اصلاحیه دیوان عدالت اداری و کاهش سنوات خدمت کارگران

دیوان عدالت اداری اصلاحیه را صادر کرده که بر اساس آن محاسبه سنوات خدمت کارگران را تغییر می‌کند. طبق این رای سنوات پایان خدمت کارگران بر مبنای مزد پایه محاسبه و پرداخت می‌شود. پیش از این رای سنوات بر اساس مزد و مزایای مستمر کارگران بود. این اقدام دیوان عدالت به نفع کارفرمایان و اقدامی در جهت ارزان‌سازی نیروی کار در کشور است. این حکم به میزان زیادی از سنوات خدمت کارگران و حقوق بازنشستگی آنها می‌کاهد.

اصلاحیه دیوان عدالت اداری خلاف قوانین کار است

پیش از این کارفرمایان طبق قانون کار بایستی حق‌السعی که شامل مزد و مزایای مستمر بود را ملاک پرداخت سنوات خدمت کارگران قرار می‌دادند. به این ترتیب دیوان عدالت با حذف یک جمله مبلغ زیادی را از سنوات خدمت کارگران به نفع کارفرمایان کسر کرده است. این مصوبه غیرقانونی و برخلاف ماده ۲۴ و ۳۶ قانون کار است. در ماده ۲۴ تاکید شده مبنای پرداخت سنوات پایان کار برای یک ماه یا بیشتر معادل یک ماه حقوق درنظر گرفته شده است. ماده ۳۶ نیز در رابطه با کارگاهی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیستند مزایای ثابت پرداختی را تعریف کرده است. در این کارگاه‌ها مزایای پرداختی بر حسب ماهیت شغل و مزایای سختی کار، عائله‌مندی، فوق‌العاده شغل و غیره می‌باشد. در کارگاه‌هایی که طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود مزد گروه و پایه، مزد مبنا قرار دارد.

به این صورت مشخص است که دیوان عدالت بدون توجه به قوانین کار این اصلاحیه را صادر کرده است.

رای دیوان عدالت باعث افزایش فاصله طبقاتی می‌شود

این اولین بار نیست که دیوان عدالت اداری بر ضد کارگران و به نفع کارفرمایان حکم صادر می‌کند. پیش از این هم در تاریخ ۱۹ آذر ۹۸ دادنامه‌ای را صادر کرد. در آن دادنامه هم قطعی بودن پرداخت سنوات خدمت کارگران را منتفی کرده بود. این آرای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری آرام آرام از پرداختی کارگران می‌کاهد. این در حالی است که حقوق کارگران حتی کفاف ۱۰ روز اول ماه را هم نمی‌دهد. دستمزد کارگران فاصله نجومی با سبد معیشت کارگران دارد.

اختلاف طبقاتی بوجود آمده در حال حاضر نتیجه استثمار وحشیانه کارگران است. در تعریف دولت و جامعه آمده است که هر چه فاصله طبقات از هم کمتر باشد، آن نظام ثبات بیشتری دارد. هر چه فاصله طبقاتی بیشتر باشد آن جامعه پتانسیل بالاتری برای اعتراض دارد. به این ترتیب مشخص است که چرا طبقه کارگر در ایران آمادگی بالایی برای اعتراضات گسترده دارد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *