اظهارات متفاوت وزیر دفاع آمریکا در مورد علت کشتن قاسم سلیمانی

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که پنتاگون سند و مدرک مشخصی درباره برنامه نظامی قاسم سلیمانی علیه آمریکا در اختیار ندارد. این در حالی است که ترامپ از برنامه مشخص قاسم سلیمانی برای حمله به سفارتخانه‌های آمریکا سخن گفته بود.

دولت آمریکا علت کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را در ارتباط با برنامه‌های نظامی او علیه این کشور توضیح داده است. دونالد ترامپ پس از اجرای موفقیت‌آمیز برنامه کشتن قاسم سلیمانی از این اقدام دولت آمریکا به‌مثابه اقدامی پیشگیرانه سخن گفته بود. این در حالی است که دولت آمریکا هنوز مدرک و دلیل مشخصی درباره این اظهارات در اختیار نمایندگان کنگره آمریکا قرار نداده است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، در گفت‌وگوی خود با شبکه خبری سی‌بی‌اس که روز یکشنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) پخش شد اعلام کرده است که پنتاگون سند و مدرک مشخصی درباره برنامه نظامی قاسم سلیمانی علیه آمریکا در اختیار ندارد.

اشاره مارک اسپر به اظهارات دونالد ترامپ در گفت‌وگو با شبکه خبری “فاکس‌نیوز” بوده است. رئیس جمهوری آمریکا در آن مصاحبه اعلام کرده بود که برنامه کشتن فرمانده سپاه اقدامی پیشگیرانه بوده است. ترامپ از برنامه قاسم سلیمانی برای حمله به سفارتخانه‌های آمریکا سخن گفته بود.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه یاد شده اعلام کرده بود: «من می‌توانم درباره برنامه قاسم سلیمانی موضوعی را فاش کنم و آن اینکه به باور من، موضوع بر سر حمله به چهار سفارتخانه آمریکا بوده است.»

وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه خود با شبکه سی‌بی‌اس تلاش کرد اظهارات دونالد ترامپ درباره برنامه قاسم سلیمانی در ارتباط با حمله به سفارتخانه‌های آمریکا را تعدیل کند. این در حالی است که وزیر دفاع آمریکا در مصاحبه دیگری که با شبکه سی‌ان‌ان داشته تلویحا از برنامه احتمالی قاسم سلیمانی برای حمله به این سفارتخانه‌ها سخن گفته بود.

انتقاد نمایندگان آمریکا

مایک لی و رند پاول، سناتورهای حزب جمهوریخواه همراه با شماری از نمایندگان حزب دموکرات از این اقدام دولت آمریکا انتقاد کرده‌اند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که دولت آمریکا در توضیح علت‌های ناظر بر این اقدام خود به حد کافی اطلاع‌رسانی نکرده است.

این در حالی است که انتقاد نمایندگان دموکرات درباره برنامه کشتن قاسم سلیمانی شدیدتر بوده است. به عنوان نمونه، آدام شیف، نماینده دموکرات و رئیس کارگروه سازمان‌های اطلاعاتی مجلس نمایندگان اعلام کرده است که به نظر نمی‌رسد دولت آمریکا سند و دلیل روشنی در ارتباط با برنامه قاسم سلیمانی برای حمله به سفارتخانه‌های آمریکا در اختیار داشته باشد.

آدام شیف تاکید کرده است که دولت آمریکا بدون داشتن دلیل و مدرکی مشخص این کشور را به ورطه جنگ کشانده است. از سوی دیگر جاستین اماش، نماینده کنگره آمریکا و یکی از منتقدین دونالد ترامپ که اخیرا از حزب جمهوریخواه کناره‌گیری کرده ادعای دولت آمریکا در ارتباط با برنامه قاسم سلیمانی برای حمله به سفارتخانه‌های این کشور را ساختگی خوانده است.

Share: