اضافه شدن ۱.۵ میلیون بیکار بر ارتش بیکاران

پیامدهای گسترش ویروس کرونا بر کسب وکار ایرانیان و نیز بر سازمانها ونهادهای حاکمیتی و موثر در اداره جامعه به دلیل نبود یک نهاد نیرومند و یکپارچه نظام آماری و نیز نبود انگیزه برای آماردهی از سوی سازمانها هنوز مبهم و ناشناس است و در ماههای آینده و شاید کمی پس از فرونشستن توفان کرونابتوان در این باره سخن گفت.

  با این همه برخی آمارهای گوناگون در نشستهای متفاوت از زبان مدیران سازمانها ی دولتی و نهادهای مدنی به بیرون درز می کند که ناراحت کننده و غم انگیز است. به طور مثال دریازدهمین نشست دیده‌بان رفاه و تامین اجتماعی  که با موضوع بررسی تاثیر کرونا بر سازمان تامین اجتماعی و با محوریت مروری بر اقدامات مواجهه با این ویروس در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار شد سخنرانان آمارهای عجیبی ارایه دادند که برخی از آنها را به طور خلاصن و بدوناولویت می آوریم:

این نشست با حضور دکتر مصطفی سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، دکتر روزبه کردونی مدیر موسسه علی پژوهش تامین اجتماعی و جمعی از اساتید،مسئولان و پژوهشگران صاحب‌نظر در عرصه رفاه و تامین اجتماعی برگزار شد.

۷۰ درصد فوت شده های کرونا بالای۶۰ سال بودند

حمد دلبری، رئیس انجمن علمی سالمندان نیز با بیان اینکه یکی از گروه‌های آسیب پذیر کرونا، سالمندان و بازنشستگان هستند گفت: میانگین سن ابتلا ۵۶ سال و سن فوت به طور میانگین۶۷ سال است و۳۸ درصد فوتی ها بالای ۸۰ سال و۶۸ درصد بالای۶۰ سال سن هستند.طبق اعلام معاون وزیر رفاه ۶۰  درصد منابع بیمه ای کشور برای سالمندان هزینه می‌شود و تاسیس اداره سالمندان در سازمان تامین اجتماعی می‌تواند اقدام موفقی در راستای پیشگیری و کمک به بهبود وضعیت سالمندان باشد

.اغلب سالمندان ما از یک یا چند بیماری مزمن رنج می برند و به نظر می رسد بیماری های زمینه ای به علت کرونا رها شده اند که آثار آن در درازمدت مشخص می‌شود.رئیس انجمن علمی سالمندان به عوارض جدی روحی و روانی ناشی از کرونا برای سالمندان اشاره کرد و گفت: سازمان های دولتی آنقدر چابک نیستند که بتوانند نیاز جدی سالمندان را تامین کنند. کمپین آوای همدلی با سالمندان را با کمک ستاد اجرایی فرمان امام و نهادهای دیگر شکل داده ایم که تامین اجتماعی نیز می تواند به این کمپین بپیوندد. با توجه به اینکه پیش بینی می شود موج دوم کرونا از مهر شروع شود، رسیدگی و توجه به گروه‌های پرخطر و تامین واکسن آنفلوآنزا برای آنها لازم است.

بیکار شدن ۷۰۰ هزار نفر

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی در خط مقدم موضوعات درمانی و اجتماعی قرار دارد گفت: ۷۰۰ هزار نیروی شاغل شغل خود را از دست داده اند که تاثیر تخریبی بر درآمدهای تامین اجتماعی دارد. تاثیر کرونا بر فقیرتر شدن جامعه کارگری کاملا محسوس است. کرونا سرعت حرکت گردونه فقر را بیشتر کرده است. نیازمند تحقیق علمی پیرامون تعطیلی واحدهای تولیدی هستیم، به ویژه واحدهای تولیدی کوچک که کمتر از ۱۰ نفر در آن مشغول به کار هستند. اگر جلوی موج تعطیلی واحدها گرفته نشود باید آثار آن بر عملکرد و تعهدات تامین اجتماعی را در آینده شاهد باشیم.

۱.۵ میلیون بیکار تازه

فقیهی، معاون اقتصادی اتاق اصناف ایران نیز گفت: ۸۷۰۰ اتحادیه و ۲ میلیون ۷۵۰ هزار عضو واحد خدمات داریم و به نظر می رسد با وضعیت کرونا حدود یک میلیون و۵۰۰ هزار نفر به جمعیت بیکار در خردادماه اضافه شود. بنابراین حفظ اشتغل و کسب و کار مهمترین رویکرد است و سازمان تامین اجتماعی باید رفتارهایی متناسب با همه کسب و کارها داشته باشد چراکه به نظر می رسد راهکارهای قبلی مفید نخواهد بود. کاهش درآمد : هرماه ۲هزار میلیارد تومان

سالاری رییس سازمانتامین اجتماعی نیز با اشاره به آثار مالی متاثر از کرونا گفت: درآمدهای سازمان از زمان شیوع کرونا به طور میانگین هر ماه ۲۰۰۰ میلیارد تومان به علت امهال های دولت و بیکاری ها کاهش داشته است. در هیئت دولت مصوب شد که دولت یک خط اعتباری از طریق بانک مرکزی بابت این کسری در اسفندماه به سازمان بدهد. قرار شد برای فروردین هم ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان پرداخت شود و خوشبین هستیم این دو موضوع تا دو سه هفته آینده انجام شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: با توجه به منتفی شدن امهال ها از پایان اردیبهشت ماه به بعد، وصول حق بیمه ازاول خردادماه به روال عادی برمی گردد لذا اصولا با کاهش درآمد کمتری در خرداد به بعد مواجه خواهیم بود گرچه به دلیل آثار کرونا بر فعالیتها واشتغال، این کاهش درآمد به صفر نخواهد رسید.

ثبت نام ۶۸۰ هزار بیکار شده

وی به وضعیت بیمه بیکاری نیز اشاره کرد و گفت: بیماری کرونا، بیکاری گسترده ایجاد کرده است. ۲۲۰ هزار مقرری بیمه بیکاری بگیر در اسفندماه داشتیم که این رقم بدون لحاظ تاثیر کرونا بود. با شروع تعطیلی واحدهای تولیدی، عده ای نامنویسی کردند و لیست ۳۷۰ هزار نفری پالایش شده وزارت کار در اختیار ما قرار گرفت.سالاری ادامه داد: با کسر این اسامی،این رقم به ۲۴۱ هزار مورد کاهش پیدا کرد. عده ای هم در دفاتر کاریابی و ادارات کار ثبت نام کرده اند که با محاسبه آنها، لیست بیمه بیکاری بگیران ما به حدود ۲۷۰ هزار نفر رسید.در نام نویسی و ثبت نام بیکار شدگان درسامانه ثبت نام بیکارشدگان ایام کرونا۶۸۰ هزار نفر برای فروردین بوده است. با پالایش و حذف اسامی شاغلین، این فهرست به۵۴۰ هزار نفر کاهش پیدا کرده و برای اردیبهشت هم پیش بینی می کنیم به همین تعداد افراد برسیم.

برآورد خسارت ۳۰ تا۵۰ هزار میلیاردی کرونا بر تامین اجتماعی

همچنین روزبه کردونی مدیر موسسه پژوهش تامین اجتماعی در این نشست با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی از جمله نهادهایی است که اقدامات سیاستی اش در مواجهه با کرونا به شدت مورد اهمیت و محل توجه است گفت: سازمان تامین اجتماعی قبل از ورود کرونا دچار چالش هایی بود و کرونا آن را گسترده تر کرد.وی در یازدهمین نشست دیده بان رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به اینکه از اواخر بهمن شیوع کرونا اعلام شد و در موسسه تمرکز خود را بر شناسایی و مطالعه ابعاد مختلف کرونا گذاشتیم گفت: از آنجایی که منشا بیماری ناشناخته بود، در ابتدا تمرکز ما بیشتر بر اطلاع رسانی قرار گرفت. از فروردین ماه رصد اثرات اقتصادی و اجتماعی ناشی از کرونا نیز در دستورکار قرار گرفت.وی افزود: سازمان تامین اجتماعی قبل از ورود کرونا دچار چالش هایی بود و کرونا آن را گسترده تر کرد. تا کنون ۱۳گزارش منتشر کرده ایم که آخرین مورد آن پیرامون اثرات کرونا بر هزینه های تامین اجتماعی بوده است و در آن خسارت۳۰ تا۵۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از کرونا بر تامین اجتماعی تخمین زده شده است.کردونی با اشاره به تاثیر کرونا بر فقر اظهار کرد: برآورد شده است که حداقل۵۰۰ میلیون بر آمار فقرا در جهان افزوده می شود و۳۰ سال تلاش کشورها برای مبارزه با فقر به عقب برخواهد گشت. کارگران غیررسمی ۳۴ درصد فقیرتر میشوند.

S24

Share: