طی روزهای گذشته و امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه، پنج شهروند در جریان اعتراضات سراسری در آستارا و تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همزمان یک شهروند بازداشتی آزاد شد.

هرانا، ، چهار شهروند توسط نیروهای امنیتی در آستارا و تهران بازداشت شدند. همزمان یک شهروند بازداشتی آزاد شد.

هویت این شهروندان، سجاد خدا پرست بازداشت شده در تهران،‌ حسین خاوری فرزند سعدالله، فرشید پروازی فرزند حسینعلی، سامان بهمنش فرزند چنگیز و ساعد فریادی همگی بازداشت شده در آستارا توسط هرانا احراز شده است.

از میان آنها ساعد فریادی پس از دو روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

یک منبع مطلع در رابطه با بازداشت آقای خدا پرست به هرانا گفت: «بازداشت سجاد خدا پرست امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه، ساعت ۹:۳۰ صبح توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی او واقع در خیابان شریعتی تهران صورت گرفته است.»

از سوی دیگر، اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، خبر از بازداشت کامیار فکور، فعال مدنی داد.

براساس این گزارش، صبح امروز آقای فکور توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل برخی از وسایل شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

کامیار فکور، فعال کارگری در مردادماه سال جاری، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام نشر اکاذیب به ۲ سال حبس و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل یکسال زندان محکوم شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *