01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

 اطلاعیه شماره ۵: حماس و اسرائیل

با این حال،  که سایت آینه روز  ممکن است با تمام جزئیات این دیدگاه موافق نباشد، اما برای آگاهی خوانندگان از جهت‌گیری های سیاسی دیگران در ارطبات با نسل کشی در فلسطین ، متن را منتشر  می کند

از مردم فلسطین در مقابل سازمان ارتجاعی حماس و دولت فاشیستی اسرائیل دفاع کنیم!

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در ۷ اکتبر ۲۰۲۳ پس از موشک باران برخی از شهرهای اسرائیل، تهاجم نظامی گسترده‌ای را به شهرهای مرزی این کشور آغاز کرد. در این حملات کور، نه نظامیان اسرائیل بلکه مردم غیر نظامی اسرائیل کشته، زخمی و دستگیر شدند. اسرائیل از ۳۰۰   کشته، ۳۳ سرباز زن مفقود، ۱۷۰۰ نفر زخمی اسرائیلی خبر می‌دهد. حماس توانست در این حملات حتی برخی از مقرهای نظامی اسرائیل را در شهرهای نزدیک مرزهای خود برای مدت کوتاهی اشغال کند که پس رانده شدند. این حملات نه تنها جان انسان‌های بی گناه را گرفت و به عده وسیعی صدمات جسمی رساند بلکه خرابی بسیار نیز به بار آورد.

رژیم صهیونیستی و شدیدا راست گرا و فاشیستی اسرائیل که بیصبرانه و شعف چنین حملاتی را انتظار میکشید به امحاء مردمان غزه، تخریب شهرها و روستاهای فلسطینی پرداخت. حملات گسترده اسرائیل از هوا و زمین علیه مردم بی دفاع فلسطین هنوز ادامه دارد. تا کنون صدها کشته و زخمی و آواره فلسطینی، هدیه رژیم اسرائیل به مردم آزاده فلسطین است.

واقعیات این روزها نشان می‌دهد که نه حماس و نه رژیم فاشیستی اسرائیلی دلمشغول سرنوشت شهروندانشان نیستند. هر کدام از آن‌‌ها دلمشغول تحکیم پایه‌ها و استقرار قدرت خود‌اند. آن که قربانی می‌شود مردم اسرائیل و مردمان فلسطین‌اند.

این جنگ خانمان سوز نتیجه روند تاریخی یک سری وقایعی است که در خاورمیانه رخ داده است. بدون شناخت این رخدادها نمی‌توان ماهیت درگیری اخیر حماس با رژیم صهیونیستی را درک کرد.

در جریان جنگ جهانی دوم دولت انگلستان طرح ایجاد کشور یهود را پیگیری کرد و سر انجام گام به گام با بی خانمان کردن مردم فلسطین از زادگاهشان و سرکوب و کشتار بسیاری از این مردم، موفق شد کشور اسرائیل را به وجود آورد. یهودیان از کشورهای مختلف بدانجا سرازیر شدند و سران اسرائیل گام به گام با اشغال سرزمین‌های اطراف و تنگ کردن محیط زندگی فلسطینیان و اخراج آن‌‌ها از سرزمینشان، کشور خود را توسعه دادند و اکنون نیز همچنان در حال توسعه آن هستند.

هدف انگلستان در آن زمان در تشکیل چنین کشوری، ایجاد درگیری و اختلاف در کشورهای عربی و خاورمیانه‌ای از یک جانب و در صورت لزوم پوشاندن تمام جنایاتشان در این منطقه با برجسته کردن مسأله فلسطین از جانب دیگر بود.

دولت انگلستان که همراه دولت آمریکا از سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم به سازماندهی یک نیروی ایدئولوژیک – سیاسی قدرتمند اسلامی برای جلوگیری از گسترش کمونیسم بودند، در سال‌های هشتاد میلادی به فکر یک سازمان ارتجاعی مذهبی فلسطینی افتادند.

شیخ احمد یاسین به عنوان نماینده سعید رمضان داماد حسن‌البنا که این خود شاگرد سید جمال‌الدین اسعد آبادی و یکی از جاسوسان فعال بریتانیا و مسؤول سازماندهی جهانی اخوا‌المسلمین در دهه هشتاد میلادی بود با توافق کامل سران دولت صهیونیستی اسرائیل در اورشلیم در ۱۹۸۷ جنبش مقاومت اسلامی (حماس) را سازماندهی کرد. در واقع دولت انگلستان هم دولت اسرائیل را تشکیل داد و هم حماس را با توافق آن . دو پدیده انگلیسی منشاً

هدف از این اقدام حوادثی بود که در خاورمیانه پیش می آمد؛ مثل کودتاهای متمادی در عراق، جنایات باور نکردنی در ویتنام، در لیبی، در افغانستان و جنایات دیگری که دولت‌های غربی باعث میشدند. حماس و سران اسرائیل با راه انداختن جنگ زرگری “دفاع“ و دشمنی با مردم فلسطین تا مدتی به جنایات خود و امپریالیست‌های غربی پرده میکشدند.

از یک سو سران اسرائیل مردم فلسطین را بمباران می‌کردند و از سوی دیگر سازمان‌های مرتجع فلسطینی در رقابت با هم و نشان دادن قدرت “مبارزاتی“ خود به مردمشان دما دم به ترورهای انتحاری در اسرائیل دست می‌زدند که مردم بی گناه آن جا را میکشتند. این اعمال شنیع و جنایت کارانه هم سازمان‌های فلسطینی را از مردمش جدا کرد و هم دولت اسرائیل را از شهروندانش.

این واقعیتی است که در طول ده‌ها سال کشوری به نام اسرائیل شکل گرفته و در آن تضادهای طبقاتی آنچنان تکامل یافته که بخشی از پرولتاریا جهانی را در خود جای داده است و دولت و اقشار میانه خود را دارد. مبارزات مردم آزادیخوان اسرائیل فاکتور مهمی در رشد آزادیخواهی در منطقه و به ویژه در فلسطین است زیرا فلسطینی‌ها یاور و همراهانی از درون کشوری می‌بینند که سران آن بدترین دشمنان آن‌هاست. باید این واقعیت وجودی اسرائیل را قبول کرد. شعارهای اوهامی، ارتجاعی و ضد بشری جمهوری اسلامی مثل “اسرائیل را در دریا غرق کنیم“ دیگر در دنیا جواب مثبتی نمی‌گیرد. اسرائیل به کشوری واقعی تبدیل شده است ولی فلسطینی‌ها هنوز آواره‌اند.

درست در چنین زمان و شرایطی، کریدور هند و اروپا به اتبکار دولت هند توانست تعدادی از کشورهای منطقه را در خود جای دهد. از جمله این کشورها، عربستان سعودی و اسرائیل هستند. لذا به ضرورت روابط گسترده‌ای بین این دو کشور برقرار می‌شود که انگیزه‌ای برای دیگر کشورهای عربی و غیر عربی خاورمیانه در نزدیکی و برقراری روابط با اسرائیل می‌شود. با وجود این که بن سلمان در نشست با سران اسرائیل حل مسأله فلسطین را یکی از عوامل نزدیکی دو کشور قمداد کرده است ولی همه می‌دانند که این چیزی جز یک ژست مسخره و خنده ‌آور (بیشتر گریه‌آور) نیست.

در نتیجه فلسطینیان و حل مسأله فلسطین باز هم در سایه مانده است. در سایه‌ای که برای مردم فلسطین به سوی شب است، به تاریکی و بی خانمانی بیشتر.

مردم فلسطین هیچ سازمان مترقی و واقعاً مردمی ندارد. موضع “حزب کمونیست فلسطین نیز پشتیبانی کامل از جنایات انجام شده توسط حماس است. این حزب در بیانیه‌ای چنین می‌نویسد: « حزب کمونیست فلسطین پشتيبانی کامل خود را از مقاومت مردم فلسطین، که صبح امروز با حمله همه‌جانبه به شهرک‌های اطراف نوار غزه، موسوم به “طوفانالاقصی“، به اوج خود رسید، اعلام می‌کند.»

در این لحظه تاریخی حماس با برافراشتن دفاع از حقوق فلسطینی‌ها با حمله خود به اسرائیل سعی می‌کند پایه مردمی از دست رفته خود را دوباره احیا کند.

نیتانیاهو و دار و دسته فاشیست‌اش نیز تلاش می‌کند تا پایه مردمی از دست رفته خود را که در جریان “رفرم“هایش از او بریده‌اند، به خود بازگرداند.

دوستان دولت اسرائیل یعنی دولت آمریکا، دولت انگلیس و تمام دولت‌های مرتجع فقط حماس را محکوم می‌کنند، او را تروریست مینامند و خرابه‌ها و کشتارهائی را که به بار آورده است به مردم نشان میدهند.

طرفداران حماس نیز فقط جنایات و آدمکشیهای فله‌ای سران اسرائیل از فلسطینی‌ها را نشان میدهند. جنایات اسرائیل نسبت به مردم فلسطین را هیچ کس فراموش نخواهد کرد. جنایاتی در ورای خط توحش.

طرفداران جنبش واقعی فلسطینی‌ها هر دو طرف را به عنوان نیروهای دشمن تلقی خواهند کرد. حماس و دولت فاشیستی اسرائیل دشمنان قسم خورد مردم فلسطین هستند. منتها یکی از آن‌ها با ماسک دوستی آمده است.

امروزه فلسطنین‌ها برای زنده ماندن به عنوان یک ملت، احتیاج به سرزمین امن دارند، سرزمینی که برای آن‌ها آسایش و رفاه به همراه بیاورد. این اولین گام برای تکامل اجتماعی این مردم ستم دیده است.

تا به حال دولت‌های مرتجع غربی و سازمان‌های مرتجع فلسطینی بارها پشت میز مذاکره نشسته‌اند و با ادا اطوارهای “خیرخواهانه“ هر چه بیشتر مردم فلطین را آواره کرده‌اند.

برای تحقق ایجاد یک کشور مستقل و امن فلسطینی باید مردم اسرائیل و دیگر مردمان مترقی جهان با مبارزات خود جلوی تهاجم دولت فاشیستی اسرائیل به این مردم ستم دیده را بگیرند. باید مردم اسرائیل در یک رفراندم، نماینده واقعی خود را با نماینده واقعی مردم فلسطین که آن هم در یک رفراندم معین خواهد شد بر سر ایجاد یک کشور فلسطینی مستقل از هر دولت و هر نیروئی بر سر میز مذاکره بنشینند و این معضل را بدون دخالت یک نیروهای امپریالیستی حل کنند.

در درگیری کنونی هر دو جنایت کار جنگی: دولت اسرائیل و حماس باید محکوم شوند.

نظم کمونیستی

۹ اکتبر ۲۰۲۳