اسرائیل همکاری با دفتر حقوق بشر سازمان ملل را متوقف می‌کند

در پی انتشار لیستی از سوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل در باره شرکت‌هایی که با شهرک‌سازی یهودیان در سرزمین‌های فلسطینی همکاری می‌کنند، وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد که همکاری‌اش با این نهاد بین‌المللی را متوقف می‌کند.

وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد این کشور همکاری‌اش با دفتر حقوق بشر سازمان ملل را متوقف می‌کند. این تصمیم پس از آن اعلام شد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) اسامی ۱۱۲ شرکت سرمایه‌گذار از کشورهای گوناگون در مناطق اشغالی فلسطینیان را منتشر کرد.

اسرائیل کاتص وزیر امور خارجه اسرائیل اعلام کرده که وزارتخانه‌اش همکاری با میشل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل را متوقف می‌کند. اسرائیل سال ۲۰۱۲ نیز همکاری با شورای حقوق بشر سازمان ملل را خاتمه داد و مدتی بعد از آن صندوق فرهنگی سازمان ملل، یونسکو را ترک کرد.

اسرائيل سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن را متهم به “رفتار ضد اسرائيلی” می‌کند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در اطلاعیه‌ای نام ۱۱۲ شرکت را منتشر کرد که در مناطق اشغالی فلسطینیان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این فهرست نام ۹۰ شرکت اسرائیلی وجود دارد. به غیر از آن نام شرکت‌هایی از کشورهای ایالات متحده آمریکا، هلند، بریتانیا، فرانسه، تایلند و لوکزامبورگ نیز در این فهرست دیده می‌شود.

pastedGraphic.png

نزدیک به ۶۰۰ هزار یهودی در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند

نماینده اسرائيل در دفتر ژنو سازمان ملل، انتشار نام این شرکت‌ها را “یک‌جانبه و غیر قابل اعتماد” خوانده و مدعی شده که دفتر حقوق بشر سازمان ملل با انتشار این فهرست “هرگونه باورپذیری و توانایی‌ را که حقوق بشر در منطقه ما نیاز دارد، از دست داده است”.

سازمان آزادی‌بخش فلسطین اما از انتشار این فهرست استقبال کرده و گفته است: «این بانک اطلاعاتی اولین قدم مشخص در بیش از نیم قرن گذشته است که اسرائیل را به دلیل سیاست استعماری و غیرقانونی شهرک‌سازی‌اش مؤاخذه می‌کند.»

سال ۲۰۱۹ حکم دادگاه اروپا  نیز سر و صدای زیادی به پا کرد. بر اساس این حکم تمامی کالاهایی که در مناطق اشغالی فلسطینیان ساخته و تولید شده‌اند بایستی برچسب ویژه داشته باشند. اسرائيل این اقدام را “تبعیض‌آمیز” دانسته و به شدت به آن انتقاد کرد.

سیاست شهرک‌سازی اسرائيل در مناطق اشغالی از سوی مجامع بین‌المللی محکوم شده و شورای امنیت سازمان ملل نیز در پایان سال ۲۰۱۶ خواستار توقف کامل شهرک‌سازی در مناطق اشغالی فلسطینیان و نیز اورشلیم شرقی شد.

سازمان ملل در قطعنامه ۲۳۳۴ خود شهرک‌سازی یهودی را نقض قوانین بین‌المللی و مانعی بزرگ بر سر راه صلح در خاورمیانه دانسته است.

اسرائیل در سال ۱۹۶۷ در جریان جنگ شش‌روزه، کرانه غربی رود اردن و اورشلیم (بیت‌المقدس) شرقی را اشغال کرد. در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰ هزار یهودی در این شهرک‌ها زندگی می‌کنند. فلسطینیان این منطق را بخشی از کشور مستقل خود می‌دانند.

دویچه وله

Share: