طی روزهای اخیر امیرمحمد نوربخش و محمدجواد معنوی دو دانشجوی دانشگاه ساری و دانشگاه گیلان و کورش رحمتی، حسن لاله‌زاری و رضا مرادخانی شهروندان ساکن آبادانان در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هرانا، روز یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱، امیرمحمد نوربخش، دانشجوی روانشناسی دانشگاه گیلان توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت شد.

به گفته یک منبع مطلع: “بازداشت وی توسط ۵ نیروی امنیتی صورت گرفته است و اتهام مطروحه علیه او اخلال در نظم عمومی و اجتماع و تبانی عنوان شده است.”

همچنین یک دانشجوی دانشگاه ساری، روز یکشنبه ۲۴ مهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور هویت این شهروند را محمدجواد معنوی دانشجوی علوم کشاورزی عنوان کرده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری کردپا از بازداشت ۳ شهروند در آبدانان خبر داد.

بر اساس این گزارش هویت این شهروندان کورش رحمتی، حسن لاله‌زاری و رضا مرادخانی عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از محل نگهداری این ۵ شهروند اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.