اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه؛ اعتصاب گسترده و تظاهرات مخالفان

اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه؛ اعتصاب گسترده و تظاهرات مخالفان

اعتصاب علیه اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه روز پنجشنبه در حالی آغاز شد که دولت این کشور بر عزم خود برای اجرای یکی از اصلی ترین وعده های انتخاباتی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید می کند.

شرکت راه آهن ملی فرانسه اعلام کرده است که در روز پنجشنبه ۹۰ درصد قطارها در این کشور به دلیل اعتصاب کارکنان این شرکت حرکت نخواهند کرد. بنا به گفته شرکت حمل و نقل عمومی پاریس و حومه روز پنجشنبه ۱۱ خط مترو در پایتخت فرانسه تعطیل خواهد بود. کارکنان این شرکت اعتصاب را تا روز دوشنبه آینده تمدید کردند.

پیش بینی می شود که حمل و نقل عمومی بسیاری از شهرهای دیگر فرانسه از جمله استراسبورگ، بوردو، مارسی، نانت و لیل نیز به دلیل اعتصاب رانندگان اتوبوس، مترو و قطارهای درون شهری مختل شود.

شرکت های هواپیمایی فرانسه نیز اعلام کرده اند که ۲۰ درصد پروازها روز پنجشنبه به دلیل اعتصاب کارکنان این شرکت ها انجام نخواهد شد. بنا به اعلام این شرکت ها روز جمعه نیز ۲۰ درصد پروازها لغو خواهد شد. 

از سوی دیگر بسیاری از مدارس نیز به دلیل اعتصاب معلمان در اعتراض به اصلاح نظام بازنشستگی تعطیل خواهد بود. سندیکای «اف اس یو»، بزرگترین اتحادیه معلمان فرانسه از اعتصاب ۷۰ درصد معلمان در دبستان ها خبر داده است.

ماموران پلیس، وکلا، رانندگان بخش حمل و نقل بین شهری و رفتگران از دیگر گروه هایی هستند که قرار است روز پنجشنبه در فرانسه اعتصاب کنند.

همزمان با اعتصاب گسترده در فرانسه قرار است نزدیک به ۲۵۰ تظاهرات ضددولتی و تجمع نیز در سراسر فرانسه برگزار شود. در همین راستا دهها هزار نفر در سراسر فرانسه تظاهرات کردند. بنا به گزارش ها در حالی که شمار تظاهرکنندگان در شهر مونپلیه ۲۰ هزار نفر بود در شهر لیون گروهی از «جلیقه زردها» با پلیس درگیر شدند.

Share: