اعتراضات آبان؛ بازداشت ۲۸۰ شهروند در ۶ استان تحت عنوان «لیدر و عوامل اغتشاشات» 

طی روزهای سه شنبه ۱۲ و چهارشنبه ۱۳ آذرماه، برخی مسئولان انتظامی و قضایی در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، تهران، خوزستان، فارس، اصفهان و کرمانشاه از بازداشت ۲۸۰ شهروند معترض تحت عنوان “لیدر و عامل اغتشاشات” خبر دادند. استفاده از این عنوان در خصوص مردم معترض بازداشت شده در حالی است که پیشتر روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده خامنه‌ای منتشر می‌شود، با تاکید بر اینکه «مراجع قضایی مجازات اعدام با طناب دار را برای لیدرهای آشوب اخیر قطعی می‌دانند»، نوشت: «اقدام آشوبگران مصداق بغی است و مجازات قانونی و شرعی آن‌ها اعدام است.»

مهدی انصاری، فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت ۳۵ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان تحت عنوان “عوامل اغتشاشات” در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

وی افرود: ” افراد بازداشت شده با هماهنگی مراجع قضائی و با قرار وثیقه، روانه زندان شدند”.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ اعلام کرد: “در پی اجرای طرح «رعد ۳۱»، ۵۱ نفر در تهران شناسایی و بازداشت شدند”.

محمد حسین باباکلانی، فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد گفت: “دو شهروند در نجف آباد و یزدانشهر مرتبط با اعتراضات آبان‌ماه بازداشت شدند”.

وی افرود: “در این زمینه پرونده تشکیل و برای اقدامات قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شد”.

همچنین بهنام ایرانمنش، رئیس پایگاه یکم پلیس امنیت عمومی، از بازداشت یک شهروند معترض در منزل مسکونیش در منطقه پونک تهران خبر داد و مدعی شد: “متهم در فضای مجازی افراد را به برهم زدن نظم عمومی تشویق و ترغیب می کرد”.

در گزارشی دیگر علی اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به فوت سرگرد جواهری یکی از ماموران کلانتری الهیه در اعتراضات آبان گفت: “ماموران توانستند ۴ تن را که در فوت وی نقش اصلی را داشتند، شناسایی کنند و در نهایت ۳ تن از این افراد در شهر کرمانشاه و یک نفر دیگر نیز در شهر تهران بازداشت شدند.

یعقوبعلی رجبیان، رئیس پایگاه ششم پلیس امنیت عمومی پایتخت، از بازداشت ۳ شهروند تحت عنوان “عوامل اغتشاشات” خبر داد و مدعی شد این افراد اقدام به “تخریب اموال عمومی” و “انسداد معابر عمومی” در خیابان پنجم و فلکه های اول و دوم نیرو هوایی کرده بودند.

رهام بخش حبیبی‌، فرمانده انتظامی استان فارس، از بازداشت ۳ شهروند در پی اعتراضات آبان خبر داد و مدعی شد افراد بازداشت شده با شبکه های معاند در ارتباط بوده و اقدام به فراخوان به تجمعات کرده بودند.

مهدی تاجیک، رئیس پایگاه چهارم پلیس امنیت عمومی پایتخت از بازداشت زن جوانی در حوالی چهار راه مصباح شهرستان کرج خبر داد و مدعی شد وی جهت شناسایی نشدن چهره و مشخصاتش توسط ماموران امنیتی، اقدام به جعل هویت کرده است.

در گزارشی دیگر صادق مرادی، رییس کل دادگستری خوزستان با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم خودفروختگان و اغتشاشگران ، امنیت مردم و آسایش جامعه را به چالش بکشند، گفت: “در جریان اغتشاش‌های هفته آخر آبان امسال که به بهانه اجرای طرح مدیریت سوخت و سهمیه بندی بنزین رخ داد ، ۱۸۰ نفر از عوامل موثر در ناآرامی ها و آشوب های این استان بازداشت شدند”.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

Share: