندانی ایرانی از سوی اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

روبرت بادنتر کیست؟

روبر بادنتر (Robert Badinter)، حقوقدان، سیاستمدار و نویسنده فرانسوی که اکنون ٩۴ سال دارد، در سال ۱٩٨۱ میلادی پس از پیروزی فرانسوا میتران در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شد.

بادنتر در دوران وزارت خود اصلاحات بزرگی را در قوانین جزائی فرانسه اعمال کرد که لغو مجازات اعدام و تعطیل دادگاه های ویژه از جمله دادگاه های نظامی و دادگاه امنیت ملی مهمترین آنها بود. به همین دلیل، بادنتر در میان مخالفان مجازات اعدام سراسر جهان پرآوازه مانده و اکنون جایزه کنگره بین المللی لغو اعدام به نام او نامگذاری شده است.

بادنتر سوسیالیست روز ۲٠ سپتامبر سال ۱٩٨۱ لایحه لغو مجازات اعدام را تسلیم مجلس ملی فرانسه کرد. در آن زمان لایجه پیشنهادی بادنتر مخالفت سرسخت نمایندگان محافظه کار مجلس ملی را برانگیخت. اما وزیر دادگستری دولت میتران با دفاع پرشور خود سرانجام توانست رای مثبت اکثریت مجلس را جلب کند. به این ترتیب فرانسه پس از پرتغال یکی از نخستین کشورهائی بود که مجازات اعدام در آن برای همیشه لغو شد.

مجازات اعدام، که به گفته وزیر دادگستری آلمان می تواند همیشه یک اشتباه بازگشت ناپذیر باشد، هنوز از قوانین ٨٨ کشور جهان حذف نشده و جمهوری اسلامی در سال های اخیر همواره رکورد آن را شکسته است.

پیام نسرین ستوده به کنگره لغو اعدام

در سومین روز هشتمین کنگره بین المللی لغو اعدام، محمود امیری مقدم مدیر سازمان حقوق بشر ایران جایزه بادنتر را به نام نسرین ستوده دریافت کرد. وی هنگام دریافت جایزه پیام خانم ستوده را برای ۱۵٠٠ نماینده ۱۲٨ کشور جهان قرائت کرد.

نسرین ستوده در این پیام گفت: “در چنین روزهائی، که اعدام بر سر جوانان معترض ما در ایران سایه انداخته، این فرصت خوبی است که صدای خود را به گوش همه جهانیان، به ویژه کنگره معتبر شما برسانیم. من از همه جهانیان و این کنگره می خواهم که در این روزهای سخت چشم و گوش ایرانیان حق طلب باشند. روزهائی که ناعادلانه جوانانی را زیر حکم اعدام می برند که از حق قانونی خود برای شرکت در اعتراضات استفاده کرده اند”.

خانم ستوده در بخشی دیگر از پیام خود تاکید ورزید: “این روزها افکار عمومی در ایران بیش از هر زمان دیگری به لغو مجازات اعدام و تحقق زندگی مبتنی بر صلح، عدالت و قانون نزدیک شده است. از این رو من از شما به عنوان نهاد مدنی معتبر جهانی می خواهم به ما در استقرار صلح، عدالت و محو مجازات اعدام کمک کنید. باشد که حمایت و همراهی شما در رساندن فریادهای عدالت خواهی ایرانیان آغازی باشد برای پایان مجازات اعدام”.

RFI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *