01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

اسراییل با حمله گسترده زمینی وارد غزه شد!

ارتش اسراییل روز چهارشنبه ۱۰ آبان اعلام کرد که از زمان آغاز جنگی که با حمله موشکی حماس در ۷ اکتبر آغاز شد، بیش از ۱۱هزار مرکز را در نوار غزه هدف قرار داده است.

ارتش اسراییل در بیانیه خود تأکید کرد: «این اهداف متعلق به سازمانهای تروریستی مستقر در نوار غزه بوده‌اند».

 قطع دوباره تلفن و اینترنت در غزه

پالتل و جاوال دو شرکت ارائه‌دهنده خدمات ارتباطی بامداد چهارشنبه اعلام کردند که تلفن و اینترنت در غزه برای دومین بار در پنج روز گذشته قطع شد. آژانس‌های ارائه کننده کمکهای بشردوستانه هشدار دادند که این قطعی‌ها به‌شدت کار آنها را در وضعیت وخیم غزه مختل می‌کند.

گروه حامی دسترسی به اینترنت، نت‌بلاکس هم صبح چهارشنبه ۱۰ آبان تأیید کرد که ارتباطات اینترنتی در غزه تقریباً به‌طور کامل قطع شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارش داد که برقراری ارتباط تلفنی با غزه غیرممکن شده است.

اگر چه بیش از نیمی از ۲.۳میلیون فلسطینی ساکن شمال نوار غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند، اما هنوز چند صد هزار نفر در این منطقه که به صحنه نبرد نیروهای اسراییلی و حماس بدل شده، حضور دارند. طبق گزارشها، سربازان و تانکهای اسراییلی هم‌چنان در حال پیشروی در شهر غزه هستند.

در همین باره

 ۱۱سرباز اسراییلی در غزه کشته شدند

ارتش اسراییل روز چهارشنبه ۱۰ آبان اسامی ۱۱سرباز کشته شده روز سه‌شنبه در غزه را منتشر کرد.بدین ترتیب، تعداد سربازان کشته شده از ۷ اکتبر به ۳۲۶نفر رسید. 

سایت آکسیوس گزارش داد: با تشدید جنگ اسراییل و حماس، ایالات متحده در معرض خطر شرکت در درگیری بزرگتری قرار می‌گیرد. جنگی که می‌تواند برخی از نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه را که تعداد آنها بیش از ۴۰۰۰۰نفر است درگیر کند

به گزارش العربیه: نیروی بزرگی معادل دو لشکر و ۲۰هزار سرباز شامل تیپهای توپخانه و زرهی و پیاده از سمت شرق و شمال وارد غزه شده‌اند این یک جنگ زمینی واقعی است

سخنگوی حماس گفت این گروه ۱۲خودروی نظامی اسراییل را هدف قرار داده و در تلافی حمله به جبالیا عسقلان و تل آویو را موشک‌باران کرده است.

آتش‌سوزی مهیبی در محله الزیتون در جنوب شرق غزه بر اثر بمبارانها رخ داده است.

العربیه افزود: نیروهای اسراییل به‌سوی شهر عبسان در شرق خان یونس پیشروی می‌کنند. مردم شهر را ترک کرده و به‌سوی‌خان یونس رفته‌اند. درگیریهای شدید میان نیروهای حماس و اسراییل در این منطقه به‌وقوع پیوسته است.

وال استریت به‌نقل از ارتش اسراییل نوشت: یکی از فرماندهان ارشد حماس (ابراهیم بیاری) را در جبالیا به‌قتل رسانده است

هم‌چنین وال استریت افزود: مقامات ارشد مصری اعلام کردند مصر اجازه داده است روز چهارشنبه ۴۰۰خارجی از طریق مرزهای خود غزه را ترک کنند.

 رویترز به‌نقل از مقام‌های محلی غزه گزارش داد در حمله هوایی روز گذشته به ارودگاه جبالیا ۴۰۰تن کشته و مجروح شدند

پنتاگون روز سه‌شنبه گفت آمریکا ۳۰۰سرباز دیگر را از پایگاههای خود به خاورمیانه می‌فرستد. این سربازان در زمینه دفع مواد منفجره، ارتباطات و سایر زمینه‌های پشتیبانی برای نیروهایی که در حال حاضر در منطقه هستند کار خواهند کرد.

خروج شهروندان خارجی از غزه

بدنبال باز شدن دروازه‌های گذرگاه مرزی رفح، ده‌ها شهروند خارجی فرصت خروج از غزه و ورود به مصر را پیدا کردند.

از آغاز درگیری‌های حماس و اسرائیل،‌ بیش از سه هفته پیش، این نخستین بار است که دارندگان گذرنامه‌های خارجی مجوز خروج از باریکه غزه را به دست می‌آورند.

تعدادی آمبولانس هم برای انتقال مجروحان وارد نوار غزه شده اند.

این تحول حاصل تلاش‌های قطر با هماهنگی آمریکا در شکل‌دهی به توافقی بین مصر،‌ حماس و اسرائیل است.

واکنش اسرائیل به تصمیم بولیوی برای قطع روابط دیپلماتیک

اسرائیل از تصمیم بولیوی برای قطع روابط دیپلماتیک دو کشور به شدت انتقاد کرد.

لیور هایات،‌ سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه‌ای گفته: «تصمیم دولت بولیوی برای قطع رابطه با اسرائیل، به مثابه تسلیم شدن در برابر تروریسن و رژیم آیت‌الله در ایران است». در ادامه این بیانیه آمده: «بولیوی با این اقدام،‌ خود را در کنار سازمان تروریستی حماس قرار داده است.»

بدنبال اعلام تصمیم بولیوی برای قطع رابطه با اسرائیل،‌ رهبران شیلی و کلمبیا هم با انتقاد شدید از حمله اسرائیل از اردوگاه جبالیا، رفتار اسرائیل را، «نقض صریح قوانین حقوق بشری» دانستند.