اعتراضات خیابانی به قطع برق در چند شهر ایران

اعتراضات خیابانی به قطع گسترده و بدون اعلام قبلی برق در ایران آغاز شده است.

براساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شهروندان در چند شهر ایران از جمله گنبدکاووس، آق‌قلا و کردکوی در استان گلستان، کازرون در استان فارس و شمار دیگری از شهرها شامگاه یک‌شنبه به خیابان آمده و به قطع مکرر برق اعتراض کرده‌اند.

در شهرستان کردکوی تجمع اعتراضی مردم در مقابل فرمانداری این شهر شکل گرفت و بر اساس گزارش‌ها معترضان اقدام به بستن برخی راه‌های شهر کردند.

در شهرستان‌های گنبد کاووس و آق‌قلا نیز معترضان در مقابل ادارات برق تجمع کرده و به خاموشی‌های گسترده اعتراض کردند.

تصاویری از تجمع شهروندان شهر کازرون در استان فارس نیر در مقابل اداره این برق شهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

در تهران نیز ویدیوهایی منتشر شده که همزمان با تاریکی ناشی از قطع برق، تعدادی از شهروندان را در حال سر دادن شعار علیه حکومت جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای نشان می‌دهد.

در یکی از این ویدیوها که گفته می‌شود مربوط به محله ای در شرق تهران است، معترضان در تاریکی شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر علی‌ خامنه‌ای» سر می‌دهند.

در منطقه سعادت آباد تهران نیز تعدادی از شهروندان در اقدامی مشابه شعار مرگ بر جمهوری اسلامی سردادند.

قطع مکرر و بدون اعلام قبلی برق زندگی را برای شهروندان در مناطق مختلف دشوار کرده و گسترش اعتراضاتی از این دست می‌تواند نظام جمهوری اسلامی را با بحران تازه‌ای روبرو کند.

شامگاه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۰ مناطق گسترده‌ای از شهرهای تهران و کرج تا ساعات بامداد یک‌شنبه با قطعی برق و ساعت‌ها خاموشی اعلام نشده مواجه شدند.

مسئولان برق در ایران اعلام کرده‌اند احتمال تکرار خاموشی در شهرهای تهران و کرج و حتی «خاموشی‌های سراسری» در کشور بالاست.

قطع برق باعث اختلال در وضعیت ترافیکی، کار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و ادارات دولتی شده است و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از خسارت‌های وارده در این زمینه شکایت کرده‌اند.

مقام‌های وزارت نیرو کاهش تولید نیروگاه های برق آبی به دلیل خشکسالی و استخراج ارز دیجیتال را از جمله دلایل قطع شدن برق ذکر کرده‌اند.

نظام جمهوری اسلامی در حالی از تامین برق مورد نیاز برای شهروندان ایرانی ناتوان است که این کشور یکی از غنی‌ترین منابع نفت و گاز جهان را در اختیار دارد که می‌توانند به عنوان سوخت در نیروگاه‌های تولید برق مورد استفاده قرار گیرند.

استان‌وایر

Share: