در روزهای اخیر، ۴ شهروند از جمله ۲ دانشجو در شهرهای سنندج و تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هرانا به نقل از کردپا، روز یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱، ۲ شهروند در سنندج بازداشت شدند.

هویت این شهروندان “اهون خادمی و کیوان محمدی” عنوان شده است.

همچنین شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از بازداشت ۲ دانشجو خبر داد.

هویت این دانشجو “میلاد عبدی، دانشجوی مقطع کارشناسی مددکاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی ورودی ۱۴۰۰ و ریحانه معروف، دانشجوی جامعه‌ شناسی ورودی ۱۴۰۰ و دبیر شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران” عنوان شده است.

بازداشت میلاد عبدی امروز دوشنبه ۱۶ آبان و ریحانه معروف روز یکشنبه ۱۵ آبان صورت گرفته است. گفته می شود خانم معروف برای دومین بار در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *