محکومیت امیر عزیزی، دانشجوی معماری دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. وی در تاریخ ۱ آذرماه، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب به ۱۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۵ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود. حکم شلاق وی روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه در زندان تهران بزرگ اجرا شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، امیر عزیزی، دانشجوی معماری دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به حبس محکوم شد.

براساس حکمی که در روز سه شنبه ۲۲ آذرماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر شده است، آقای عزیزی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق دعوت به کشتار” به ۵ سال حبس، “تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی” ۳ سال و ۷۴ ضربه شلاق، “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم” ۲ سال و “توهین به رهبری” ۱ سال، حبس محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۵ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات امیر عزیزی در روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقدم بدون حضور خانواده و وکیل وی برگزار شد. دومین جلسه رسیدگی به اتهامات وی نیز در روز سه شنبه ۱ آذرماه، در ساعت ۹ صبح در این دادگاه برگزار شده بود. وی در دادگاه بدوی از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق دعوت به کشتار” به ۵ سال حبس، “تشویش اذهان از طریق مجازی” ۳ سال و ۷۴ ضربه شلاق، “اجتماع و تبانی” ۲ سال و “توهین به رهبری” ۱ سال، حبس محکوم شد.

روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه، امیر عزیزی به زندان تهران بزرگ منتقل شد و حکم ۷۴ ضربه شلاق وی در این زندان اجرا شد.

امیر عزیزی در روز ۱۰ مهرماه، با حضور در دادسرای اوین همراه با ضرب و شتم بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. وی با دستور مسئولان زندان  از تاریخ ۱۴ آبان ماه، از برقراری تماس تلفنی و از زمان بازداشت از ملاقات با خانواده محروم شده است.

آقای عزیزی پیشتر با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود از حضور “۱۲ تن از ماموران نیروهای امنیتی در منزل پدری خود خبر داده بود” و نوشته بود: “حدود سه ساعت پیش به گفته ی مادرم ۱۲ مرد مسلح برای ربایش بنده به خانه ی پدری ام یورش برده اند. جدا از مسائل تلخی که آنجا اتفاق افتاده اعلام کرده اند فردا به دادسرای اوین بروم برای پاره ای از توضیحات بخوانید بازداشت وحشیانه با توجه به اتفاقات امشب”

 یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “امیر عزیزی ابتدا در روز یکشنبه ۳ مهرماه، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در تجمعات میدان ولیعصر تهران بازداشت و چندی بعد با تعهد آزاد شده بود. نهایتا در شنبه شب ۹ مهرماه، ساعت ۱ بامداد تعداد ۱۲ نفر از ماموران با ورود به منزل پدری وی به جهت بازداشت آقای عزیزی اقدام به تفتیش و ضبط برخی از وسایل او از جمله کتابها و دست نوشته های وی کردند.”

به گفته این منبع مطلع، “آقای امیری در تاریخ ۱۰ مهرماه، در بدو ورود به دادسرای اوین مورد ضرب وشتم قرار گرفته به طوری که وی از ناحیه دست دچار شکستگی و عینک وی در صورتش شکسته شد.”

امیر عزیزی در تاریخ ۱۵ مهرماه، پس از اتمام دوران بازجویی در بازداشتگاه ثارالله به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. وی در نهایت پس از واقعه آتش سوزی در زندان اوین به بند ۲۰۹ این زندان منتقل شده بود.

یک منبع مطلع دیگر در رابطه با وضعیت آقای عزیزی به هرانا گفته بود: “وی در دورانی که در زندان اوین بود از مسئولین زندان درخواست عینک کرده بود و در جواب به وی گفته بودند خدا رو شکر کن چشمات هنوز سالمه!”

امیر عزیزی، ۲۵ ساله، دانشجوی ارشد معماری دانشگاه تهران شمال و ساکن تهران است.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

خبرگزاری هرانا – امیرحسین رحیمی، نوجوان ۱۵ ساله که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بود، با تودیع قرار کفالت به صورت موقت آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه اعتماد، امیرحسین رحیمی آزاد شد.

آزادی این نوجوان با تودیع قرار کفالت به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

امیرحسین رحیمی در روز پنج شنبه ۲۱ مهرماه، در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در فردیس بازداشت شده بود.

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

خبرگزاری هرانا –  مطلب احمدیان، زندانی سیاسی، امروز پنجشنبه ۲۴ آذر، تنها یک روز پس از انجام عمل جراحی بیضه به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شد. آقای احمدیان از سال ها پیش از بیماری ارکیتیس (عفونت بیضه) و انتقال عفونت به مثانه و همچنین عارضه نخاعی رنج می برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۴ آذرماه، مطلب احمدیان، زندانی سیاسی، علیرغم عدم تکمیل مراحل درمان به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای احمدیان روز گذشته جهت انجام مرحله اول از عمل سه مرحله ای جراحی بیضه، به بیمارستان اعزام شد. بعد از انجام عمل، به دلیل عدم موافقت دادستان با بستری شدن وی در بیمارستان، در حالی که تنها یک روز از عمل جراحی آقای احمدیان گذشته بود، این زندانی به زندان بازگردانده شد.»

مطلب احمدیان که از عفونت بیضه و مثانه و همچنین آسیب‌های نخاعی رنج می برد، در تاریخ ۹ آبان ماه، جهت انجام معاینات توسط پزشکان اورولوژی و نورولوژی، از زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان اعزام شده بود.

آقای احمدیان به دلیل عارضه نخاعی باید هر شش ماه یکبار تحت آزمایش ام آر آی قرار گرفته و همچنین جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند. سال ۹۸ پزشک متخصص دستور تزریق ژل به ناحیه نخاعی داد که با نامه نگاری مسئول بهداری و رئیس زندان موفق به گرفتن آنها نشد. نهایتا سال ۹۹ از خارج از زندان دارو تهیه و تزریق شد. یک تزریق دیگر هم به دستور پزشک باید شهریورماه انجام میداد که تاکنون موفق به تهیه دارو نشده بود.

مطلب احمدیان در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۸۹ بازداشت و پس از حدود ۲۳۰ روز تحمل سلول انفرادی در پرونده اول خود به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های اپوزیسیون، به ۳۰ سال حبس در تبعید در زندان میناب محکوم شد و در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ به زندان سقز منتقل شد.

وی همچنین در دو پرونده در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۰ با اتهام تردد غیرمجاز از مرزهای کشور به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت و یک سال حبس تعزیری محکوم شد. آقای احمدیان در مردادماه سال ۹۷ توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان کردستان به اتهامات “مشارکت در قتل” به ۸ سال حبس تعزیری و پرداخت نصف دیه کامل (دو دیه کامل برای ۴ متهم پرونده) و به اتهام “ضرب و جرح عمدی” از بابت همان پرونده به ۱ سال حبس و پرداخت ۲۰ میلیون تومان (۸۰ میلیون تومان برای ۴ متهم پرونده) بابت دیه فرد مجروح شده درگیری محکوم شد.

آقای احمدیان پس از ابلاغ این حکم در ابتدای شهریورماه ۹۷ از زندان مرکزی سنندج به زندان اوین منتقل شد. او مجددا اواسط سال ۹۸ از این زندان به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

پدر مطلب احمدیان مورخ ۷ آبان ۹۹ درگذشت. بر اساس رویه مذهبی، خاکسپاری درگذشته باید در اولین فرصت صورت گیرد و به همین دلیل آقای احمدیان امکان شرکت در مراسم خاکسپاری پدر خود را نداشت.

وی اواخر شهریورماه امسال، به همراه ۶ زندانی سیاسی دیگر در زندان رجایی شهر کرج، با نگارش نامه ای سرگشاده، افزایش اجرای احکام اعدام را محکوم کرده و با خانواده های معترض و مضطرب زندانیان محکوم به اعدام، اعلام همبستگی کردند.

مطلب احمدیان، حدودا ۳۷ ساله و اهل شهرستان بانه است.